Recenzja: Advanced Call Manager 2.70.50

Avatar
Adam Cholewa
04.04.2010

Chcielibyśmy przedstawić naszym czytelnikom kolejny program pozwalający chronić prywatność użytkowników urządzeń BlackBerry. Mowa jest o aplikacji Advanced Call Manager, której producentem jest, znana z ostatnio przeprowadzonego u nas konkursu, firma Melon Mobile.

Na początek jak zwykle kilka informacji na temat ceny i dostępności tego produktu. Aplikacja kosztuje na dzień dzisiejszy 73,44 zł netto. Ponieważ ten produkt występuje także w wersji na platformy Symbianowe (S60, S80 oraz UIQ), dla których w chwili obecnej jest on rozprowadzany w promocyjnej cenie 28,40 zł netto, zapytaliśmy autorów czy taka promocja dotknie także użytkowników BlackBerry. Niestety producent nie zaplanował takiego ruchu. Kolejne pytanie związane było z pojawieniem się polskiego interfejsu użytkownika. W tym przypadku dowiedzieliśmy się, że na dzień dzisiejszy producent nie przewiduje rozbudowy interfejsu użytkownika o obsługę w języku polskim. Jeśli chodzi o możliwość testowania programu, to można pobrać wersję testową, która umożliwia zablokowanie 30-tu połączeń przychodzących.

Jeśli już pobierzemy i zainstalujemy produkt jego ikonę znajdziemy w zależności od wersji oprogramowania w katalogu Aplikacje, w menu głównym lub w folderze Pobierane pliki.

Przy pierwszym uruchomieniu produktu MUSIMY zaakceptować warunki licencji (trzeba przewinąć tekst do momentu kiedy zobaczymy przyciski Accept i Deny) a następnie należy wskazać w jaki sposób chcemy uruchomić program. Jeśli mamy już wykupioną licencję należy wybrać opcję Activate a w przypadku kiedy chcemy przetestować działanie programu wybieramy wersję Trial.

Komunikat na ekranie głównym aplikacji informuje o tym, że filtrowanie jest włączone. W tej chwili program pozwala jeszcze na odbiór wszystkich połączeń przychodzących.


W każdej chwili można wyłączyć aplikację wybierając z menu kontekstowego opcję Disable call filter.

Jeśli przeszkadza nam domyślna (angielska) wersja językowa, możemy przełączyć język interfejsu na jedno z dostępnych tłumaczeń. Jak już wspomniałem nie ma obecnie tłumaczenia na nasz rodzimy język i wszystko wskazuje na to, że się tego niestety nie doczekamy.

W programie udostępniono użytkownikowi możliwość swobodnej konfiguracji.

Istnieje przede wszystkich możliwość określenie sposobu filtrowania połączeń.

Po rozwinięciu listy widocznej pod opcją Active mode program daje nam możliwość akceptowania wszystkich połączeń przychodzących, odrzucania wszystkich połączeń przychodzących, akceptowania połączeń przychodzących z numerów telefonów przypisanych do kontaktów zdefiniowanych w książce adresowej urządzenia, odrzucania połączeń przychodzących z numerów zdefiniowanych na tzw. czarnej liście (w programie można zdefiniować kilka list z zapisanymi numerami telefonów, jedną taką listę należy wskazać jako tzw. czarną listę), przyjmowania połączeń przychodzących wyłącznie z numerów zdefiniowanych na tzw. białej liście (z białymi listami jest podobnie jak z czarnymi).

Dla osób chcących odrzucać połączenia przychodzące z numerów ukrytych przewidziano opcję Hidden callers, która umożliwia przyjmowanie połączeń z takich numerów (Accept) lub ich automatyczne odrzucanie (Reject)

Gdy już zostanie zdefiniowany sposób filtrowania, kolejnym krokiem powinno być wskazanie akcji jaka ma zostać podjęta podczas odrzucania połączenia. Do wyboru mamy dość sporą listę działań (z reguły tańsze programy tego typu umożliwiają wyłącznie wysłanie numeru wywołującego do poczty głosowej, ewentualnie są rozwiązania polegające na odebraniu połączenia i natychmiastowym jego przerwaniu), wśród których dostępne są:

  • sygnał zajętości (jeśli w ustawieniach przekierowań zajętość numeru oznacza przekierowanie połączenia do poczty głosowej to tak właśnie się stanie),
  • odpowiedź za pomocą wiadomości SMS,
  • wyciszenie dzwonka,
  • odebranie połączenia i natychmiastowego jego zakończenie.

Autorzy programu, jak już pisałem, umożliwili zdefiniowanie kilku list, na których można umieścić numery telefoniczne. Listy te następnie można uznawać za tzw. białe lub czarne w zależności od potrzeby. Listom można nadawać różne nazwy.

Numery telefoniczne można umieszczać na listach wpisując je ręcznie, importując z książki adresowej urządzenia lub z logu połączeń.

Ponieważ jest dostępna opcja odpowiadania za pomocą wiadomości SMS, w aplikacji jest dostępne miejsce, w którym można zdefiniować wzorce odpowiedzi SMSowych.

Aby nie trzeba było za każdym razem spędzać sporo czasu przy przełączaniu ustawień można użyć menu pozwalającego na zapisaniu każdej z bieżących konfiguracji jako profilu. Dzięki takiemu rozwiązaniu w momencie kiedy zechcemy użyć konfiguracji zapisanej w danym profilu trzeba go będzie tylko aktywować.

Na zakończenie pozostaje opisać już tylko możliwość automatyzacji wywoływania zdefiniowanych profili. Otóż dostępne jest menu Scheduler, które pozwala na proste harmonogramowanie zadań wykonywanych przez aplikację. Do tego celu musimy wcześniej zdefiniować profile, pomiędzy którymi program będzie się automatycznie przełączał.

Dla potrzeb testów zdefiniowałem dwa zadania. Jedno o nazwie Noc, dla którego codziennie o godzinie 22:00 włącza się profil, w którym akceptowane są wyłącznie połączenia przychodzące z numerów przypisanych do kontaktów w książce adresowej urządzenia, drugie natomiast o nazwie Dzien, włączające o godzinie 8:00 każdego dnia profil, w którym blokowane są tylko numery ukryte. W obydwu przypadkach po zablokowaniu połączenia jest generowany sygnał zajętości.

Ostatnią z „umiejętności” programu jest możliwość wskazania profilu jaki ma być wywoływany w zależności od lokalizacji, w której znajduje się terminal. Pozwala na to opcja Locator. Uruchomienie tej opcji polega na zainicjowaniu skanowania sieci, przy czym musimy podać nazwę danej lokalizacji i określić profil działania jaki ma być z nią związany. Skaner nakazuje przemieszczanie się po mieszkaniu, budynku celem zidentyfikowania jak największej liczby komórek, do których loguje się terminal w zadanym miejscu.

Podsumowując można powiedzieć, że ten produkt spełnia oczekiwania wielu użytkowników poprzez sporą ilość wariantów konfiguracyjnych. Osobiście używałem wydań tego programu zarówno dla platformy S60 3rd jak i UIQ. Obecnie używam go na terminalu BlackBerry 8520, na którym sprawuje się bardzo dobrze. Nigdy nie miałem z tym oprogramowaniem najmniejszych kłopotów. W tym przypadku cena niewątpliwie może być barierą wstrzymującą użytkowników przed zakupem Advanced Call Manager. Osoby, które zdecydują się na zakup aplikacji powinny wziąć pod uwagę fakt, że licencja na produkt jest przypisana do numeru PIN urządzania dla którego została zakupiona i NIE MA możliwości przepisania licencji na terminal o innym numerze PIN.

Testowe zrzuty ekranu pochodzą z terminala Bold 9700.


Kup teraz / przetestuj