Prace nad 10" PlayBookiem wstrzymane – super-BlackBerry priorytetem

Avatar
Piotr Barycki
28.06.2011

Jeśli ktokolwiek czekał na większą wersję tabletu autorstwa Research In Motion, prawdopodobnie bardzo się rozczaruje. Według najnowszych nieoficjalnych informacji, kanadyjska korporacja zaprzestała prac nad 10″ odmianą PlayBooka, skupiając się na ukończeniu swojego pierwszego supersmartfonu i systemu operacyjnego opartego na QNX.

Co istotne, PlayBook 10″ nie został określony jako „zawieszony” a jako „anulowany”, co oznacza, że prawdopodobnie nigdy nie ujrzymy takiego urządzenia na rynku. Jest to tym bardziej niefortunne, że chociażby w przeprowadzonej przez nas kilka tygodni temu ankiecie, głosy za różnymi odmianami (10″ i 7″) podzieliły się niemal po równo, z czego wynika, że zapotrzebowanie na taki rozmiar ekranu w tablecie faktycznie istnieje.

Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że wydanie 10-calowe moglibyśmy zobaczyć jeszcze w tym roku, w okolicach świąt. W obecnej sytuacji wiele wskazuje na to, że „tabletowa przygoda” RIM zakończy się na razie na PlayBooku 4G, który powinien trafić do sklepów w okolicach października 2011. Cena nie została jeszcze ostatecznie potwierdzona.

Całe powyższe zamieszanie zostało spowodowane najprawdopodobniej wzmożonymi pracami nad zapowiadanymi już od dłuższego czasu super-smartfonami, pracującymi pod kontrolą specjalnie zmodyfikowanej wersji BlackBerry Tablet OS (QNX). Pierwsze przecieki na temat dokładnej ich specyfikacji (a przynajmniej pierwszego modelu z tej serii) są niezwykle interesujące, głównie ze względu na to, że znacząco różnią się od tego, czego mogliśmy oczekiwać po zapowiedziach pracowników Research In Motion. Debiutanckie „super BlackBerry” miałoby posiadać procesor wyposażony wyłącznie w jeden rdzeń, taktowany z prędkością 1,2GHz. O ile dwa rdzenie są w dalszym ciągu możliwe w ostatecznej wersji produktu, o tyle okazały się podobno zbyt wymagające jeśli chodzi o baterię i to rozwiązanie zostało uznane na chwilę obecną za najbardziej optymalne. Poza tym niestety nie wiadomo zbyt wiele – zgodnie z deklaracjami terminal ten zostanie wyposażony wyłącznie w ekran dotykowy (co nie wyklucza jednak w przyszłości wersji z pełną klawiaturą QWERTY), o rozdzielczości powyżej 900px (druga wartość niestety nie jest znana) i przekątnej około 4,3″.

Research In Motion nie skomentował oficjalnie tych przecieków i prawdopodobnie długo jeszcze będziemy musieli czekać na oficjalne deklaracje, dotyczące PlayBooka (i jego następców) oraz nowych smartfonów. Trzeba jednak przyznać, że zarzucenie produkcji 10″ PB może być jednak rozsądnym posunięciem – RIM jest przecież przede wszystkim producentem telefonów i to właśnie od nich zależy czy firma przetrwa kryzys/transformację. Kto z nas nie wolałby, aby zamiast tabletu, już w kwietniu tego roku do sklepów trafił np. 9900? Pomimo całej mojej sympatii dla tego urządzenia, z pewnością zaliczyłbym się właśnie do tej grupy.

via: n4bb.com