News dnia: Pierwsze zdjęcia z BlackBerry OS 6.0!

Avatar
Piotr Barycki
20.04.2010

Wszystko wskazuje na to, że oprogramowanie systemowe dla BlackBerry w wersji 6.0 jest coraz bliżej! Redakcja BGR miała przyjemność zapoznać się z najnowszym systemem, po czym przedstawili nam garść zdjęć i opisów dotyczących wrażeń z tej krótkiej przygody.


Okazuje się, że programiści i designerzy RIM’u nie zdecydowali się na drastyczną zmianę wyglądu i ogólnego intefrace całego systemu – na pierwszy rzut oka wygląda on jak dopieszczony i unowocześniony klasyczny system BlackBerry. Zmiany jednak rozpoczynają się już od ekranu głównego. O ile redakcja BGR nie zauważyła niczego, co wskazywałoby na możliwość obsługi znanych chociażby z Androida widgetów, o tyle istnieje możliwość grupowania ikon aplikacji tak, aby po przewinięciu w bok (analogicznie do kilku pulpitów w telefonach od Google) wyświetlały nam się ustalone przez nas grupy, dzięki czemu będziemy mogli sortować je według swoich upodobań i mieć do nich szybki dostęp, bez konieczności wchodzenia do menu głównego i przewijania całej listy zainstalowanych programów. Widoczna na ekranie głównym jest również ikonka „lupy”, będąca skrótem do globalnego wyszukiwania dowolnych elementów systemu według zadanych parametrów.


Jak widać umieszczonym powyżej zdjęciu, zmiany doczekał się również design odtwarzacza multimediów, który sprawia teraz wrażenie o wiele atrakcyjnego i nowoczesnego. Przewijanie albumów jest również możliwe przy pomocy przesuwania okładek palcem, a odatkowo, dzięki implementacji przewijania kinetycznego i multitouch w całym systemie, możemy z niej korzystać z o wiele większą przyjemnością niż w poprzednich wersjach OS (choć jest to raczej względna zaleta).


Wspomniany wcześniej ogólnosystemowy multitouch znajduje swoje zastosowanie również w opartej w całości na WebKicie, nowej przeglądarce BlackBerry, oferując nam m.in. znane z produktów Apple czy Google rozciąganie w celu powiększenia wyświetlanego obrazu.


To co widzicie na powyższym obrazku jest tym, na co wielu z nas mogło czekać – możliwość jednoczesnego otwierania kilku okien w przeglądarce i swobodne poruszanie się między nimi. Koniec z otwieraniem jednej strony, zapamiętywaniem jej treści i otwieraniem kolejnej 🙂


Zmiany, choć jednak nie potwierdzone zdjęciami, dotknęły również w pewnym stopniu skrzynki wiadomości – oprócz poprawek estetycznych, wprowadzono m.in. większe, wyraźne ikony po lewej stronie wiadomości, określające jej typ (email, SMS, Twitter, FB, etc). Redakcji BGR udało się nawet zauważyć, że ze skrzynką zintegrowany jest również czytnik RSS – czyżby niedawne przejęcie Viigo przez RIM miało z tym jakiś związek?


Posiadacze urządzeń z dotykowymi ekranami mogą być również zadowoleni (oprócz pełnego multitoucha i przewijania kinetycznego), z dodatkowego wsparcia dla gestów – przykładowo, dłuższe przytrzymanie palca na wybranym elemencie wywołuje menu kontekstowe, przedstawiające zgrupowane ikony odpowiadające za odpowiednie akcje na wybranej ikonie/zdjęciu, etc.


Jak podaje serwis, nowego OS możemy się spodziewać już w okolicach czerwca lub lipca, czyli nawet miesiąc przed prognozowaną przed nas datą premiery. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby pierwszy pokaz tej wersji oprogramowania systemowego miał miejsce podczas nadchodzących już w przyszłym tygodniu targów WES.


[BGR]