Nowy patent BlackBerry na dotykową klawiaturę-nakładkę

Avatar
Piotr Barycki
06.03.2014

Wiele wskazuje na to, że choć klawiatura QWERTY była od zawsze znakiem rozpoznawczym smartfonów BlackBerry, kanadyjska firma rozważała w pewnym momencie wprowadzenie na rynek autorskiej serii nakładek na ekrany dotykowe, pozwalające wprowadzać tekst szybciej i wygodniej. Przy okazji otrzymujemy podpowiedź co do tego, jak miałaby działać „dotykowa” klawiatura w serii W.

Informacji tych dostarcza nam zaakceptowany niedawno wniosek patentowy oznaczony jako US20140055363 A1, złożony w sierpniu 2012 roku. Dokument opisuje budowę oraz działanie klawiatury, która z pozoru jest dość standardową nakładką na telefon i ekran, jakich kilka widzieliśmy już na rynku. Kanadyjczycy w swoim wniosku sami opisują obecną sytuację w następujący sposób:

Większość użytkowników woli fizyczną klawiaturę od klawiatur wirtualnych. Jednym ze sposobów, aby pogodzić obydwa te rozwiązania jest zaoferowanie tymczasowej nakładki na ekran dotykowy. Rozwiązania takie są już obecne na rynku, jednak spełniają tylko jedną funkcję – wprowadzania tekstu.

W odróżnieniu od nich, oprócz standardowej funkcji – wprowadzania liter – realizowanej przez standardowe wciśnięcie fizycznego przycisku, każdy przycisk jest jednocześnie powierzchnią dotykową, której działanie jest niezależne od (w tym przypadku) przypisanego do niej klawisza na ekranie dotykowym.

klawia

W przypadku rozwiązania BlackBerry, przy odpowiedniej konfiguracji, byłoby możliwe doprowadzenie do sytuacji, w której samo dotknięcie przycisku, bez jego wciśnięcia, mogłoby wywołać określoną akcję w systemie operacyjnym. Warstwę dotykową można wykorzystać w całkiem konkretny sposób:

Przykładowo, użytkownik mógłby wykorzystać wciśnięcia klawiszy do wprowadzania znaków alfanumerycznych, jednocześnie, za pomocą dotyku, zmieniać położenie kursora na ekranie. W takim przypadku tymczasowa klawiatura mogłaby pełnić dwa zadania, zwiększając jej przydatność i wartość.

Przy okazji BlackBerry we wniosku patentowym zaproponowało także klawiaturę o wspomnianych wcześniej funkcjach, jako… część pokrowca na telefon.

Co jednak najciekawsze, klawiatura na rysunkach ma dokładnie tyle samo rzędów klawiszy, co prototypowy model Q30/Windermeme – trzy. Można więc przyjąć, że zagadka tego urządzenia jest już w dużej mierze rozwiązana.

Kompletny wniosek można odnaleźć pod tym adresem.

via: bbvietnam