Spyware w BlackBerry??

Mik
09.02.2010

Czy nasze Jeżynki mogą być narażone na atak hakerów? Okazuje się, że jednak tak… Firma Veracode zademonstrowała wirusa TXSBBSpy, który został napisany przez Tylera Shieldsa, naukowca z Veracode Research Lab. Dowiódł on tym samym, że nie istnieje 100% bezpieczna platforma i że nawet w systemie BlackBerry można zainstalować robaka, który będzie kradł informacje.


Na demonstracji widać jak pojedynczy SMS powoduje zaprogramowanie terminala tak, by zdalnie wysyłał swoją listę kontaktów na zdefiniowany adres email. Jakby tego było mało – robaczek potrafi także przekierować wszystkie wychodzące wiadomości SMS na tenże adres, bez wiedzy i kontroli nieświadomego użytkownika. Co prawda, standardowe zabezpieczenia systemu operacyjnego BlackBerry są skonstruowane w ten sposób, by zapobiegać podobnym atakom, jednak większość użytkowników świadomie z nich nie korzysta, gdyż w pewnym stopniu utrudniają pracę.


Działanie wirusa prezentuje poniższy filmik:

 

 

 

[BBOS]


 • Sethai

  hmm jaki to virus, jesli najpierw użytkownik musi zainstalować go na terminalu i nadać mu odpowiednie uprawnienia ??
  Większym wirusem jest podłączenie paletki do BESa z adminem, który się zna na BESie i lubi nas śledzić i czytać wszystkie nasze wiadomości.

 • Mik

  A mało to userów, akceptujących co popadnie i zezwalających każdej jednej aplikacji na dostęp do czego tylko sobie zażyczy?

  • Sethai

   Jest ich mnóstwo tylko pytanie czy to można nazwać spyware'em – według mnie to ta firma tylko pokazała, że RIM udostępnia API by pisać aplikacje obsługujące również funkcje telefonu (sms, mms, połączenia)