BlackBerry Passport – pierwsze wrażenia

ITAM
ITAM
16.10.2014

Mimo obejrzenia setek zdjęć, dziesiątek filmików, przeczytaniu wielu recenzji, Passport po otworzeniu pudełka był dla mnie wielkim zaskoczeniem. Zdecydowanie na żywo sprawia lepsze wrażenie niż na filmikach i zdjęciach.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pierwszą rzeczą która rzuca się w oczy, jest jego prostota i elegancja. Od razu widać do kogo jest adresowany ten smartfon.
OLYMPUS DIGITAL CAMERATo nie jest kolejny, nijaki  smartfon na rynku. Passport zdecydowanie wyróżnia się z tłumu, przyciąga wzrok i wzbudza zainteresowanie.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAPo wzięciu do ręki od razu czuć jakość materiałów użytych do jego budowy. Nie znajdziemy tu nawet pospolitego aluminium. Ramka Passporta jest wykonana z najwyższej jakości stali.
BlackBerry_Passport_Black_600_lq_0007
Zresztą, tu każdy szczegół budowy wykonany jest perfekcyjnie. Nie ma się do czego przyczepić. Za to jest co podziwiać. Dawno nie widziałem tak dobrze wykonanego smartfona. Nawet u konkurencji.
OLYMPUS DIGITAL CAMERATo czuć, gdy się go trzyma w dłoni. Czuć też jego wagę. Jest dość ciężki, ale nie za ciężki (przynajmniej dla mnie). Po wzięciu go w dłonie czuć też jego proporcje. Trochę dziwne uczucie, bo nigdy nie trzymałem w dłoniach smartfona o podobnych proporcjach. Trzeba się z tymi proporcjami oswoić.

Drugą rzeczą która od razu rzuca się w oczy to potężny, kwadratowy ekran.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAEkran Passporta zdecydowanie pozytywnie zaskakuje. Szczególnie jeśli ktoś poprzednio, tak jak ja, używał przez dłuższy czas Z30. Różnica w jakości obrazu jest ogromna. Ekran w Passporcie jest ostry i klarowny. Kolory są naturalne i miłe dla oka.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERANo i ta przestrzeń…
OLYMPUS DIGITAL CAMERABardzo ładnie wygląda powłoka ekranu. Nawet gdy ją ubrudzimy, bardzo łatwo usuwa się z niej odciski palców. Nie potrzeba do tego ściereczki.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAŻeby nie było tak idealnie, to uczciwie napiszę, że dla odmiany „plecki” Passporta bardzo łatwo łapią odciski palców.

Ekran jak na IPS przystało, oferuje bardzo dobre kąty widzenia.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAEkran w Passporcie jest świetnej jakości, aż nie chce się od niego odrywać wzroku.
OLYMPUS DIGITAL CAMERANo dobra, czas na pierwsze machnięcie po ekranie…
A BlackBerry Passport smartphonei znowu pozytywne zaskoczenie. Od dawna już użytkowałem system 10.3 na Z30, znam każdy jego zakamarek, myślałem że niczym mnie już nie zaskoczy. A jednak zaskoczył. Płynnością działania. Jest ona zdecydowanie lepsza niż nawet w świetnym, bardzo lubianym przeze mnie Z30. Na Passporcie system BB10.3 nie tylko działa lepiej, ale lepiej tez wygląda. Nie wiem czy to zasługa rozdzielczości ekranu, czy proporcji, ale tu system BB10.3 wygląda bardzo ładnie, czytelnie i…  jak to określiła moja pani… subtelnie.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAW Passporcie wszystko jest z sobą bardzo dobrze zgrane. Tu wszystko trzyma ten sam, wysoki poziom jakości. Wykonanie, budowa, ekran, działanie systemu i to czego nie widać, a co wiemy że drzemie w środku, czyli bateria, aparat, Quad Core, 3 Gb ram, gniazdo kart mSD, SlimPort, USB OTG, NFC , Miracast i wszystkie inne zabawki wsadzone do wnętrza Passporta. To wszystko sprawia, że trzymając Passporta „czujemy”, że trzymamy kawał profesjonalnego smartfona, a nie plastikową zabawkę.

Najpierw oczywiście zacząłem od wsadzenia kart do gniazd.
1409520027571_411003I tu kolejne moje zaskoczenie. Passport obsługuje karty nano sim. Nie obyło się więc bez pomocy nożyczek. Jeśli więc myślicie o zakupie Passporta, lub też czekacie na jego przesyłkę, to pamiętajcie aby sobie taką kartę zawczasu załatwić i nie gimnastykować się później z nożyczkami, tak jak ja, i zaoszczędzić sobie nerwów.

No dobra, teraz mSD (64Gb, głównie z muzyką). No i jedziemy…. Na pierwszy ogień przeglądarka, bo tu, ta dotykowa klawiatura lub jak kto woli „wielki trackpad”, może pokazać swoje największe zalety. OLYMPUS DIGITAL CAMERANo i kolejne miłe zaskoczenie. Klawiatura bardzo szybko reaguje na dotyk. Zupełnie inaczej niż to było na pierwszych filmikach. Tutaj reakcja jest natychmiastowa. Niesamowite wrażenie robi przewijanie strony internetowej palcem po klawiaturze fizycznej. Wow….  To jest niesamowite. I co najważniejsze, działa to bardzo dobrze. Szczególnie gdy obrócimy Passporta na bok i przesuniemy palcem po klawiaturze. Mega wygodne przewijanie stron, pdf-ów i wszystkiego innego. Aż dziw bierze, że nikt wcześniej na to nie wpadł.
blackberry-passport-4Pierwszy sms. Połączenie klawiatury ekranowej i fizycznej na początku może się wydawać dziwne. Ale o dziwo, działa to bardzo fajnie i szybko można się do tego przyzwyczaić. Szczególnie podpowiedzi które pojawiają się na ekranie. Jedno machnięcie po klawiaturze fizycznej i już wyraz ląduje tam gdzie powinien. Oczywiście na początku wymaga to trochę nauki, jednak później jest to coraz łatwiejsze.

Co ciekawe, od razu zauważam duże możliwości rozbudowy funkcjonalności tego „wielkiego trackpada”. Np. przesuwanie zakładek systemu, aż się prosi o takie gesty na klawiaturze. Albo w przeglądarce internetowej…
pp_iphone5s_browser
przełączanie kart, do przodu i do tyłu, też można by to fajnie zaadoptować. Świetny wynalazek z tej klawiatury. A co najlepsze, to nie jest tylko zbędny bajer, bo to świetnie się sprawdza w użytkowaniu. Na przykład przy przewijaniu każdego menu w systemie, każdej strony internetowej, każdego tekstu,  czy listy wiadomości w HUB-ie.

No i do tego skróty. Naciskam „b” i już jestem na samym dole, naciskam „t” i już jestem na samej górze. Nie trzeba przewijać kilkanaście stron. Choć i tak przewijanie stron na Passporcie to czysta przyjemność. No mega fajna ta „dotykowa” klawiatura. Od razu ją polubiłem.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAKażdemu komu bym nie pokazywał jej działania, otwiera szeroko oczy ze zdziwienia. Właściwie to otwiera je 3 razy. Pierwszy raz widząc Passporta (coś zupełnie innego niż wszystkie inne smartfony, proporcje…), drugi raz biorąc go do ręki (jakość wykonania)…  I trzeci raz gdy pokazuję działanie klawiatury. To jest właśnie prawdziwa innowacja, coś o istnieniu czego dawno zapomniała konkurencja.

Po kilkunastu minutach zabawy biorę się za kamerę.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAI tu kolejne miłe zaskoczenie. Na tym przepastnie wielkim ekranie widać zdecydowanie więcej…
passport_vs-iphone6Naciskam spust migawki i kolejne pozytywne zaskoczenie. Migawka reaguje natychmiastowo. Dokładnie w momencie dotknięcia palcem. Bardzo duża różnica w porównaniu do np. Z30. Auto focus szybko łapie ostrość. Ale zauważyłem, że to zależy też od czystości soczewki aparatu. Jeśli jest brudna, to złapanie ostrości potrafi chwilę trwać. Jeśli jednak jest czysta, to ostrość łapana jest błyskawicznie.
BlackBerry-Passport-Review-31Jakość zdjęć zrobiła na mnie wrażenie.
IMG_20141004_134919

Głośniki w Passporcie grają pięknie. Głośno i wyraźnie.
Tutaj takie małe porównanie do Z30:

No ale ja chce sprawdzić jak jest z rozmowami. Dzwonię z Z30 na Passporta. I znowu pozytywne zaskoczenie. Rozmówcę słychać czysto, głośno i wyraźnie. Aż nie chce się przerywać rozmowy. Natural Sound w jeszcze lepszym wykonaniu niż miało to miejsce w Z30. Uśmiech nie schodzi mi z twarzy…

No to teraz wróćmy jeszcze do systemu, a dokładniej do android playera. Sciągam kilka apek ze sklepu Amazona…
blackberry-passport-5027-011i od razy widzę, że mimo skalowania, nie wszystkie aplikacje wyglądają tak samo. Niektóre lepiej, a niektóre gorzej. Ale jedno mają wspólne. Wszystkie działają zdecydowanie lepiej i szybciej niż w poprzednich wydaniach systemu. Poza wyglądem, niewiele ustępują aplikacjom natywnym. Ogólnie cały system działa bardzo dobrze na Passporcie. Szybko i płynnie. I wygląda przy tym dużo lepiej niż 10.1 i 10.2.

Co ciekawe, wprowadzenie FlatUI do systemu, nie wpłynęło negatywnie na wygląd systemu. A wręcz przeciwnie, system 10.3 wygląda pięknie, a szczególnie ładnie na ekranie Passporta.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Po ponad tygodniu testowania Passporta chcę napisać jeszcze o dwóch ważnych sprawach. Po pierwsze bateria zastosowana w Passporcie jest niesamowita. Przy takim wydajnym hardwerze i przy takim wielkim i ostrym ekranie jej osiągi są świetne. Przy 4 skrzynkach mailowych, bardzo dużo BBM-a, rozmów głosowych i internetu (nie gram w gry), przeważnie baterii starcza mi na 2 pełne doby. Czasem krócej, czasem dłużej. Ale były też 3 dni bez ładowarki. Jak na takie „bebechy” to co najmniej bardzo dobry wynik (Z30 starczał mi max na 2 dni). Oczywiście mówiąc o baterii trzeba pamiętać, że każdy z nas zupełnie inaczej użytkuje swojego smartfona. Są więc i tacy, którzy nie mają problemu z zajechaniem baterii w Passporcie w kilka godzin. Szczególnie grami.

Podczas gier tył Passporta potrafi być gorący. Ale to akurat nie powinno zbytnio dziwić, przy tak mocnych podzespołach.

Drugą sprawą jest wielkość Passporta i klawiatura. Z wielkością oswoiłem się po ok 3 dniach. Tak samo z klawiaturą. Nie mam teraz z tymi rzeczami żadnego problemu. Piszę mniej więcej tak samo szybko, jak na Z30. A to dopiero pierwszy tydzień. Mój mózg oswoił się już z myślą że Passport jest szeroki i…. inny. Tym bardziej, że teraz już wiem dlaczego akurat taki jest. I nie mam tu na myśli spotów reklamowych, a codzienne praktyczne użytkowanie. Moim osobistym zdaniem, na szerokim ekranie Passporta większość rzeczy nie tylko wygląda lepiej,
passport-content-iphone2ale co ważniejsze, przy takiej szerokości ekranu pracuje się zdecydowanie przyjemniej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANo może poza oglądaniem filmików video…
pp_videoWe wszystkim innym szerszy ekran spisuje się lepiej. A jakakolwiek praca z tekstem, czy dokumentami office’a, jest czystą przyjemnością.
1408952977417_866950Gdy po kilku dniach wziąłem Z30 do ręki, to nie mogłem się nadziwić. Różnica jest kolosalna. Z30, to tak jakby ktoś nożyczkami obciął mi pół ekranu. O Z10 (których mam dwie sztuki w domu) to już nawet nie mówię. Różnica w komforcie pracy jest ogromna. Idę o zakład, że po miesiącu działania na Passporcie, nie zechcecie już wrócić do ekranu Q10, Z10 czy nawet Z30. Zresztą te smartfony i Passporta dzieli przepaść. Passport to prawdziwy High End, to widać i czuć w codziennym użytkowaniu.

Passport zdecydowanie nie będzie jednak najlepszym wyborem dla wszystkich. Jeśli ktoś lubi malutkie telefony, to Passport nie jest dla niego. Jeśli też dla kogoś priorytetem jest serwis YouTube czy gry, to dla niego też Passport nie będzie dobrym wyborem. Bo Passport jest pomyślany i adresowany do zupełnie innego, profesjonalnego odbiorcy. Ma być dla niego przede wszystkim wygodnym, eleganckim i bezpiecznym narzędziem ułatwiającym mu codzienną pracę. I Passport taki właśnie jest.
To nie jest smartfon dla dzieciaków. To nie jest smartfon dla maniaków gierek.  Zaryzykował bym nawet stwierdzenie że nie jest to smartfon dla kobiet. Choć pewnie nie jednej „Pani” Passport również może przypaść do gustu….
Passport-Ladies-Big-1940x1455Moim zdaniem jednak, Passport to kawał profesjonalnego smartfona dla mężczyzny na pewnym poziomie. Czuć to w każdym jego calu.
BzeRdzbIgAAIwe9.jpg-largePassport to też kompromisy. Spora waga, proporcje ekranu. Dlatego kupując Passporta trzeba być świadomym tych kompromisów. Bo wszystkim innym Passport będzie nas pozytywnie zaskakiwał.
Jak to trafnie ktoś podsumował…. w Passporcie znowu czuć ducha BlackBerry.
I ja się z tym całkowicie zgadzam.