SkyFire – konkurencja dla Opery i Browsera, czy (jeszcze) nie?

Avatar
Piotr Barycki
27.07.2009

Dziś, dzięki uprzejmości kolegi Domestos vs Cif, udało mi się dostać w swoje ręce najnowszą przeglądarkę na nasze BlackBerry – SkyFire. Przeglądarka sama w sobie nie jest nowością, ponieważ jej odpowiedniki na inne platformy (Windows Mobile) sprawują się bardzo dobrze i cieszą się sporym uznaniem, ze względu na prędkość działania i obsługę flash’a. Czy więc dzięki tym swoim zaletom SkyFire jest w stanie wyprzeć z naszych BB Operę, albo nawet wbudowaną przeglądarkę? Przekonajmy się!

.

Sprzęt do testowania: BlackBerry Bold, OS 5.0.0.130

Połączenie: sieć WiFi, 1 MB/s

.

Program jest dość niewielkich rozmiarów i zajmuje niewiele ponad 160kb, tak więc z jego pobraniem nie bedzie najmniejszych problemów, nawet na Jeżynkach obsługujących tylko standard EDGE.

pobieranie

Po pobraniu ukazuje nam się strona główna i pierwsza nieprzyjemna informacja: SkyFire (przynajmniej narazie) nie działa po BIS, wyłącznie po APN operatora i WiFi. Tak więc niestety, już na starcie, traci bardzo wiele do Opery i Internet Browsera.

.
glowna
.

Strona główna posiada bardzo bogatą możliwość konfiguracji. Nie jest statyczna, jak w przypadku Opery czy IB, jest po prostu stroną składającą się z wielu, wybranych przez nas stron, do wyboru mamy:

.

Serwisy społecznościowe (Twitter, Facebook, etc)

social

.

Konfigurowalne źródła newsów:

news

.

Różne serwisy inernetowe z mediami:

media

.

I dowolnie ustawialne źródła news (RSS):

feed_rss

.

Menu kontekstowe nie poraża swoimi możliwościami, ale są tam podstawowe funkcje, dodatkowo opisane skrótami klawiszowymi:

kontekst

.

Wybieranie adresu następuje po wybraniu odpowiedniej opcji w menu kontekstowym i jest proste i czytelne. Dodatkowo, w trakcie wpisywania adresu, program podpowiada nam, o co może nam chodzić:

wybieranie

.

Ekran ładowania (identyczny jak w Operze Mobile:)):

ladowanie

.

Tutaj muszę niestety z przykrością zaznaczyć, że ładowanie trwa okrutnie wolno. Może i sieć WiFi, z której korzystałem nie posiada zabójczej przepustowości, ale wszystkie inne urządzenia, które były do niej podłączane, działały bardzo dobrze. Nie wspominam już nawet o tym, z jaką prędkością działało Safari na iPodzie Touch. Ładowanie, co prawda, nie zawsze jest tak wolne, ale przeważnie jest to czas kilkukrotnie wyższy od tego, którego potrzebuje wbudowana przeglądarka (Domestos vs Cif raportował, że na EDGE SkyFire jest jeszcze powolniejszy). Autorzy programu ostrzegali jednak, że mają ograniczoną przepustowość swoich serwerów dla wersji beta, więc może ich to trochę tłumaczyć. Czekamy co będzie dalej…

.

Niestety na bbnews.pl nie udało mi się wejść. Pojawiała się po prostu czysta strona, mimo kilkukrotnych prób. Udało się za to wejść na nasze forum:

profil

.

Naiwgacja po stronie jest dość sprawna, kursor jest czuły na ruchy kulku i nawiguje się prawie przyjemnie. Prawie, bo strona potrafi czasami przymulić i prawie każde przewinięcie jest związane z krótszym bądź dłuższym lagiem. Domestos vs Cif mówił o jeszcze większych lagach, niestety nie jestem w stanie tego stwierdzić, bo mój 8800 (który DvC posiada) jest obecnie w użytku 🙂

.

No i potencjalny hit związany ze Skyfire – Flash.

Dla testów odpaliłem oczywiście youtube.com:

youtube

.

Szybkie wyszukiwanie i odpalenie:

flash0

.

No i tutaj zaczynają się schody związane z powolnością SkyFire: nie wiem dalczego, ale nie pojawia się pasek ładowania filmiku, trzeba czekać aż załaduje się cały i tak naprawde to przez cały czas (z wyjątkiem strzałeczek latających w prawym górnym rogu), nie wiadomo czy to się ładuje czy nie…

.

W końcu się załadowało, ale trwało to naprawdę wieki:

flash

.

Dodatkowo, nie wiem dlaczego, ale nie odtwarzał mi muzyki, pomimo tego, że w programie była włączona, podobnie jak na youtube (proszę się nie sugerować tym, że na screenie jest wyciszony głos, po prostu próbowałem klikać co się dało, żeby ten głos uzyskać, a screena zrobiłem akurat w czasie, kiedy kliknąłem na ‚mute’. Ale uwierzcie, przynajmniej u mnie, nie działo przy żadnej kombinacji).

.

Jeszcze tylko screen z wersją:

info

.

.

Podsumowanie:

Przeglądarka z obsługą flasha jest czymś, czego bardzo nam na BB brakuje. Jednak, jeśli SkyFire nie będzie działał w ramach BIS to ma naprawdę małe szanse powodzenia. Ktoś kto płaci już stałą opłatę za usługę BIS, nie będzie zmuszony do dokupienia dodatkowego pakietu danych tylko na użytek SkyFire. Nie jestem pewien czy RIM zgodzi się, aby w ramach jego łączy działała przeglądarka umożliwiająca strumieniowe przesyłanie mediów, tak więc domyślam się, że jeśli SF będzie w ogóle działał w ramach BIS to z wyłączeniem streamingu. Jeśli jeszcze dodać do tego aktualne problemy z wydajnością, powolne ładowanie się stron i fakt, że uruchomienie SF nawet na BB9000 powoduje praktyczną bezużyteczność całego systemu (ogromne spowolnienie, w momencie ładowania youtube, nie da się nawet korzystać z messengera – zjada literki) to chwilowo bez wahania jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie postawione przeze mnie w temacie wpisu: nie, na chwilę obecną przeglądarka SkyFire nie jest w żadnym wypadku konkurencją dla Opery mini, a co dopiero wbudowanej przeglądarki BlackBerry.