[FAQ] Jak zainstalować aplikację z pliku .cod, .alx i .jad (OTA)

Avatar
Piotr Barycki
23.02.2010

Każdemu może się zdarzyć, że oprócz aplikacji, które są dostępne „out of box” na naszym BlackBerry, będziemy potrzebować dodatkowych, których pełno możemy znaleźć w internecie. W pewnym momencie pojawia się jednak problem, związany z tym, że programy można zainstalować z plików o przynajmniej trzech rozszerzeniach: alx, cod i jad, i niestety każdy z nich trzeba instalować w inny sposób. Szczegółowy sposób instalacji jest opisany w naszym forumowym FAQ, nie zaszkodzi jednak w skrócie przypomnieć (zwłaszcza nowym użytkownikom), jak najszybciej tego dokonać i nie zatrzymać się na błędzie z powyższego obrazka.


  • Pliki o rozszerzeniu .jad, czyli tzw. OTA (Over-The-Air) charakteryzują instalacje, która powinna być w całości przeprowadzana z poziomu urządzenia, za pomocą przeglądarki BlackBerry. Jest to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów dodawania aplikacji do naszego urządzenia i jest stosowany np. w przypadku sklepów internetowych, takich jak mobihand.com. Aby z sukcesem przejść przez cały proces, wystarczy wpisać podany link w przeglądarkę BlackBerry, lub skorzystać z wysyłanego nam linku, a następnie zgodzić się na wszystko, czego wymaga od nas instalator – to wszystko co potrzebne. Aplikacji nie uda nam się zainstalować, jeśli ściągniemy plik .jad na komputer i następnie przekopiujemy go na kartę pamięci i stamtąd uruchomimy! Spowoduje to jedynie błąd, który widzimy na pierwszym obrazku.
  • Pliki .alx – do instalacji tych plików potrzebny nam komputer i odpowiedni dla naszego terminala kabel USB, a także aplikacja Desktop Manager. Jeśli posiadamy te pliki (alx występują wraz z plikami .cod), wystarczy podłączyć urządzenie do terminala, wybrać „Moduł ładowania aplikacji” i w odpowiednim momencie wybrać z dysku nasz plik i upewnić się, że zostanie on dodany do listy aplikacji i dodatkowo „zaptaszkowany”.
  • Pliki .cod instalujemy za pomocą aplikacji BBSAK – krótki opis funkcji tego programu możemy znaleźć tutaj.


Jak widać – nie ma tutaj żadnej filozofii – oczywiście najłatwiej zainstalować programy, które występują w formie OTA, ale i z pozostałymi nie powinno być większego problemu.


Powodzenia i miłej zabawy z aplikacjami!