Nowy patent BlackBerry na dotykową klawiaturę-nakładkę

Piotr Barycki
06.03.2014

Wiele wskazuje na to, że choć klawiatura QWERTY była od zawsze znakiem rozpoznawczym smartfonów BlackBerry, kanadyjska firma rozważała w pewnym momencie wprowadzenie na rynek autorskiej serii nakładek na ekrany dotykowe, pozwalające wprowadzać tekst szybciej i wygodniej. Przy okazji otrzymujemy podpowiedź co do tego, jak miałaby działać „dotykowa” klawiatura w serii W.

Informacji tych dostarcza nam zaakceptowany niedawno wniosek patentowy oznaczony jako US20140055363 A1, złożony w sierpniu 2012 roku. Dokument opisuje budowę oraz działanie klawiatury, która z pozoru jest dość standardową nakładką na telefon i ekran, jakich kilka widzieliśmy już na rynku. Kanadyjczycy w swoim wniosku sami opisują obecną sytuację w następujący sposób:

Większość użytkowników woli fizyczną klawiaturę od klawiatur wirtualnych. Jednym ze sposobów, aby pogodzić obydwa te rozwiązania jest zaoferowanie tymczasowej nakładki na ekran dotykowy. Rozwiązania takie są już obecne na rynku, jednak spełniają tylko jedną funkcję – wprowadzania tekstu.

W odróżnieniu od nich, oprócz standardowej funkcji – wprowadzania liter – realizowanej przez standardowe wciśnięcie fizycznego przycisku, każdy przycisk jest jednocześnie powierzchnią dotykową, której działanie jest niezależne od (w tym przypadku) przypisanego do niej klawisza na ekranie dotykowym.

klawia

W przypadku rozwiązania BlackBerry, przy odpowiedniej konfiguracji, byłoby możliwe doprowadzenie do sytuacji, w której samo dotknięcie przycisku, bez jego wciśnięcia, mogłoby wywołać określoną akcję w systemie operacyjnym. Warstwę dotykową można wykorzystać w całkiem konkretny sposób:

Przykładowo, użytkownik mógłby wykorzystać wciśnięcia klawiszy do wprowadzania znaków alfanumerycznych, jednocześnie, za pomocą dotyku, zmieniać położenie kursora na ekranie. W takim przypadku tymczasowa klawiatura mogłaby pełnić dwa zadania, zwiększając jej przydatność i wartość.

Przy okazji BlackBerry we wniosku patentowym zaproponowało także klawiaturę o wspomnianych wcześniej funkcjach, jako… część pokrowca na telefon.

Co jednak najciekawsze, klawiatura na rysunkach ma dokładnie tyle samo rzędów klawiszy, co prototypowy model Q30/Windermeme – trzy. Można więc przyjąć, że zagadka tego urządzenia jest już w dużej mierze rozwiązana.

Kompletny wniosek można odnaleźć pod tym adresem.

via: bbvietnam

 • tom

  Genialne. Zawsze marzyłem o takiej nakładce. Proste i intuicyjne.

 • Vitno

  Świetna sprawa i Z30 staje się telefonem idealnym 🙂

  • AP 

   Ciekawe czy klawiatura będzie przyslanac ta ekranowa, czy np po podłączeniu wygasnie dolna część ekranu- system przeskaluje wszystko- I będzie wtedy takie Q30 właśnie 🙂

   • Vitno

    Dla mnie to ideał 😀

 • OWC

  Fajne rozwiązanie. A jeszcze lepiej że będzie to dodatek i ludzie którzy chcą na stałe QWERTY będą mieli Q10,Q20,Q30…inni Z a ci którym brakowało slidera może sie dadzą przekonać do takiej hybrydy.
  Jestem ciekaw jak to rozwiążą bo przy niekorzystaniu z klawiatury trzeba ją zdjąć i ‚będzie wisiała na sznurku’ 😀 ? Jestem baardzo ciekawy tego rozwiązania.

  • Darek

   Będzie częścią etui na telefon 🙂

 • Nadal czekam na slidera z BBOS10 😉

 • ihugun

  A tu zapomniane zdjęcie 3, by nie linkować. 😛

  • Pominięte, nie zapomniane 😀 Zaraz ktoś się będzie śmiał, że BB wymyśliło klapki Kubota 😀

 • Kadafi Yaki

  No taka nakładka klawiatura na Z30 by mi sie przydała teraz może nie taka kanciasta 😛 ale taka opływowa chętnie bym przygarnął tylko jak to bym widział klawiature gdzie odpinam jak mi nie potrzebna z jednej strony, z drugiej były by zawiasy przesłuwam na tył klawiature Z30 na jakiś mały zatrzask żeby nie latała i to było by genialne potrzebna klawiatura wiec odpinam zatrzask przesuwam klawiaturę od tyłu na przód Z30 zapinam znowu na zatrzask żeby nie latała i pisze 🙂

 • mersault

  Piotrze, moim zdaniem temat newsa jest trochę mylny, ponieważ z mojej analizy wynika, że patent nie został przyznany 🙂 Wniosek jest w trakcie rozpatrywania przez amerykański Urząd Patentowy (USPTO). Świadczy również o tym przytoczony przez Ciebie nr zgłoszenia – został oznaczony jako A (tylko zgłoszenie wniosku). Gdyby patent został przyznany do nr dokument opatrzony byłby literką B. Także wstrzymałbym się z osądem czy RIM patent dostał 😉 tym bardziej, że opinia USPTO jest na razie negatywna dla nich… Jeśli jednak masz informacje z lepszego źródła to zwrócę honor 😉

  • Możesz zatrzymać mój honor, kwestia mojej niewiedzy 🙂

   • mersault

    polecam się na przyszłość w celu weryfikacji kwestii patentowych 🙂 – to z racji wykonywanego zawodu 😉 pozdr.

 • Ludek

  Rozumiem, że teraz każdy szanujący się użytkownik np. BB Z10 będzie nosił w kieszeni taki oto zestaw:
  1. jednostka centralna (telefon właściwy)
  2. dodatkowa bateria z ładowarką (tak na wszelki wypadek)
  3. dodatkowa klawiatura (tak na wszelki wypadek)
  4. peryferia (słuchawki, bluetooth, etc.)

  Świadomie przejaskrawiłem to co się dzieje, jednak chyba warto w chwilach bezczynności zastanowić się czym był, czym jest i czym staje się zwykły w końcu telefon. Każdy w miarę inteligentny człowiek powinien znać swoje potrzeby i podporządkować im swoje wybory. Czyli:
  1. chcesz klawiatury – kup z klawiaturą
  2. nie chcesz klawiatury – kup dotykowy

  Jakoś nie widzę – przynajmniej siebie – szukającego nagle w szufladach, kieszeniach nakładki by napisać maila czy sms’a . Taki gadżet jest raczej „sztuką dla sztuki” czy manifestacją możliwości i raczej nigdy nie będzie wprowadzony na rynek dla telefonów BB. Oczywiście inaczej ma się sprawa w przypadku iPhone’a, którego użytkownicy są pozbawieni wyboru.

  • Darek

   Zależy jakie ma się kieszenie 😉

 • elmartin

  Zdaje się, że w Q10 już taką klawiaturę zastosowali, przynajmniej w niektórych egzemplarzach, tych z „nadaktywna” klawiaturą 🙂

  • Tomek

   Panowie mam pytanie, czy w Q10 dodając kontakt można dodać zdjęcie osoby? Ma to dla mnie fundamentalne znaczenie a byłem dziś w kilku miejscach typu salony play, orange itd niestety nikt nie ma o tym zielonego pojęcia. Z góry dziękuje za odpowiedz

   • CrazyProphet

    Jeśli nie masz widzisz takiej opcji to może być znak, że kontakty masz zapisane na karcie SIM a nie w telefonie. Wiem, że przy zapisie na SIM są tylko podstawowe dane do zapisania kontaktu, przy zapisaniu na telefonie bardzo rozbudowane dane. Sprawdź 😉

    • Tomek

     Ja dopiero mam zamiar kupic Q10 i ta możliwość jest dla mnie decydująca. Mieszkam w Łodzi, odwiedziłem kilka salonów, byłem w media itd ale nikt nie umiał mi odpowiedzieć na to pytanie więc spytałem tutaj.

     • CrazyProphet

      Na bank jest taka możliwość 🙂 moja dziewczyna ma Q10 i wiem, że to jest 🙂 to kwestia systemu chyba nawet a nie samego modelu tel. Nawet stare BlackBerry to miały 🙂 wiec śmiało kupuj

     • Tomek

      Tak też myślałem ale wolałem zapytać. Wielkie dzięki za odpowiedz:)

   • elmartin

    Nie ma żadnego problemu z dodawaniem zdjęć do poszczególnych kontaktów, ładnych, brzydkich, zrobionych samemu itp 🙂
    Wszystkie kontakty są zapisywane, w bardzo rozbudowanej konfiguracji, w pamięci urządzenia.

 • OWC
  • Żeby to pierwszy raz 🙂

   Zresztą moim zdaniem niesłusznie. Nie ja jestem źródłem tej informacji i wyraźnie podałem na końcu wpisu, skąd te informacje pochodzą i do nich powinien być link 🙂