blueberry, bilberry, blackberry, bramble… – przerywnik dla relacji z WES2010

Avatar
Adam Cholewa
28.04.2010

We wczorajszym wydaniu wiadomości TVP emitowanym o godzinie 19:30 mogliśmy się m.in. dowiedzieć, że „wciąż nie wiadomo też czy nasze służby zabezpieczyły na miejscu tragedii telefony, komputery czy też istotne dla bezpieczeństwa Państwa dokumenty„. Mowa oczywiście o niedawnej tragedii pod Smoleńskiem.

Z wypowiedzi gen. Romana Polko wynika, że „szef Sztabu Generalnego, dowódcy rodzajów wojsk mieli aparaty typu BlueBerry (red. BlackBerry)… gdzie rzeczywiście to były minikomputery z dużą bazą danych, z dużą ilością ważnych informacji…„. Jak się następnie dowiadujemy, dzięki komentarzowi Pana redaktora z TV, „nie wiemy też gdzie jest telefon prezydenta. Lech Kaczyński nie używał nowoczesnego BlueBerry lecz prostą Nokię. BOR, który zabezpieczał miejsce tragedii odmawia komentarzy…”.

Chcielibyśmy pospieszyć z pomocą specjalistom z TVP.

Na rynku są dostępne urządzenia BlueBerry takie jak np. notebook BlueBerry Compal (patrz obrazek), który być może z uwagi na formę jego reklamy był powodem nieporozumienia 🙂

W jednej z dostępnych recenzji (tym razem BlueBerry Clevo) można nawet przeczytać, że „gruby korpus w połączeniu z grubą matrycą tworzą wrażenie czołgu, a przynajmniej sprzętu wyciągniętego z wojskowych magazynów„.

Ponadto blueberry jak i blackberry to dwa różne owoce. Blueberry  to tzw. borówka amerykańska charakteryzująca się kolorem ciemnoniebieskim.

źródło: Wikimedia Polska

Z kolei blackberry to jeżyna…

źródło: Wikimedia Polska

Prawda, że wyglądają inaczej? 🙂

Jest także możliwe, że przygotowujący wydanie wczorajszych wiadomości naczytali się francuskiej serii komiksowej z gatunku western pt. „Blueberry„, do której scenariusz przygotowywał  Jean-Michel Charlier oraz Jean Giraud i stąd to małe nieporozumienie. Seria ukazuje się od 1963 roku…

Wracając do rzetelnych informacji uzyskanych w dniu wczorajszym z TVP, mamy nadzieję, że pozostałe informacje, za wyjątkiem tej o rodzaju posiadanych urządzeń przez tragicznie zmarłych przedstawicieli polskiej armii, nie zostały „przekręcone„.

Osoby chcące wysłuchać oryginału wypowiedzi mogą odwiedzić stronę TVP i przewinąć strumień video do 4 minuty 57 sekundy.