I/O 2016 zapowiada coś jeszcze – Project Ara, czyli modularny smartfon od Google

Artur Patnaik
Artur Patnaik
22.05.2016

Wyczekiwany od lat koncept modularnego telefonu wraca i to w wielkim stylu.

Project Ara to wyjątkowa koncepcja smartfonu, którego personalizacja nie ogranicza się tylko do oprogramowania, ale przenosi się też na hardware, gdzie użytkownik może w zależności od preferencji lub wymagań dostosować swój telefon sprzętowo za pomocą wymienialnych „bloków”. Dzięki temu kiedy chcemy możemy podłączyć lepszy głośnik, aparat, a nawet po jakimś czasie wymienić sobie procesor, czy pamięć RAM.

Najlepszy w Project Ara jest fakt, że jedyne co nas ogranicza do wyobraźnia producentów akcesoriów, a jeśli na nie będzie popyt to nawet 2-3 lata później mogą pojawić się nowoczesne rozwiązania dla starego smartfonu. Google wciąż testuje możliwości modularnego smartfonu tak aby za rok mieć przełomowy produkt. W ostatnim kwartale tego roku deweloperzy otrzymają pierwsze egzemplarze 5,3″ smartfona, który pomieści 6 modułów w standardzie „UniPro”, który gwarantuje wysoką wytrzymałość rozwiązania i przepustowość 11,9Gbps. Ponoć wymiana modułów przebiega bezproblemowo i nie wymaga wyłączenia telefonu, więc może spokojnie odbywać się w biegu.

Jednym z najciekawszych zastosowań modułów, które widać na trailerze od Google jest opcja schowka, który możemy zabezpieczyć dodatkowym hasłem. W takim pojemniczku zmieści się co prawda tylko tabletka, pendrive, czy umiejętnie poskładany banknot, ale z pewnością podobnych, „sprytnych” rozwiązań nie braknie.

Project Ara nie jest kolejnym „flagship killerem”, ale to właśnie jego uniwersalność stanowić największą przewagę i wyznaczyć kolejny kierunek rozwoju urządzeń mobilnych.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę projektu.

 

 • Zibski

  Jeżeli ktoś powie, że Google w tym roku nie pokazało nic nowego to jest w błędzie.

  • Ale brzmi Twoja wypowiedź…nikt nie mówi, że Google nic nowego nie pokazało, ale Apple sam od razu twierdzisz, że nic nie pokaże… choć jeszcze ma przynajmniej 2 wazne konferencje w tym roku…

   • Zibski

    Kwestia bardzo dobrej analizy na podstawie dostępnych materiałów.

  • amx

   Temu projektowi kibicowałem już ładnych kilka lat temu zanim kupiło go google, takie to nowości od gugla 😉

 • AdamoS!

  Fajne. Czekam na szczegóły. Modułowe głośniki, albo baterie, albo aparat. Każdy se ustawi pod siebie.

 • szcz

  Spoko. Tylko wydaje mi się, że poszczególne moduły będą musiały być w konkretnych miejscach. Zatem nie będę mógł zrezygnować z aparatu na rzecz pojemniejszej baterii.

  • AdamoS!

   Wszystko kwestia złącza jakie zastosują. Nie widzę wielkich przeszkód. Albo będą 2 złącza na pamięć lub procesor, a 4 na multimedia tj. dodatkowe głośniki, lepszy aparat, albo moduł z akumulatorem. 😀
   Technika poszła do przodu.