Panie Kowalski. Niech Pan już wyłączy ten telefon…, czyli RingScheduler

Avatar
Piotr Barycki
31.12.2009

„Panie Kowalski. Niech Pan już wyłączy ten telefon…”

.

Autor: Adam Cholewa

.

Chyba każdy z nas, użytkowników telefonów komórkowych, znalazł się w sytuacji, w której nasza bezprzewodowa smycz (czyt. telefon) zadzwoniła w najmniej oczekiwanym lub pożądanym momencie. Takie sytuacje mają miejsce w szkole/uczelni podczas zajęć, w kinie, teatrze lub na ważnym spotkaniu, którego jesteśmy uczestnikiem lub prowadzącym. Być może do tej listy można dołożyć jeszcze kilka pozycji… Wtedy pospiesznie wyłączamy telefon ściągając na siebie wzrok wszystkich zgromadzonych dookoła (pomijam sytuację kiedy w tym właśnie czasie wszyscy dookoła prowadzą rozmowy przez telefon, uznając ją za niedopuszczalną J ). Oczywiście, pewnie wszyscy doskonale znamy zasady savoire vivre, tylko w pośpiechu zapominamy wyłączyć lub przynajmniej wyciszyć nasze telefony.

.

Osobom, które mają problem z pamiętaniem o tak przyziemnej kwestii jaką jest wyłączanie lub wyciszanie telefonu np. na czas spotkań, przychodzi z pomocą program o nazwie RingScheduler firmy CellAvant (http://www.cellavant.com). Nazwa może być odrobinę myląca ponieważ jest to raczej ProfileScheduler. Na początek przykra informacja – znowu brak jest wersji testowej tej aplikacji. Cena nie jest co prawda odstraszająca ponieważ koszt to 2,99 USD, do którego musimy doliczyć 0,66 USD podatku co daje w sumie około 10 zł. Jakby jednak nie była ona tania to szkoda, że producent nie przewidział udostępnienia potencjalnym użytkownikom przynajmniej trzydniowej wersji próbnej :(.

.

Dostępna jest wyłącznie angielska wersja językowa tej aplikacji. Możemy ją zainstalować na większości urządzeń z TrackBallem jak i na Storm oraz Storm 2.

.

Po zakupie i zainstalowaniu program jest gotowy do pracy.

.

Jakie są jego podstawowe możliwości? Przede wszystkim umożliwia ustawienie profilu domyślnego, który będzie używany przez terminal. Od ustawienia tej opcji powinniśmy zacząć ponieważ urządzenie musi wiedzieć jakiego profilu użyć po zakończeniu stosowania reguł jakie zdefiniujemy (a o regułach będzie za momencik…).

.

.

Praca programu jest oparta o reguły. Dla każdej reguły definiujemy profil jakiego chcemy używać i okres czasu, w którym reguła ma być stosowana. Program uwzględnia dwie grupy reguł:

.

  • Reguły oparte o wpisy w kalendarzu
  • Reguły czasowe

.

Reguła pierwszego z wymienionych typów pozwala na zdefiniowanie profilu jaki ma być używany dla odpowiednich wpisów w kalendarzu urządzenia BlackBerry.

.

.

Ta opcja jest rozwiązana dość ciekawie ponieważ możemy wybrać, dla których pozycji z kalendarza RingScheduler będzie zmieniał profil urządzenia. I tak:

.

  • można ustalić, że profil będzie zmieniany dla wszystkich wpisów w kalendarzu,
  • dopuścić sytuację, w której zmiana profilu nastąpi dla wydarzeń, dla których zaznaczyliśmy opcję „Zajęty”
  • uwzględnić zmianę profilu dla wydarzeń, dla których zaznaczyliśmy opcję inną niż np. „Wolny”
  • zastosować zmianę profilu tylko wtedy kiedy w temacie wydarzenia znajdzie się jedno ze zdefiniowanych przez nas słów kluczowych (np. spotkanie).

.

Druga grupa reguł czyli reguły czasowe pozwalają określić nazwę profilu i dokładny przedział czasu, dla którego dany profil obowiązuje.

.

.

.

Możemy wskazać, że np. profil Cichy ma być aktywny od poniedziałku do piątku pomiędzy godziną 22:00 i 7:00 dzięki czemu wiadomości przychodzące na nasze urządzenie w godzinach nocnych nie będą nas wyrywały ze snu (oczywiście zawsze jeszcze można wyłączyć terminal 😉 ). Należy przy tym pamiętać, że reguły oparte o wpisy w kalendarzu mają priorytet wyższy od reguł czasowych, czyli mówiąc krótko jeśli reguła oparta o wpis w kalendarzu „nałoży się” na wpis zdefiniowany w regułach czasowych to zostanie włączony profil wymuszony regułą kalendarza.

.

Warto także wspomnieć, że istnieje możliwość zdefiniowania wyjątków. Określa się tu pozycje z książki adresowej, dla których definiuje się profile domyślne jakie mają być używane w sytuacji kiedy wybrane osoby do nas dzwonią. Opcja przydatna, choć należy pamiętać, że kontakt zdefiniowany jako wyjątek może nam przez swoją wyjątkowość przeszkadzać podczas spotkań ;).

.

.

Terminale BB umieszczane w pokrowcach dla nich przeznaczonych (mam na myśli te oryginalne) automatycznie przechodzą w stan uśpienia. W tym stanie automatyczna zmiana profilu nie jest niestety możliwa. Program posiada opcję, która pozwala nam zdefiniować jak terminal ma się zachować (jakie dźwięki wydać z siebie), jeśli przyjdzie czas na zmianę profilu. Wtedy należy wyjąć terminal z pokrowca (wyjdzie ze stanu uśpienia) i zmieni profil na taki jaki jest zgodny ze zdefiniowaną przez nas regułą.

.

Na koniec pozostaje mi omówić opcje zaawansowane. RingScheduler widzi wyłącznie profile domyślne zdefiniowane w urządzeniu. Jeśli „budujemy” jakieś własne profile to musimy programowi jedynie wskazać, że takie są i że będziemy ich używali. Przy pomocy opcji zaawansowanych można to zrobić.

.

Aplikację przetestowałem na terminalu BB 8520 Curve.