Znamy nowe funkcje nadchodzących modeli BlackBerry?

Mateusz Chodakowski
Mateusz Chodakowski
29.08.2017

Dokładnie dwa miesiące temu informowałem Was, że TCL pracuje nad dwoma nowymi modelami z logo BlackBerry. Wówczas w sieci pojawiła się wizualizacja BB Krypton, a teraz być może dowiadujemy się więcej na temat drugiego projektu – Juno.

Kanadyjczycy przyzwyczaili nas do pewnego schematu. Najpierw w internecie pojawiają się przecieki na temat nowego urządzenia, na światło dzienne wychodzą rysunki lub rendery, a dociekliwi fani znajdują na przeróżnych portalach fragmenty specyfikacji, w skutek czego wszystkie najważniejsze cechy smartfona są znane na długo przed oficjalną premierą. Najczęściej jednak niespodzianką okazuje się nazwa, pod jaką urządzenie trafia na sklepowe półki. Chyba wszyscy żałowaliśmy, że ostatecznie porzucono takie kryptonimy jak Venice, Neon, Argon czy Mercury. Teraz na tapecie mamy Krypton oraz Juno. O ile ten pierwszy idealnie wpisuje się w nomenklaturę przyjętą przez TCL, o tyle pod drugim hasłem wcale nie musi kryć się telefon.

Jeden z użytkowników Reddit’a, w portfolio pani Xian Zhang odnalazł projekty, z którymi już wkrótce może podzielić się z nami BlackBerry. Zhang (zgodnie z profilem na LinkedIn) pracuje w TCL w Chinach i zajmuje się UX designem. Kończyła Wzornictwo Przemysłowe i jak twierdzi, ma swój udział w projektowaniu wyglądu oprogramowania działającego na urządzeniach TCL pod szyldem BlackBerry.

Strona internetowa należąca do projektantki została zablokowana, z LinkedIn zniknęły wpisy na temat współpracy z Kanadyjczykami, ale jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, screeny zachowały się. A zatem, co na nich widać?

Nowe funkcje kamery BlackBerry Juno
Nowe funkcje kamery

Powyżej widać dwie funkcjonalności. Pierwsza z nich to tryb Private Capture, dzięki, któremu najprawdopodobniej będziemy mogli robić zdjęcia i nagrywać filmy, które nie będą widoczne w folderze z nagraniami. Druga rzecz to skaner wizytówek. Wystarczy zrobić zdjęcie takiego małego kartonika, a smartfon sam rozpozna co fotografujemy i uzupełni nowy wpis w Kontaktach.

Dostęp do folderu z ukrytymi zdjęciami z aparatu byłby możliwy dzięki użyciu nowego File Manager’a wykorzystującego czytnik linii papilarnych ukryty w przycisku spacji. Nie ma wątpliwości, że na rysunkach widzimy KEYone, ale rozwiązanie software’owe można bez problemu przenieść także do innych urządzeń.

Widok Managera Plików
Widok Managera Plików

 

Ostatnią z propozycji uchwyconych na zrzutach jest funkcja o nazwie Jolt. Podobne rozwiązanie doczekało się już wprowadzenia na rynek, a skorzystać z niego mogą posiadacze KEYone. O Trybie Zwiększenia Wydajności wspominałem w recenzji K1, lecz z ujawnionych screenów wynika, że pomysł nie został wdrożony w pełni. Dla przypomnienia: Tryb daje możliwość szybszego naładowania baterii telefonu, ale wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Jako, że priorytetem staje się naładowanie telefonu, poczta e-mail przestaje działać w trybie push. Inne aplikacje wymagające synchronizacji nie działają w tle i należy w razie potrzeby uruchomić je ręcznie. Obecnie tryb ten wyłącza się automatycznie po osiągnięciu 50% naładowania akumulatora. Na poniższych ekranach widać, że zamierzano dać użytkownikowi wybór, po jakim czasie smartfon ma wrócić do standardowych ustawień. Być może dowolne manipulowanie czasem szybkiego ładowania szkodziłoby elektronice K1 i ostatecznie nie dano posiadaczom możliwości zadecydowania jak długo smartfon ma pracować w Jolt Mode.

BlackBerry Juno Jolt
BlackBerry Jolt Mode

Być może Juno to wcale nie kryptonim nowego urządzenia, ale nazwa konkretnego pakietu nowych pomysłów na Androida od BlackBerry. Dobrze pamiętam że Microsoft też nazywał update’y swojego systemu w niecodzienny sposób. Użytkownicy czekali na nowe odsłony OS’ów oznaczonych jako Symbian Anna, czy Lumia Denim. Jak widać część propozycji uzyskała uznanie twórców KEYone i została wdrożona do seryjnej produkcji. Niewykluczone, że jeszcze niewprowadzone na szeroką skalę rozwiązania zobaczymy w nadchodzącym Kryptonie. Pamiętajmy, że już 1 września rozpoczynają się targi IFA w Berlinie, podczas których najprawdopodobniej zostanie pokazany „europejski” K1 w czarnej odsłonie.

Źródła: utbblogs, reddit