Przydatne kody dla BlackBerry – HelpMe!, EventLog i inne

Avatar
Piotr Barycki
08.02.2010

[Autor: Adam Cholewa]


Dla urządzeń BlackBerry dostępne są kody, które nie są udokumentowane oficjalnie a pozwalają na dostęp do ciekawych funkcji Jeżynek. Występowanie takich kodów dla większości terminali innych producentów jest dość powszechnie znane, jak choćby kody dla terminali Nokii, Samsunga czy SonyEricssona.


Pierwszy z kodów to kod umożliwiający nam na dostęp do ekranu HelpMe!. Dzięki niemu możemy na ekranie terminala uzyskać podstawowe informacje na temat urządzenia takie jak identyfikator sprzedawcy (VendorID), wersja systemu, numer PIN, numer IMEI, w przypadku urządzeń wyposażonych w WiFi adres MAC, poziom naładowania baterii w %, jakość sygnału sieci komórkowej w dBm, informację o ilości wolnego miejsca na dane lub też informację o tym jak długo nasze urządzenie jest włączone od ostatniego restartu podawane w sekundach.


Aby uzyskać te informacje należy na klawiaturze urządzenia wcisnąć jednocześnie kombinację klawiszy: ALT + CAP + H (gdzie CAP to klawisz pozwalający wpisać wielką literę) W wyniku na ekranie zobaczymy:Drugi z kodów, to kod umożliwiający nam dostanie się do tzw. EventLogu, w którym zapisywane są informacje na temat tego co dzieje się z naszym urządzeniem. Ostatnio pojawiła się na jednym z serwisów związanych z BlackBerry informacja o tym, że wykasowanie EventLogu pozwala przyspieszyć działanie urządzenia jeśli ono krótko mówiąc „zacina się” – zawartość EventLogu w czasie pracy „Jeżynki” rośnie.

Nie zawsze konieczne jest wyciągnięcie baterii, aby przywrócić urządzenie do nominalnej wydajności, czasami wystarczy po prostu skasować EventLog.


Aby wejść do EventLogu należy trzymając wciśnięty klawisz ALT wpisać kombinację LGLG (bez wciskania klawisza CAP!). Po wejściu do EventLogu możemy wciskając klawisz MENU () wybrać opcję Clear Log.Kolejnym z opisywanych kodów jest kod umożliwiający nam uzyskanie informacji o poziomie sygnału sieci komórkowej w decybelach (dB). Aby wyświetlić poziom sygnału w taki sposób należy wpisać trzymając wciśnięty klawisz ALT kombinację znaków NMLL (bez wciskania CAP!) – na rysunku poniżej w czerwonej ramce wyróżniłem dokonaną zmianę.Aby powrócić do standardowego sposobu wyświetlania poziomu sygnału ponownie należy wpisać kombinację ALT +NMLL. Wynik pokazałem poniżej.Na zakończenie jeszcze kod sprawdzający jaki jest całkowity czas rozmów przeprowadzonych przez terminal (w przypadku zakupu używanego pozwala się zorientować jak był eksploatowany 😉 ) i przyglądnąć się ilości danych jakie „przeszły” przez jeżynę… W oknie MENU -> Options -> Status wpisujemy kod BUYR (jak już jesteśmy przy SureType to: BUTTER) i otrzymujemy: