Gra o tron: BlackBerry 9900 Bold vs. BlackBerry Q10

Jakub Hajost
09.10.2013

Od momentu pojawienia się na rynku pierwszego smartfonu BlackBerry 10 z klawiaturą QWERTY nie ustają dyskusje, w których rozmówcy licytują się na przewagi i słabości modelu Q10 w porównaniu do ostatniego króla – BlackBerry 9900 Bold. Wbrew pozorom, odpowiedź na pytanie, kto zwycięży w tej „grze o tron”, nie jest oczywista. Ujmując rzecz inaczej: gdybyśmy mieli wskazać nowego króla BlackBerry, z miejsca wybralibyśmy właśnie Q10, ale… No właśnie. Jest kilka detali, które, w zależności od preferencji użytkownika, mogą przechylić szalę na korzyść ostatniego dużego Bolda. Starcie królów czas zacząć!

WYMIARY, MASA I OGÓLNE WRAŻENIA

9900_Obok2

Na pierwszy rzut oka oba urządzenia wyglądają podobnie. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach, bo po uważniejszym obejrzeniu obydwu modeli od razu zauważymy, że różnią się praktycznie pod każdym względem. BlackBerry Q10 jest zdecydowanie większym telefonem od modelu 9900: o 4,6mm dłuższy, o 0,8mm szerszy i z większym, kwadratowym ekranem. Co prawda Q10 jest o jedną dziesiątą milimetra cieńszy od 9900, ale dzięki zabiegom projektantów (modyfikacje krawędzi urządzenia) to Bold wygląda na znacznie cieńszy. Q10 waży o dziewięć gramów więcej od 9900. Oba urządzenia bez dwóch zdań mają wygląd klasy premium, ale… Wystarczy zacytować fragment recenzji BlackBerry Q10:

Krawędzie Q10, podobnie jak w 9900, wykonane zostały ze stali nierdzewnej, przy czym nie jest to materiał zastosowany do produkcji tego elementu. Otaczająca na równej grubości wszystkie boki telefonu ramka łączy się bowiem z wewnętrznym szkieletem smartfonu, również ze stali, zapewniając tym samym większą odporność i zwiększając wyraźnie uczucie “solidności”. Takie samo rozwiązanie zastosowano również w starszym modelu. W tym jednak przypadku, dla zminimalizowania podobieństwa pomiędzy obydwoma terminalami, zdecydowano się na czarne lakierowanie (w przypadku modelu czarnego), na tyle grube, aby nie zdzierało się jeszcze w transporcie i na tyle cienkie, aby zachowana została oryginalna faktura materiału. Rozwiązanie to ma zarówno swoje wady, jak i zalety i prawdopodobnie zbierze tyle samo przeciwników, co zwolenników. Q10 jest bowiem w dotyku, z powodu dodatkowej warstwy lakieru, nieco mniej “premium” niż 9900, a odczucia związane z dotykaniem ramki potrafią być na tyle mylne, że niektórzy posiadacze Q10 byli przekonani, że wcale nie jest ona stalowa, tylko plastikowa. Oczywiście wrażenie to jest całkowicie błędne, i pod względem wykonania tego elementu następcy 9900 nie można nic zarzucić. Tak samo wygląda sytuacja jeśli chodzi o wytrzymałość pokrywy – dopiero kilkukrotny upadek na twardą powierzchnię może spowodować powstanie odprysków, które… ujawniają faktyczny materiał.

Do powyższego musimy dodać kilka słów o tak zwanym „leżeniu w dłoni”. Ten parametr wypada na korzyść Bolda, za sprawą „ścięcia” tylnej ściany telefonu, gumowanych powierzchniach i nielakierowanej stalowej ramki. 9900 po wzięciu do ręki po prostu się do niej przyklejał, wpasowując się idealnie w każdy rozmiar i kształt dłoni – nie musieliśmy zastanawiać się, jak go chwycić, aby trzymać idealnie. W przypadku Q10 niestety nie zawsze tak jest – po prostu nie pozwala na to jego konstrukcja, gdzie palce nie mają przygotowanego pola do podparcia i muszą je odnaleźć.

Nasza ocena: Wygrywa Bold. Gdzie Q10 lepiej leży z powodu dodatkowych 9 gramów masy, tam 9900 lepiej wtula się w dłoń dzięki profilowanym krawędziom. Krawędzie z niemalowanej stali nierdzewnej oraz dopasowanie do dłoni dają zwycięstwo w tej kategorii modelowi 9900. 

JAKOŚĆ WYKONANIA, ŁĄCZA I PRZYCISKI

9900złaczadol

Jak napisaliśmy wyżej, oba smartfony na pierwszy rzut oka mówią nam o sobie jedno: jesteśmy produktami premium. Dopasowanie elementów, jakość materiałów oraz ich wytrzymałość to zalety zarówno BlackBerry 9900 Bold, jak i BlackBerry Q10. Do czego na pewno można mieć uwagi, to łatwość z jaką plecy modelu 9900 ulegają wszelkim zarysowaniom, które pojawiają się na nich chyba nawet od samego leżenia.

Bold wyposażony jest w łącze microUSB i jack na lewej krawędzi, a Q10 ma w tym miejscu gniazdo microUSB oraz microHDMI. Oba smartfony mają przycisk obsługujący włączanie, wyłączanie i blokadę na górnej krawędzi, w Q10 znajduje się na niej dodatkowo gniazdo słuchawkowe. Prawa krawędź to miejsce na regulację głośności oraz przycisk play/pauza, tutaj BlackBerry 9900 może pochwalić się dodatkowym przyciskiem, do którego da się przypisać różne funkcje. Na dolnej krawędzi Bold ma jeszcze metalowe punkciki służące do ładowania i transferu danych po umieszczeniu smartfonu w stacji dokującej.

Nasza ocena: Remis, któremu należy się kilka słów wyjaśnienia. Łatwo zauważyć, że to model Q10 został pozbawiony lubianych przez nas rozwiązań: przycisku funkcyjnego i możliwości umieszczenia w stacji dokującej, za to zyskał gniazdo microHDMI. Dzięki funkcji Type and Go i szybkiemu systemowi operacyjnemu przycisk funkcyjny nie jest w Q10 niezbędny. Brak stacji dokującej równoważą zaś łatwo rysujące się plecki Bolda. 

PARAMETRY SPRZĘTOWE, ŁĄCZNOŚĆ I SYSTEM OPERACYJNY

Ekran_1

W tej kategorii samo porównanie sprzętowe jest dla BlackBerry 9900 Bold miażdżące.

Bold może się pochwalić procesorem 1,2 GHz Qualcomm Snapdragon oraz 768MB RAM i 8GB pamięci wbudowanej, za to BlackBerry Q10 wyposażone jest odpowiednio w procesor Snapdragon S4 Pro 1,5 GHz (Dwa rdzenie), 2GB RAM oraz 16GB pamięci wbudowanej.

Czujniki w modelu Q10 są takie same jak w BlackBerry 9900:

 • Akcelerometr
 • Magnetometr
 • Czujnik zbliżeniowy
 • Żyroskop
 • Czujnik światła otoczenia

Jeśli zaś chodzi o łączność, to BlackBerry Q10 zapewnia WiFi, LTE, GPS z aGPS, Bluetooth i NFC, z których BlackBerry 9900 Bold nie ma jedynie łączności LTE. Oba modele pozwalają udostępnić internet poprzez mobilny punkt aktywny. Model Q10 jednakże pozwoli nam także na udostępnianie multimediów poprzez DLNA i Miracast. Q10 wspiera również Wi-Fi Direct.

Oczywiście BlackBerry Q10 działa pod kontrolą systemu BlackBerry 10.1 (i wyższym), a Bold pod kontrolą BlackBerry 7/7.1. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w nowszy system operacyjny, tym bardziej, że coraz nowsze aktualizacje czynią go lepszym niemalże z dnia na dzień, a braki w stosunku do BBOS 7 są regularnie likwidowane. Nie wspominając o odblokowaniu radia FM, czy zdjęciach panoramicznych w nadchodzących aktualizacjach BlackBerry 10. Trzeba tutaj dodać, że aplikacje dostępne dla modelu Q10 (nieistotne, czy w formie natywnej, czy przeportowanej) nigdy nie będą dostępne dla Bolda.

Nasza opinia: W tej kategorii bezkonkurencyjnym królem jest BlackBerry Q10. Kropka.

BATERIA I APARAT

Tyl_kamera

Dwa słowa: większa pojemność i autofokus. Świetne dopasowanie do dłoni modelu 9900 musiało się odcisnąć na pojemności baterii, bo model ten został wyposażony w 1230 mAh, na które narzekali wszyscy jego użytkownicy, nawet najzagorzalsi fani. No i brak autofokusa…

W modelu Q10 BlackBerry naprawiło błędy przeszłości i oprócz wymiennej baterii o pojemności 2100 mAh i upragnionego autofokusa, dostaliśmy na dodatek zdjęcia HDR, program do podstawowej obróbki zdjęć , TimeShift, tryb serii, oraz osiem megapikseli zamiast pięciu. To nie koniec, ponieważ w kolejnych wersjach BlackBerry 10 możemy się spodziewać funkcji zdjęć panoramicznych.

Nasza ocena: Zdecydowane zwycięstwo BlackBerry Q10. Bold bez szans. 

EKRAN I TRACKPAD

track

BlackBerry 9900 Bold jest wyposażone w ekran o przekątnej 2.8 cala oraz rozdzielczości 640 x 480 (287 ppi) podczas, gdy BlackBerry Q10 da nam 3.1 cala z hartowanego szkła o rozdzielczości 720 x 720 (330 ppi). Bold ma ekran wykonany w technologii TFT LCD, zaś Q10 energooszczędny SuperAMOLED. Tym samym model Q10 wygrywa wszystkimi parametrami ekranu, oprócz widoczności w pełnym słońcu – tu lepiej sprawuje się LCD z Bolda.

Duży ekran i nowy system operacyjny zdecydowały o pozbawieniu modelu Q10 optycznego trackpada. Dla wielu zagorzałych fanów serii Bold i starych jeżynek ta decyzja okazała się, lekko mówiąc, kontrowersyjna. Czy słusznie? Z jednej strony tak, bo BlackBerry Q10 nie da się obsłużyć bez udziału ekranu dotykowego, co w naszej szerokości geograficznej jest utrudnione zimą. Z drugiej strony jednak, zarówno zaznaczanie i praca na tekście, jak i inne czynności, doskonale obywają się w BlackBerry 10 bez trackpada, a z każdą aktualizacją jest lepiej. (Tak samo zresztą multitasking jest o wiele wygodniejszy na BlackBerry Q10 i łapiemy się na tym, że próbujemy w podobny sposób przełączać się między aplikacjami na 9900… A tu guzik, dosłownie i w przenośni.)

Nasza ocena: Zwycięstwo BlackBerry Q10, ze wskazaniem na ekran Bolda w pełnym słońcu. Trackpad pozostawiamy indywidualnej ocenie każdego użytkownika.

KLAWIATURA (ORAZ SKRÓTY KLAWIATUROWE)

9900_ObokKlawiatury obu smartfonów to najlepiej wykonane klawiatury na świecie. Ta w modelu Q10 nie jest wygięta, jak ta w Boldzie, bo nie wymuszają tego fizyczne przyciski i trackpad. Dzięki temu jest również minimalnie większa. Nie ma jednak innej odpowiedzi w tej kategorii – remis.

Co do skrótów klawiaturowych, to różnic jest kilka. Przede wszystkim, w modelu Q10 szybkie wybieranie numerów telefonicznych jest możliwe dopiero po uruchomieniu aplikacji telefon. To tylko jedno dodatkowe muśnięcie ekranu, ale jednak. Poza tym, uniwersalne wyszukiwanie z 9900 zastąpiła udoskonalona jego wersja, czyli Type and Go. Przyczepić się możne jeszcze do pewnych braków lub niespójności w skrótach klawiaturowych wewnątrz aplikacji na BlackBerry Q10, ale to jest ustawicznie poprawiane i wraz z ostatnimi aktualizacjami działa coraz lepiej.

Nasza ocena: Remis. Obie klawiatury mogłyby zająć tron ex aequo.

JAKOŚĆ ROZMÓW

9900_poziom

Pod względem jakości rozmów BlackBerry 9900 Bold nie ma się czego wstydzić, jednak wygrywa BlackBerry Q10, dzięki dodatkowym mikrofonom wyciszającym zewnętrzny hałas. Byliśmy i jesteśmy pod wrażeniem jakości dźwięku podczas rozmów przez BlackBerry Q10. Co możemy więcej dodać?

Nasza ocena: BlackBerry nigdy nie zrobiło modelu o słabej jakości rozmów, a te dwa szczególnie mogą się pochwalić najlepszymi parametrami – to w końcu pretendenci do miana króla BlackBerry. Nie mamy jednak innego wyjścia, jak wskazać BlackBerry Q10 jako zwycięzcę w tej kategorii. 

PODSUMOWANIE

czarneZdecydowanym zwycięzcą gry o tron BlackBerry zostaje BlackBerry Q10. Mimo sentymentów co do kształtu Bolda, stacji dokującej, czy tackpada, to właśnie model Q10 nosi dziś koronę i dzierży berło w królestwie BlackBerry. W naszym porównaniu raz wygrał model 9900, pojawiły się dwa remisy i aż cztery zdecydowane zwycięstwa BlackBerry Q10. Warto pamiętać, że nie porównywaliśmy nawet obu modeli pod względem ilości dostępnych aplikacji – w takim porównaniu również wygraną miałby zapewnioną model Q10.

Wybór zawsze pozostaje w Waszych rękach, mamy jednak nadzieję, że nasze starcie królów pomoże się zdecydować niezdecydowanym. A może macie własne uwagi, własne parametry, które wpływają na wynik tego porównania? Jakość muzyki, umiejscowienie gniazda jack, sposób wkładania karty pamięci, umiejscowienie głośnika… Wielu detali nie porównywaliśmy, ponieważ są mocno subiektywne. Co jeszcze ma dla Was znaczenie?

Zapraszamy do dyskusji!

 • Bartosz Chyba

  Mam obydwa.
  Mój werdykt jest oczywisty – Q10 to król Blackberry 🙂

  • ROJ

   Też mam obydwa ale zdecydowanie wolę BB 9900
   Może Q10 to i krol, ale jakiś naciągany i nieudany

   • Kadafi Yaki

    Czy mi sie wydaje czy kupileś nowego Q10 ? 🙂 bo z tego co pamietam to tamte Q10 sprzedałeś 🙂

    • ROJ

     dzisiaj kupiłem Z30, jestem pod wrażeniem 🙂

     • CrazyProphet

      Gdzie kupiłeś i za ile?

     • ROJ

      expansys.pl

     • Thunderbolt

      i? mów gościu:D

     • ROJ

      Za darmo nie dają 🙂

     • Thunderbolt

      interesują mnie wrażenia.

     • ROJ

      Przede wszystkim zaskoczyła mnie jakość terminalu oraz niezwykła estetyka. Do tego dochodzi łatwość obsługi co wiąże się z wielkością Z30-ki. Dotychczas byłem zagorzalym zwolennikiem qwerty ale tu nie mam żadnych problemów z dotykowa…wszystko działa łatwo i intuicyjnie, żadnych problemów. bateria działa przy bardo intensywnym używaniu od rana do północy i ma jeszcze około 15 %, dla porównania 9900 lądowałem juz około 14-15 godziny… jestem bardzo zadowolony, gorąco polecam 🙂
      Pozdrawiam

     • Thunderbolt

      dzięki:) zastanawiam się nad porzuceniem gadżeciarstwa mobilnego i powrotu do korzeni:)

  • OWC

   ja miałem obydwa i 9900 już się sprzedał:) teraz poluje jako prywatny tel. na Z10 lub może Z30, ale tu cena i wielkość troche zniechęca 🙂

   • Bartosz Chyba

    Mam w szufladzie Z10, jak chcesz to Ci odsprzedam.

    • OWC

     Szukam nówki i na FVat ale dzieki:) A powiedz bo się zastanawiałem- jak oceniasz Z10 vs Q10? Nie zniechęce się do Q10 w porównaniu do większego ekranu z Z10?

     • Bartosz Chyba

      Z10 nie pasował mi, zdecydowanie wygodniejsze pisanie na fizycznej klawiaturze, mimo że ekran jest mniejszy, to mi to w zupełności wystarczy. Jak chce obejrzeć film, to włączam go na tv 😉 Bateria dłużej trzyma na Q10 – chociaż i tak wieczorem codziennie ładuje.

      poza tym soft 10.2 na Q10 i jest bajka, no ale zawsze się znajdzie ktoś komu nie dogodzisz.
      Jeden woli śledzie – drugi jak mu z mordy jedzie 😉
      Przez ostatnie 5 lat miałem wszystkie modele BB i powiem, że Q10 mimo, ze nie jest ideałem, to jest najlepszy pod każdym względem ze wszystkich.
      To moja subiektywna ocena.

     • OWC

      Dzieki bardzo za odp. Mam bardzo podobnie z Q10, telefon marzeń, mimo to chce stestowac coś z serii Z jako dodatek 😉 dzieki raz jeszcze. Pozdr

     • Itam

      Jak już myślisz o Z10 to tylko te modele z procesorami Qualcomma.
      Czyli STL100-2,3,4….
      Ponoć sprawują się lepiej…
      No i zawsze łatwiej o dostepność „przecieku” (BB10)

     • Tomasz Krawczyk

      Mam STL100-1 i działa bez zarzutu.

      Mam również SQN100-3 oraz STA.
      Różnic w działaniu nie dostrzegam.

      Mając do wyboru tylko jedno urządzenie, wybór oczywisty – Q10.

     • ROJ

      🙂

     • ROJ

      mam nowy Z30

     • Itam

      i jak wrażenia ?
      Napisz jak oceniasz fona….

     • ROJ

      najlepszy BB jaki dotąd miałem (9700, 9900, Q10)
      REWELACJA!!!

   • ROJ

    właśnie wielkość zachęca! 🙂

 • ROJ

  Brak stacji dokującej czy tackpada pokazuje wyraźnie deficyt BlackBerry, brak dbałości o klienta a co za tym idzie… powolny upadek firmy.
  Dodajmy do tego jeszcze brak możliwości szybkiego dzwonienia przy pomocy klawiatury lub brak możliwości nazywania numerów telefonicznych jako 1, 2 itd w kontaktach. (mobile 1, mobile 2 lub work 1, work 2) Brak BIS, brak brak brak. W sumie BB10 to same braki, totalny niewypał.
  Jeśli taka jest polityka BB to słusznie, że upadają… niestety.
  Pozdrawiam czekając na cud, np w formie Q30 lub Q50

  • Tomasz Krawczyk

   ROJ, w BB10 masz możliwość przypisania znacznie większej ilości danych do kontaktu niż w BB7.

   Brak możliwości szybkiego dzwonienia przy pomocy klawiatury? Uzywales kiedyś Q10?

   Brak BIS’a to świadomy wybór, nie niedorubka. Jedynie w roamingu zagranicznym brak kompresji ma wpływ na rachunek ale poza tym brak BIS to same zalety.

   • jakubhajost

    Pomijając brak ograniczenia do 10 skrzynek e-mail, brak ograniczenia wielkości i ilości załączników, brak blokady na streaming przez BIS. To wszystko zostało zlikwidowane w BlackBerry 10.

 • ambo

  BB10 nadal bardzo „niedorobiony”, to czuć w codziennym użytkowaniu. Temu leży na półce, a Bold w kieszeni. Przez tak długi czas brak aplikacji dostępnych na os7.1…nie rozumiem 😀

  9900 i druga bateria w portfelu, mój zestaw. Oby BB10 się zaczeło rozwijać, bo w takim tempie to niczego nie zawojuje.

  • Paweł

   Ambo, chcesz może odstąpić swoje Q10? Pytanie serio.

   • ambo

    Widzisz, temu odnoszę się do systemu, a nie jakości wykonania itp 🙂 Mam Dev Alpha C, którego niby nie mogę odstąpić ;p

    • Paweł

     Dzięki za odpowiedź, jak to nie „pełny”- finalny to odpuszczam temat 🙂

  • ROJ

   prawda

  • Tomasz Krawczyk

   9900 i druga bateria. Sytuacja obca w przypadku Q10 🙂

   • ambo

    Bateria i aparat na plus dla Q10…do robienia zdjęć mam co innego, baterie x2…podziękuję. Do appek z Androida mam Androida 😉

   • rafal

    jak dla kogo.. ja tak używam q10-tki 😉 Bateria jest świetna ale i jej czasem potrafię dać radę. Dodatkowa ori bateria z ładowarką to super wynalazek…

 • ambo

  und was ist das? „Krawędzie Q10, podobnie jak w 9900, wykonane zostały ze stali nierdzewnej, przy czym nie jest to materiał zastosowany do produkcji tego elementu.” o.O

  • jakubhajost

   O.o to cytat z Piotrka Baryckiego. Z jego recenzji BlackBerry Q10… Dziwne… tak tam napisał, czy ja coś popaprałem przy kopiowaniu?

  • Twilight

   Na allegro wystawiony jest Q10 i jak twierdzi sprzedający po kilku dniach telefon ma na obudowie rysę.

   • Adrian

    Efekt podczas wychodzenia z auta, kiedy trzyma się kluczyk i telefon w jednej ręce. Znam ten przypadek 🙂

   • rafal

    Ramka przynajmniej w białym się rysuje… wygląda to niechlujnie…

  • ROJ

   genau 🙂

 • OWC

  Q10 oczywiście. Nie zauważyłem braków w sofcie. Co do wybierania szybkiego, wpisywania numeru bez wcześniejszego klikania w ikone telefon- kiedyś w PL wersji były braki, już działa 🙂 co do reszty w porównaniu z 9900 …. Q10 już dawno wyprzedził 9900 🙂

  pytanie do redakcji- czemu wasze plecki w Q10 tak lśnią? Nie powinny być matowe? Macie jakąś inną wersje czy tak zdjęcie wyszło? Bo czytałem kiedyś że rozważali wersję z innymi plecami

  • jakubhajost

   Zdjęcie o wschodzie słońca? 😉 Nie wiem, może Piotrek je oliwił 🙂

 • Kadafi Yaki

  No wlasnie też sie zastanawiam, po jakiego diabła pomalowali stal na bokach, czemu nie zostawili stali szczotkowanej jak w BB 9900 i czemu styków nie dodali na ładowarke biurkową ? 🙂

  • Lewski

   braku styków w Q10 kompletnie nie rozumiem, przy Z10 ok. ale tutaj…

   • Kadafi Yaki

    Powiem ci, jak widzę ładowarkę biurkową dla Q10 gdzie król leży bokiem i nic na nim nie mozna zrobić to się zastanawiam i mi tylko jedno przychodzi na myśl zacytuje Aliego z filmu Prywatne Miasto : kto to kur.. wymyślił ? 😛 tak jak Piotr powiedział jedno dodali drugie odjęli 🙂 troszke lecą w kulki z nami .

 • Dominik Jankowski

  Droga Redakcjo,
  Jeszcze się Boldem nie nacieszyłem, a tu już mam zmieniać na nowy model….:P

 • Thunderbolt

  Wie ktoś kiedy ma ruszyć to wietrzenie magazynów bb? przygarnąłbym q10.

 • przeras

  MAm pytanie odnośnie wifi w q10. Jak to jest , że w momencie pojawienia się wifi telefon nadal korzysta z pakietu abonamentowego i dopiero ręczne przełączenie jest potrzebne? Jest opcja ustawienia tego z automatu? ?