Nawigacja Google dla BlackBerry – kiedyś…

Avatar
Piotr Barycki
23.04.2010

Jeśli przeprowadzić ankietę na najpopularniejszą aplikację, którą użytkownicy BlackBerry (i zapewne nie tylko) instalują na swoich urządzeniach, mobilne Mapy Google zajęłyby z pewno bardzo wysoką, jeśli nie nawet najwyższą pozycję w tym rankingu. Niestety, poza swoimi licznymi zaletami posiadają one jedną znaczącą wadę w dzisiejszych czasach – nie jest to nawigacja z prawdziwego zdarzenia. Brak tu komunikatów głosowych czy chociażby automatycznego ponownego przeliczania trasy w przypadku, gdy zjechaliśmy z zaplanowanej pierwotnie trasy.

Z rynku nieszczęśliwie znikły praktycznie wszystkie darmowe nawigacje, z których mieliśmy przyjemność korzystać do tej pory – po darmowym Nav4All została już praktycznie tylko strona WWW, a bezpłatna odmiana amAze również nie pozwoli nam na komfortową jazdę. W związku z wyłącznością Orange na nawigację NaviExpert (Nawigacja Orange), posiadacze BlackBerry z innych sieci są praktycznie zmuszani do kupna osobnego urządzenia nawigującego, co często zniechęca do samych terminali BB – po co bowiem posiadamy w nich moduł GPS, jeśli pozwoli on nam jedynie odnaleźć nasze położenie?

Na szczęście w przyszłości (choć nie wiadomo jak odległej), ta sytuacja może ulec zmianie. Google po raz kolejny potwierdziło, że ich nawigacja trafi również na urządzenia nie pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Warto także pamiętać, że o ile do niedawna była to funkcjonalność zarezerwowana wyłącznie dla mieszkańców USA, o tyle w ostatnich dnia trafiła ona również do mieszkańców Wielkiej Brytanii, dzięki czemu możemy mieć nadzieję, że docelowo będzie prowadzić nas również po naszych krajowych drogach…