Nokia chce zablokować sprzedaż smartfonów BlackBerry w USA

Piotr Barycki
28.11.2012

Konkurujący z Research In Motion producent smartfonów, Nokia, zdecydował się na złożenie w kalifornijskim sądzie wniosku numer 12-5992 o blokadę sprzedaży wybranych smartfonów BlackBerry na terenie Stanów Zjednoczonych do czasu, kiedy RIM zdecyduje się na podpisanie odpowiedniej umowy licencyjnej, pozwalającej na wykorzystanie technologii, które zdaniem fińskiej firmy, stanowią obecnie naruszenie chronionej prawem własności intelektualnej.

Według prawników Nokii, nawet pomimo podpisanej kilka lat temu umowy patentowej, Research In Motion nie jest w pełni uprawniony do produkcji czy sprzedaży smartfonów zgodnych ze standardem WLAN, bez wcześniejszego uiszczenia opłat licencyjnych. Wniosek dotyczy wszystkich telefonów BlackBerry obsługujących ten standard.

Zdaniem Research In Motion, wskazane technologie chronione prawem patentowym nie wymagają dodatkowych opłat, ponieważ pokrywają się z technologiami, na których wykorzystanie (za odpowiednią opłatą) podpisał już umowę w roku 2003.

Sporne patenty, w przypadku których Nokia domaga się uiszczenia dodatkowych opłat oznaczone są jako 5,479,4765,845,2196,049,7966,055,4396,253,075 oraz 6,427,078 i dotyczą najbardziej podstawowych funkcji telefonów komórkowych.

Obydwie firmy zdecydowały się na razie nie komentować całej sprawy.

via: berryreview/CIO.com

 • ROJ

  nokia tonie… i się ratuje. :)

 • http://www.facebook.com/zielaq128 Łukasz Zielaq

  Szkoda że w taki sposób…

 • Wojtek

  Beznadziejna nokia, już dawno utonęła, niech żyje BlackBerry i się rozwija. Nikt go nie zaczyma!

 • fokstrot

  Nokia poczula troche wiatru w zaglach po premierze I niezlych wynikach sprzedazy nowych Lumii, to zaczela sie stawiac ;)

  • Tyran6

   Skąd masz dane, że sprzedaż jest świetna. Nokia chwali się tą sprzedażą ale jakoś nie podaje ile sprzedaje tych Lumii, więc może wcale nie ma takiej rewelacji.

   • http://twitter.com/wjp458 wojtek pronoza
    • lndn

     Gdyby RIM wypuscil tak wygladajacy „A” z takim wyposazeniem, tyle ze pod marka BlackBerry i OS10 ale z jakms upgrade’m BIS + ze wszystkim, co dostepne na androidzie, to najprawdopodobniej bylby wielki sukces, na tyle, ze Fani BB umierajac, kazaliby swoim Bliskim wkladac taki TERMINAL do trumny :) A propos, koniec z pojeciem „terminal”, jesli OS10 bez klasycznej funkcjonalnosci BIS, nieprawdaz? :(

 • Guest

  Tonący brzytwy się chwyta. Ok, Lumie są całkiem całkiem, ale to Tylko

 • http://www.facebook.com/milosz.klosowski Miłosz Kłosowski

  Tonący brzytwy się chwyta. Lumie są całkiem całkiem, ale to tylko Lumie, to trochę za mało aby konurować z RIM-em.

 • dzeus

  Ja spodziewam się coraz większej ilości takich „ataków” na RIM… im bliżej premiery i im więcej się o tym mówi tym inni producenci tracą… a dziś chyba główna metodą konkurencji ( rynek smartfonów) to wzajemne pozwy no i ściganie się w ilości rdzeni ( ZTE ma wypuścić model z 8 rdzeniami …). RIM ma jakąś „idee” sprzęt ma być praktyczny ma być narzędziem nie koniecznie z 11 rdzeniami, podobnie zresztą cały ekosystem który chyba jest nawet istotniejszy… a ma być na tyle komfortowy aby chciało się w nim funkcjonować tzn ja takie mam wyobrażenie na ten temat :)

 • http://www.facebook.com/marcin.bakowski.5 Marcin Bąkowski

  Tylko że nokia ma przewagę w tym ekosystemie nad BB… Można połączyć tablet, telefon, kompa i nawet konsolę.. To samo jest z Apple, za wyjątkiem konsoli. BB nie widzę żeby miał w planach wprowadzenie systemu na PC, a połączenie playbooka i jezyny nie starcza zawsze…wiec nokia współpracując z MS już na starcie ma lepsza pozycję w integracji platform pod jednym systemem

 • poiuyyt113

  No ludzie… teraz się obudzili jak już niestety toną? Szkoda. bo szkoda ale nie posuwajmy się do czynienia paranoi.

 • Marcin.ms.