Recenzja: Just10Minutes – zorganizuj swoje zadania

Avatar
Piotr Barycki
05.04.2010

Moje ostatnie poszukiwania aplikacji dla BlackBerry skupiły się głównie na programach pomagających mi zarządzać moim czasem i zadaniami, które muszę wykonać. Ostatnio zrecenzowany został więc Calendar Pro firmy SBSH (co zostało nawet odnotowane przez producenta 🙂 ). Co jednak z osobami, które nie chcą wydawać ponad 40zł netto na rozbudowany kalendarz, lub po prostu zależy im jedynie na lepszym zarządzaniu swoimi zadaniami? Ciekawą opcją może być w tym przypadku Just10Minutes od Ademendo Software, kosztujące prawie cztery razy mniej.


Od razu trzeba zaznaczyć, że J10M nie jest niczym więcej niż rozbudowanym managerem naszych zadań – nie należy oczekiwać od tego programu wiele więcej, choć trzeba przyznać, że ze swojego zadania wywiązuje się stosunkowo dobrze.


Dzięki możliwości synchronizacji z natywną aplikacją Zadania, już po pierwszym uruchomieniu mamy do dyspozycji wszystkie nasze dotychczasowe wpisy, bez konieczności ręcznego ich przepisywania. Są one jednak (co jest charakterystyczne dla natywnego programu) niezbyt czytelnie posegregowane, na co lekarstwem ma być właśnie testowana aplikacja. Możemy dzięki niej utworzyć nieograniczoną ilość kategorii, które automatycznie stają się, widocznymi na powyższym przykładzie, rozwijalnymi zakładami. Podczas gdy wszystkie listy są zwinięte, widzimy jedynie nazwę kategorii i liczbę zadań do niej przypisanych. Pozwala nam to na szybką ocenę „natłoku zadań” z danej dziedziny. Po rozwinięciu (przez kliknięcie na zakładkę) otrzymujemy szczegółowy wykaz wszystkich odpowiednich zadań, wraz z tytułem (lub jego fragmentem) i ustawionym terminem wykonania:


Rozwijać i zwijać możemy oczywiście wszystkie kategorie niezależnie od siebie, co pozwala nam na sprawdzenie, czy niektóre z rzeczy niezbędnych do wykonania nie pokrywają się lub nie są od siebie w jakiś sposób zależne. Niestety brak jest możliwości tworzenia kolejnych podkategorii, które osobom mającym dużo na głowie, mogłyby się naprawdę przydać. Nie można też przypisać jednego zadania do kilku grup, co również może być niekiedy problematyczne.


Ekran edycji/tworzenia nowego zadania prezentuje się następująco:


Czyli nic ponad to co niezbędne – mamy możliwość ustalenia nazwy, kategorii, daty i notatek. Pewnym ułatwieniem jest możliwość łatwego ustawienia daty wykonania – możemy szybko ustawić datę konkretną (np. 24.05.2010) lub względną (np. od teraz za 10 dni):


Ciekawą opcją, której nie uświadczymy w natywnej aplikacji do obsługi zadań jest możliwość wyboru zadania, nad którym aktualnie pracujemy, ustalenia czasu pracy i częstotliwości a także długości przerw (które możemy również „brać” w trakcie wykonywania zadań – wystarczy nacisnąć przycisk „Przerwa”, a licznik czasu zostanie zatrzymany). Jeśli mamy zbyt dużo wolnego czasu, lub nie wiemy w co włożyć ręce, do dyspozycji mamy funkcję losującą zadanie, do którego mamy się aktualnie zabrać:W opcjach aplikacji istnieje możliwość ustawienia głośności i rodzaju powiadomienia (melodia, wibracja, LED), w przypadku nadchodzącej/kończącej się przerwy lub końca czasu, który zamierzaliśmy przeznaczyć na wykonanie zadania.


Podsumowanie:

Aplikacja Just10Minutes może wydawać się bardzo prosta, ale jest to jedna z cech, które potencjalnie umożliwią nam sprawniejszą pracę – w natłoku opcji bardziej zaawansowanych aplikacji, takich jak Calendar Pro czy Pocket Informant, możemy niekiedy mieć trudności z odnalezieniem najpotrzebniejszych informacji, podczas gdy w J10M mamy wszystko od razu pod ręką. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość ustalenia (lub nawet wylosowania) zadania, nad którym obecnie pracujemy, łącznie z ustaleniem czasu, który chcemy nad nim spędzić.


Brakuje niestety kilku ważnych opcji, jak chciażby możliwości tworzenia podkategorii, czy też ustalenia osobnego czasu pracy nad każdym z zadań – o wszystkich przypisany jest domyślny, ustawiony przez nas w opcjach programu (może po to, żebyśmy ustalili optymalny dla nas czas pracy, w którym potrafimy się w pełni skupić nad zadaniem? Miło by jednak było, gdyby istniała możliwość konfiguracji…).


Aplikację możemy przetestować za darmo.