BlackBerry Messenger – więcej niż komunikator! (cz. 1)

Piotr Barycki
01.01.2011

Z pozoru – zwykły komunikator jakich wiele na rynku, dodatkowo ograniczony możliwością komunikacji wyłącznie pomiędzy urządzeniami BlackBerry. Z drugiej strony produkt tak popularny na świcie, że w niektórych przypadkach sprzedawcy telefonów spotykają się z klientami chcącymi po prostu „telefon, który ma BBM’a”. Co więc czyni go tak wyjątkowym i jak go „ogarnąć”?

Na samym początku warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami, które umożliwią nam lepsze zrozumienie zasad działania popularnego BBM’a, lub też nawet… przekonają nas do zakupu BlackBerry, aby móc z niego korzystać:

 • BlackBerry Messenger działa wyłącznie na urządzeniach z systemem BlackBerry
 • – nie ma możliwości korzystania z tej aplikacji na telefonach wyposażonych np. w iOS, czy Androida.

 • BlackBerry Messenger wymaga aktywnego planu taryfowego BlackBerry – nie ma żadnej możliwości korzystania z BBM’a bez posiadania aktywnego BIS lub BES. Dodatkowo operator może nie włączać Messengera w skład usługi BIS (jednak w Polsce nie spotykamy się z taką sytuacją). W celu prowadzenia rozmowy/wysyłania plików, niezbędne jest aby obydwie strony posiadały aktywną jedną z usług BlackBerry.
 • BlackBerry Messenger umożliwia wysyłanie nie tylko tekstu, ale również plików multimedialnych (zdjęć, muzyki, notatek głosowych, etc).
 • Limit przesyłanych plików jest większy niż w przypadku wiadomości email (do ok 8MB)
 • Wysyłanie i odbieranie wiadomości i plików za pomocą BlackBerry Messengera jest bezpłatne – w momencie, kiedy znajdujemy się w zasięgu naszej sieci macierzystej, nie są naliczane żadne dodatkowe opłaty za przesyłanie wiadomości tekstowych lub plików, niezależnie od lokalizacji, w której znajduje się nasz adresat (!)
 • Korzystanie z BlackBerry Messengera za granicą jest płatne – w przypadku, kiedy znajdujemy się poza naszą siecią macierzystą, wszystkie wysłane dane taryfikowane są normalnie, zgodnie z cennikiem roamingowym naszego operatora. Nie ma znaczenia w jakiej lokalizacji znajduje się nasz rozmówca.

Zaczynamy zabawę!

Jeśli posiadamy już nasz terminal, aktywną usługę BlackBerry i zainstalowany komunikator BlackBerry (w najnowszy wersjach oprogramowania jest już nieodłączną jego częścią, jeśli natomiast nie znajdziemy go w systemie, powinniśmy pobrać go stąd), możemy zaczynać zabawę. Pierwszym krokiem jest oczywiście uruchomienie aplikacji i wybranie naszej wyświetlanej nazwy, która będzie widoczna dla wszystkich naszych rozmówców.

Po tej krótkiej wstępnej konfiguracji, naszym oczom ukazać powinien się obraz podobny do tego, który widnieje na powyższym zdjęciu. Ekran został podzielony na trzy główne, rozwijane zakładki, o nazwach, których chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć – Czaty, Kontakty i Grupy BlackBerry.

Zanim przystąpimy do dodawania znajomych, warto nieco ‚dopracować’ nasz profil, poprzez wybranie z menu kontekstowego „Pokaż mój profil„, lub kliknięcie na górną część ekranu:

Teraz możemy bez problemu zmienić swoją nazwę użytkownika, ustawić nasz status (pod tajemniczą nazwą „Wiadomość prywatna”), stan dostępności (Dostępny/Zajęty/Własny status), aktywować automatyczne wyświetlanie naszej strefy czasowej (będzie wyświetlana na liście kontaktów obok naszej nazwy użytkownika), lub podzielić się ze znajomymi informacją na temat tego, czego aktualnie słuchamy na naszym urządzeniu (autor i tytuł piosenki będą wyświetlane zamiast „Wiadomości prywatnej” na liście kontaktów). Oczywiście nie powinniśmy zapomnieć o dodaniu naszego zdjęcia, lub odpowiedniej grafiki, pozwalającej naszym rozmówcom natychmiastowe zidentyfikowanie nas ;-)

Tuż pod naszą nazwą użytkownika znajduje się również jedna z najistotniejszych informacji – nasz unikatowy numer PIN, przypisany do urządzenia. Numer ten jest podstawą do przeprowadzania rozmów z wykorzystaniem BlackBerry Messengera, tak więc powinniśmy go pamiętać/zapisać/znać magiczne kody na jego natychmiastowe wyświetlenie, jeśli chcemy zdobywać nowych przyjaciół na BBM’ie ;) Pod numerem zlokalizowany jest skrót wywołujący kod kreskowy zawierający nasz numer PIN, który również może nam się przydać :)

Jak dodawać znajomych do BBM’a?

Pomimo tego, że numer PIN jest niezbędny do przeprowadzania konwersacji i dodawania kontaktów, wcale nie musimy znać go na pamięć i aby zaprosić kogoś do rozmowy można skorzystać również z:

 • Jego adresu email (adres email musi być powiązany z urządzeniem BlackBerry osoby, z którą chcemy rozmawiać)
 • Jego kodu paskowego (znajdującego się w opisywanym już wcześniej menu „Wyświetl profil”)

Po skorzystaniu z jednej z trzech dostępnych opcji, nasz znajomy otrzyma odpowiednią informację, z której dowie się, że użytkownik o nazwie ABC (nazwa, którą ustaliliśmy przy pierwszym uruchomieniu komunikatora) chce dodać go do swojej listy kontaktów. Zaproszenie takie możemy zignorować, odrzucić lub oczywiście zaakceptować. Po akceptacji, odpowiednie kontakty zostaną wyświetlone zarówno na liście zapraszającego, jak i zapraszanego i od tej pory możliwa jest nieograniczona dyskusja za pomocą naszego bezpłatnego komunikatora :)

Wskazówka: Jeśli chcemy podać/wysłać komuś nasz numer PIN, wystarczy w dowolnym polu tekstowym w urządzeniu wpisać ‚mypin’ (bez ‚ ‚) i wcisnąć spację.

Rozpoczynanie rozmowy i wskaźniki wiadomości:

Rozmowę możemy rozpocząć oczywiście w najbardziej intuicyjny sposób – wybierając dany kontakt z rozwijanej listy ekranu głównego BlackBerry Messengera. Po wprowadzeniu tekstu wystarczy wcisnąć klawisz Enter, aby wysłać wiadomość błyskawicznie do naszego odbiorcy. Istotną rolę odgrywają znaczniki, wyświetlane po lewej stronie wprowadzonego tekstu, i tak:

 • Koncentryczne półokręgi – wysyłanie wiadomości
 • Zegarek – wiadomość w kolejce do wysłania
 • Czerwony krzyżyk – wysyłanie wiadomości zakończone niepowodzeniem
 • „Ptaszek” – wiadomość wysłana
 • „Ptaszek” z literką D – wiadomość doręczona do adresata (widoczne na powyższym zrzucie ekranu)
 • „Ptaszek” z literką R – wiadomość doręczona i odczytana przez adresata

Dokładne ilustracje przedstawiające odpowiednie znaczniki można znaleźć w tym miejscu, z dziale „Lista wiadomości”.

Wskazówka: Jeśli nasz rozmówca zbyt długo nie odpowiada nam na nasze ważne pytanie, można skorzystać z opcji „ALARM”, znajdującej się w rozwijanym menu, która spowoduje wyświetlenie na jego telefonie odpowiedniej wiadomości, oraz głośny komunikat dźwiękowy.


Kolejna część przewodnika już wkrótce!

 • http://www.facebook.com/genasoo Eugeniusz Banach

  dobry artykuł :) i jak to Pan redaktor napisał "BlackBerry Messenger wymaga aktywnego planu taryfowego BlackBerry – nie ma żadnej możliwości korzystania z BBM‘a bez posiadania aktywnego BIS lub BES." i to moim zdaniem upośledza posiadacza BB gdzie nie ma możliwości wykupienia BIS-u w pre-paid i w pełni korzystania z terminalu ;) chociażby pod względem komunikatora czy email-a gdzie liczba osób, która korzysta ze skrzynek email jest równa liczbie posiadaczy BB+NOKI podkreślmy, iż usługę BIS blackberry wykorzystuje się też w telefonach NOKIA. Zapewne dużo pre-paid-owców posiadających Blackberry skorzystało by z tej usługi. Mogłaby taka Era czy inny operator wprowadzić osobna usługę dla posiadaczy BB "BIS na kartę" do tego wypromować jeden z terminali np: BlackBerry 8520 curve ,która stosunkowo jest niedroga, "multimedialna" i była by wstanie zaspokoić ich wymagania.

  • fism

   Na Ere bym nie liczyl….Wyslano z BlackBerry®

  • Daniel

   od 15.06.2011BB BIS na pre-paidzie FResh i Curve 8520 są dostępne ! :-)

 • Greggy1974

  I to jest właśnie największa wada tylko BB a co z PC i innymi mobilnymi platformami?Polecam Skype-rozmowy głosowe,chat,przesyłanie plikòw,na Iphonie też wideorozmowy,to chyba najbardziej wszechstronny komunikator

  • http://twitter.com/wlochatypl @wlochatypl

   A możesz tworzyć gdzieś grupy, tak, aby za każdym razem nie trzeba było robić rozmowy konferencyjnej + udostepnianie zdjęć w czasie rzeczywistym, tak, że każdy ma je na swoim BB?

  • majkel

   Ciekawostka .. bylem za granica mialem wylaczony przesyl danych. Polaczylem sie z Wifi i BBM mi dzialal.

   • http://www.bbnews.pl Piotr Barycki

    Tak to działa. Jeśli urządzenie jest zarejestrowane w BIS (= dostało wcześniej kartę z BIS) i ma wyłączoną transmisję danych na czas roamingu ale zostanie podłączone do WiFi, to działają wszystkie funkcje BIS. Można nawet wyłączyć całkowicie moduł GSM, a dalej będzie działać.

 • Kalasanty

  czy to jest wada bbm'a ze nie wspolpracuje poza bis/bes i inymi tel.? moim zdaniem to jest ogrooomna zaleta. mowiac kolokwialnie nie ma przez to na nim buractwa… tylko sami userzy "ciemnej strony mocy"
  dla mnie nic dodac, nic ujac

  • Wiatrak

   ooo, to żeby posiadać BB trzeba mieć jakieś kwalifikacje moralne, wykształcenie lub poziom IQ? Ciekawe.

   • Robinho

    Cos w tym jednak jest, zobacz na kometarze tu I na takim telepolis

 • Michal

  Jakies ciekawe grupy? bo nie mam z kim popisac przez BBM :)

  ps moj PIN22486252

  • mikolaj

   siemka taki sam problem u mnie wyslalem ci zapke na bbm

 • lndn

  Co do kosztow uzywania BBM poza wlasna siecia, to niedawno mielismy (nie)przyjemnosc sprawdzic je „w praniu”. Sa niemal zadne – pod warunkiem, ze korzysta sie wylacznie z czatu. Pani mego serca wracala niedawno bezposrednim samolotem z Wa-wy mniej wiecej 20 godzin. By bylo ciekawiej, LOT zafundowal mozliwosc odwiedzenia po drodze nie tylko Paryza, ale i Hamburga. Koszt permanentnego czatu zamknal sie w granicach kilku / kilkunastu pensow… Pozdrowienia w nowym roku!

  • fism

   Przy czym takie profile jak podany w przykladzie, sa oficjalnymi profilami RIM…Wyslano z BlackBerry®

  • http://www.facebook.com/genasoo Eugeniusz Banach

   też się zastanawiałem nad tym żeby może na http://www.blackberryforum.pl/ lub jaką grupę stworzyć na bbnew ;) i tam mogli by ludzie z PL się wymieniać swoimi PIN-ami

  • http://www.bbnews.pl Longos

   Zgadzam sie. Brakuje miejsca do wymiany PINow. Choc istnieje juz taki projekt i nazywa sie pinswap ale malo jest pinow z PL

 • RajonRondo

  Ja bym nie podawał swojego PINu od tak zaraz jakieś boty zaatakują mi Messengera

  • nJoyBB

   A jakim cudem ? Przecież masz jak byk napisane że działa tylko na BlackBerry z BIS / BES jeszcze się taki nie urodził co by bota na tym zrobił :P

 • RajonRondo

  fajne noworoczne zdjęcie o tematyce BlackBerry Messenger jest na oficjalnej stronie: http://us.blackberry.com/

 • nJoyBB

  BBM jest naprawdę świetny. Ale cholernie zżerający czas :P
  Co ciekawe w poprzedniej pracy (Rezydent) miałem grubo ponad 500 kontaktów na BBM z całego świata.
  Teraz gdy głownie pracuję w Polsce nowych kontaktów przybyło tylko 30. To daje pogląd jak ubogo u nas w Polsce z tą usługą.
  Oczywiście w jednym i drugim przypadku biorę pod uwagę tylko osoby z którymi poznałem się osobiście.
  Z tych "odległościowych" mam tylko skromną ekipę z BBNews :)

  • Robinho

   hehe no ja znam kilkanascie

 • freddy24

  Witam wszystkich w Nowym Roku!
  Nie zgadza mi się jedna rzecz w całym tym ciekawym poradniku. Chodzi o 5. i 6. punkt z listy informacji podstawowych. W pkt. 6 napisane jest, że "Korzystanie z BlackBerry Messengera za granicą jest płatne – w przypadku, kiedy znajdujemy się poza naszą siecią macierzystą…" itd. Na forum BBForum, istnieje natomiast temat traktujący o BBM, w którym kolega fism (moderator, pozdrawiam!), którego wpis widnieje także w tym temacie powyżej, i który na pytanie innego forumowicza: "Mam pytanie czy jeśli jedna osoba jest Polsce druga w USA to mogą ze sobą rozmawiac za pomocą BB Messenger?", odpowiada: "I to bez zadnych dodatkowych oplat
  Tak samo zwykle wiadomosci PIN – wtedy mamy darmowe smsy do kozdego na swiecie kto ma BB.", a kolega marshand potwierdza to pisząc: "Oj, zgadza się. Ten PIN jest super. Właśnie co jakiś czas gaworzę sobie po PIN z kumplami, którzy mieszkają m.in w Anglii, Hiszpanii, Niemczech i na Ukrainie."
  Pytanie więc brzmi, jak to jest? Czy osoby będące w dwóch różnych miejscach na świecie, mające włączoną usługę BIS-B w Erze, płacą dodatkowo za pisanie poprzez BBM, czy nie? I przy okazji jak to się ma, do wspomnianych wiadomości PIN?

  Z góry dzięki za odpowiedź, ale w niedługim czasie bardzo mi się przyda.
  Pozdrawiam

  • Robinho

   ale to jest proste – jestes w roamingu placisz za transfer danych, w tym sensie jest platne.

  • fism

   Wiadomości PIN, tak samo jak BBM i cały transfer danych w ramach BIS jest bezpłatny jedynie w sieci macierzystej. Tzn. w przypadku kiedy dwie osoby mają BIS w Erze i jedna z nich jest w Polsce, a druga w USA, to pierwsza z nich za wysłanie wiadomości do drugiej nie płaci nic, za to ta znajdująca się w roamingu (USA) płaci za transfer danych przychodzących i wychodzących według standardowej stawki operatora. Oczywiście opłaty te nie są wysokie (głównie ze względu na wysoki poziom kompresji danych przesyłanych przez BB), jednak warto wiedzieć, że za granicą nie jesteśmy już bezkarni :)

   Jeśli za to jedna osoba jest np w USA, załóżmy że w amerykańskiej sieci AT&T, a druga w Polsce (załóżmy, że w Erze) to o ile nie wyjeżdżają ze swoich krajów, transfer wiadomości jest oczywiście całkowicie bezpłatny. Podobnie sytuacja wygląda z wiadomościami PIN (i całą resztą).

 • freddy24

  ok, w takim razie zapytam inaczej: w jakim sensie jest (tu cytuje) "…bez żadnych dodatkowych opłat"?

  • fism

   „Bez żadnych dodatkowych opłat” tyczy się tylko i wyłącznie sytuacji, kiedy osoby znajdujące się „w jakimkolwiek miejscu na świecie” znajdują się w zasięgu swojej sieci macierzystej.

 • http://www.facebook.com/kornel.markowski Kornel Markowski

  A wystarczy polaczyc sie po WIFI bedac za granica i juz mozna korzystac z udogodnien BIS, tak jakby sie bylo w kraju w zasiegu swojej sieci ;) – wtedy wszystkie dane (maile, bbm, browser itp.) leca po wifi, wiec nadal jestesmy w kontakcie. Zaluje jeszcze sredniowiecznego podejscia opow w Polsce, bo jeszcze jakby byla UMA to nawet bysmy pogadali, jakbysmy byli w kraju, dzieki wifi ;)

 • RBuzz

  freddy24 – czego tu nie rozumiesz? Jak jesteś u siebie, gadasz z całym światem za free. Jeśli w roamingu za granicą, bulisz kasę za wszystko. O to tutaj chodzi. Dlatego na wyjazdach najlepiej wyłączać usługi danych i jechać na WiFi.

 • Marek

  Nie mogę edytować swojego profilu w BBM. Po kliknięciu "Edytuj informacje o mnie" pokazuje się komunikat "Zmień nazwę wyświetlaną". Klikam OK , nakładka znika i po "ptokach". Nie mogę przez to ustawić np swojej fotki w kontakcie. Pomoże ktoś? Blackberry 8520. Z góry dziękuję.

 • kasia

  A ja mam pytanie:

  • kasia

   Chce kupić black berry tylko z jednego powodu aby móc czatowac z moim chłopakiem, który jest w Hiszpani i tez ma black berry, ale czy w ogóle to jest możliwe, ja tu w Polsce a on w Hiszpani?

   • Marek

    Jak najbardziej możliwe . Ja w ten sposób komunikuję się z synami, którzy mieszkają w Anglii. Super sprawa. Musisz mieć oczywiście aktywowaną usługę BlackBerry u swego administratora. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to ślij na meila elamar81@gmail.com chętnie odpowiem. BLACKBERRY TO JEST TO !!! Pozdrawiam

 • Marek

  No to mi pomogli pożal się Boże "fachowcy" z BB News . Cicho sza, siedzą jak myszy pod miotłą. Niemoty jedne. Do jednego moderatora napisałem nawet meila z opisanym problemem to nawet nie raczył odpowiedzieć ciul jeden. Nad prostymi pierdołami to potrafią się wymądrzać, ale jak już im zapodasz mały problem to strach po gaciach im lata i najlepiej udawać , że się nie słyszało pytania. Czy nie tak panowie "mądrale" i "znawcy" z BBNews ??? Sam sobie pomogłem. Wystarczyło uaktualnić BBM do 5.0 i wszystko hula aż miło. Jesteście zwykłymi ciulami bo jak ktoś pyta to trzeba odpowiedzieć a nie udawać, że " nie ma nikogo w domu" !!!

  • fism

   Jaki to niby był problem?

   • Marek

    Wystarczyłoby przeczytać wcześniejsze posty. Teraz to już nie potrzebuję waszej pomocy. Mimo wszystko pozdrawiam.

  • http://twitter.com/bitsfriendly bitsfriendly

   Rozumiem ze podpisales umowe na support techniczny z bbnews i slono placisz za te usluge. W takim przypadku masz prawo sie denerwowac…

  • krzeku

   Aż żałuję, że dopiero teraz to czytam. Przepraszam, ale kawał s-k syna.
   A gdybyś kolego przypadkiem przeczytał to co piszę to wiedz. że do zadawania pytań jest forum.
   Kawał buca

 • palina

  właśnie przy właczeniu tego karze mi podać pin, mój pin składa sie z cyfr i liter, cyfry moge wpisać lecz litery już nie, o co chodzi?

 • Przemek

  witam,

  proszę o pomoc przy aktywacji/tworzeniu konta bbm.

  mam używanyy bb 8900. niestety po 2 dniach szperania w google.com jestem bliski pasji.

  kupilem tel tylko po aby korzystac z messenger a tu lipa…

  • http://www.bbnews.pl Piotr Barycki

   A jest aktywny BIS?

 • Delicate

  Jak ktos chce pogadac na BBM’ie to zapraszam 260432D4 (jestem dziewczyna)

 • Delicate

  Jak ktos chce pogadac na BBM’ie to zapraszam 260432D4 (jestem dziewczyna)

 • Artur

  Chetnie przetestuję BB mój pin to 28A1993A

 • renata

  witam,mam problem z bb messenger,nie dostaje i nie moge wysłac wiadomości a wcześniej to robiłam,pojawia się taki czerwony zegarek,nie wiem co to oznacza,prosze o pomoc

 • domin

  Mam problem z Massangerem. Zaprosiłem kumpla do kontaktów i jego status jest "pending" "waiting for authorisation" i w zasadzie nie jestem w stanie nic na to poradzić. Czy ktoś może mi podać przyczynę takiego zjawiska. Dzieki!

  • natalia

   pending- waiting for authorisation- oznacza ze ta osoba nie dodala cie jeszcze do kontaktow. zniknie to jak cie zaakceptuje ;)

 • kryzys13

  OK czyli już wiem że korzystanie z BB za granicą (czytaj poza zasiegiem swojej sieci macierzystej) jest płatne. Ale ile jest płatne? A może inaczej, ile danych jest transferowanych podczas czatu?

 • Natalia

  mam takie pytanie: mieszkam w angli i co wakacje przyjezdzam do polski na wakajcje. ile bedzie kosztowac mne BBM w polscE?

 • Sylwia

  Hey , jak chcecie dodajcie mnie : 29280600 .

 • aga

  hey mieszkam w londynie ale z milom checiom poklikam ze swojmi hehe dodajcie mnie jestem dziemczyna 2620b8e2

 • sylwuss;)

  dodajcie mniee ; DDD
  27D7A9E2 ; *

 • sylwia

  My pin bbm 29280600 .

 • Ola

  dodajcie jesli chcecie :232D492D

 • Klaudia

  26C158C5 :)

 • Lisek1946

  29697E47 Dodawajcie :) – Szkocja

 • werooo

  niedługo kupuję BB 9300, chcę wyjechać do irlandii na wakcje, czy gdybym stamtąd korzystała z messengera rozmawiając z kimś w polsce, będzie to płatne? bo znalazłam różne informacje na ten temat. z góry dziekuję za pomoc :)

  • Piotr Barycki

   Jeśli usługa BB będzie wykupiona u lokalnego operatora, to nie. Jeśli u Polskiego operatora, naliczane będą normalne stawki roamingowe.

 • magdaa

  dlaczego gdy dodalam kontak mam caly czas "oczekujacy" i osoba ktora dodala mnie ma to samo ?

  • http://www.bbnews.pl Piotr Barycki

   Obydwie osoby mają BIS?
   Zaproszenie po adresie email czy numerze PIN?

 • magdaa

  po numerze PIN

  • http://www.bbnews.pl Piotr Barycki

   i usługa BlackBerry jest aktywna na obydwu?

 • magdaa

  jest aktywna. Obydwie jestesmy dostepne, ale nie mamy miedzy soba polaczenia.

  • http://www.bbnews.pl Piotr Barycki

   a usunięcie zaproszenia i próba dodania kontaktu po adresie email powiązanym z BB?

 • Edgar

  Moj pin 29995461
  Z przyjemnoscia pogadam :)

 • Niki

  2A3B3A50 ;)

 • disqus_n4skN1RYq7

  czyli zeby uzywac bbmessenger musze miec wykupiona jakas osobna usluge internetowa- bis? Nie moge miec zwyklego pakietu internetowego w telefonie?

 • toni

  jak sie wlandza bbm w pl

 • toni

  jak to zrobicz

 • Iwona

  2556FF92 ;) Zapraszam do pogawędki.

 • Iga

  Nie moge wysłać wiadomości z blackberry, mam pieniądze na koncie,a gdy próbuje wysłać wiadomość pojawia się czerwony X. Co mam zrobić aby dalej wysyłać wiadomości ? Prosze o szybką pomoc :)

  • http://www.bbnews.pl/ Piotr Barycki

   A wszystkie usługi BB poza tym działają?

 • kk

  wie ktos moze czy w tej ofercie http://www.play.pl/pl/promocja/play-karta/usluga-blackberry/ korzystanie z internetu jest darmowe ?

  • http://www.bbnews.pl/ Piotr Barycki

   Tak. Z wyjątkiem YouTube.

   • kk

    Mam taka sytuacje ze mialem 30 zl na koncie i aktywowalem ta usluge (koszt 10zl). Nie zabralo mi z konta 10 zl , tylko wlasnie jak korzystam z internetu czy nawet bbm ciagle stan konta sie zmniejsza. W czym jest problem?

 • janek

  259e7bf2 janek…pisac;]

 • jarek

  hej tu Jarek to moj pin 2572B005

 • Linka

  Mam pytanie, „v” bez r i d przy wysłaniu wiadomości bbm oznacza, że wiadomość została wysłana, ale nie dostarczona , czyli odbiorca de facto jej nie otrzymał? Jaki może być powód, do pozostałych osób z kontaktów przy wysyłaniu „v” i d lub r. Będę wdzięczna za odpowiedź ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.

 • http://www.facebook.com/macekkatarzyna Katarzyna Macek Cambareri

  czy to prawda, ze na ostatnim BBM można prowadzić rozmowy głosowe gratis?

 • Mariusz

  Mój PIN:) 27D78DE3