Recenzja: ZenMinder + 5 darmowych kopii!

Avatar
Piotr Barycki
06.04.2010


UWAGA! DLA 5 LOSOWO WYBRANYCH OSÓB, KTÓRE DO GODZINY 24 DNIA 6.04.2010 ZOSTAWIĄ KOMENTARZ POD TYM WPISEM, MAMY 5 DARMOWYCH KOPII OPISYWANEJ APLIKACJI


Zachęcony recenzowaną niedawno aplikacją Just10Minutes, postanowiłem sięgnąć również po drugą, bardziej znaną aplikację od tego samego producenta – ZenMinder. Program jest kolejnym rozwinięciem nie do końca dopracowanej funkcji naszych terminali – budzika i alarmów. Po przeczytaniu niezwykle pozytywnych recenzji na zagranicznych serwisach, uznałem, że również naszym czytelnikom warto przybliżyć możliwości tego programu.


Po uruchomieniu aplikacji zobaczyć możemy elegancki, za to praktycznie zupełnie pusty ekran, który już niedługo powinien zapełnić się naszymi przypomnieniami, które nie pozwolą nam już nigdy zaspać, zapomnieć czegoś z domu, czy spóźnić się na zaplanowane spotkanie (oczywiście ZM nie ma wpływu na korki na drogach i działanie naszej komunikacji publicznej 🙂 ).


Co więc mamy do dyspozycji po wciśnięciu przycisku „Menu”?


Ustawienie szybkiego przypomnieniaPo wybraniu tej opcji możemy ustawić przypomnienie dla zadań, które mamy wykonać w najbliższym czasie – brak jest możliwości zdefiniowania dokładnej daty i przypomnienie może zostać ustalone jedynie względnie (od minut aż po lata!), od momentu dodania wpisu. Oprócz tego możemy oczywiście podać nazwę, powtarzalność (również od minut do lat), dźwięk (możemy ustawić jeden z gotowych, dostępnych w programie, lub wybrać dowolny plik z karty pamięci lub pamięci urządzenia), głośność, włączyć lub wyłączyć wibrację (ciągłą lub krótkimi seriami), a także ilość powtórzeń notyfikacji (od jednego po nieskończoność).


Bardzo przydatna jest opcja, umożliwiająca nam niezależne skonfigurowanie rodzaju powiadomienia dla każdego z naszych przypomnień – dzięki temu doskonale będziemy wiedzieć o czym urządzenie nam przypomina, nawet bez wyciągania go z kieszeni!


Po skonfigurowaniu i zapisaniu, nasz wpis wygląda następująco na ekranie głównym:


Mamy więc doskonały podgląd ustalonego przypomnienia, wraz ze wszystkimi niezbędnymi informacjami, które być może będziemy chcieli przeglądnąć „na szybko”.


Z poziomu ekranu głównego możemy również szybko usunąć przypomnienie – wystarczy nacisnąć przycisk „DEL” na klawiaturze naszego BlackBerry:


Przypomnienia, oprócz wibracji, dźwięku i migającej diody LED, wyświetlają się również w postaci wyskakującego okienka na ekranie głównym, niezależnie od aplikacji, z której aktualnie korzystamy. Długość drzemki („Remind me later”) możemy ustawić zgodnie z naszymi upodobaniami w manu głównym programu.Ustawienie dziennego przypomnieniaDruga opcja jest dedykowana (jak sama nazwa wskazuje) przypomnieniom, które mają być aktywne w wybranych (dowolnych) przez nas dniach tygodnia – znika tutaj możliwość ustalenia terminu „od teraz”, pojawia się za to zgrabna tabelka z dniami tygodnia, przedstawionymi w formie tabliczek z pierwszymi literami angielskich nazw dni tygodnia. Aby przypisać nowe przypomnienie do danych dni, wystarczy najechać na nie kursorem i kliknąć – zostaną one podświetlone i w danych dniach, o wybranej godzinie będą aktywować wybrane przez nas opcje powiadomień.


Gdy uznamy, że przypomnienie dzienne jest ustawione poprawnie i zostanie ono przez nas zapisane, odpowiedni wpis pojawi się także na ekranie głównym:


Jak widać, nasz ekran główny został automatycznie zaktualizowany i teraz wyświetla zarówno ustalone wcześniej przypomnienie, jak i to, które udało nam się skonfigurować przed chwilą.


Ustawienie dowolnego przypomnieniaW tym przypadku możliwe jest ustawienie przypomnienia dla wydarzenia mającego odbyć się w dowolnym czasie w przyszłości, zarówno w ustalonym przez nas dokładnie momencie, jak w określonym czasie od utworzenia wpisu. Reszta opcji pozostaje niezmieniona, i nadal możemy ustalić dowolną nazwę, powtórzenia w przyszłości i sposób powiadomienia.


Lista przypomnień


Po ustaleniu większej ilości przypomnień, nasza lista może zrobić się nieco przepełniona – aby lepiej się w niej odnajdywać, twórcy programu umożliwili nam sortowanie naszych wpisów alfabetycznie lub według dat (najbliższe przypomnienie pojawi się na samej górze listy). Przewijanie, nawet dłuższych list jest wygodne, a wpisy wyglądają na tyle przejrzyście, że od razu wiemy, który i kiedy nas „obudzi”, a także czego dotyczy.


Jak już wspominaliśmy, z poziomu listy, możemy w szybki sposób wpisy kasować i edytować – w pierwszym przypadku wystarczy wcisnąć przycisk „DEL”, w drugim najechać na wybraną pozycję i kliknąć. Co ciekawe, przy edycji „Szybkich przypomnień” mamy dostęp również do opcji dostępnych wcześniej jedynie przy „Dowolnym przypomnieniu”, tak więc nie ma problemów, żeby w razie potrzeb edytować konkretne przypomnienia, według naszych własnych upodobań.


PowiadomieniaOczywiście, program nie nadawałby się do niczego, gdyby nie potrafił nas w odpowiedni sposób poinformować o zapisanym przypomnieniu. W tym przypadku jednak autorzy zapewnili nam dość dużą swobodę, i tak możemy ustawić:


  • Dźwięk przypomnienia – 4 domyślne melodie + cokolwiek co znajdziemy w pamięci naszego urządzenia
  • Głośność –  definiowalna w przedziale od 10 do 100 z przedziałami co 10
  • Wibracja – wyłączona, lub dostępna w dwóch trybach – krótkie serie lub ciągłe


Wszystkie te ustawienia są przypisane do konkretnego wydarzenia i są niezależne od profili ustalonych w naszym terminalu. Po wybraniu odpowiadających nam ustawień, możemy przetestować nasze ustawienia, klikając na przycisk „Test Notification„.


Nie zabrakło również ikonki na ekranie głównym, która oznacza ilość przypomnień, które odłożyliśmy na później:Opcje ogólneTutaj nie mamy zbyt dużego pola do manewru – możemy wyłączyć wszystkie powiadomienia, ustalić czas drzemki, format czasu i automatyczne kasowanie wszystkich przypomnień, których czas już minął.


Podsumowanie


Bez wątpienia warto zainteresować się ZenMinderem, jako kolejną aplikacją, która umożliwi nam lepszą organizację naszego cennego czasu. Dzięki przejrzystemu menu i rozbudowanym, a jednocześnie łatwo dostępnym opcjom konfiguracyjnym, każdy alarm możemy dostosować do własnych potrzeb, niezależnie od tego, czy chcemy ustawić proste przypomnienie na „za chwilę”, czy też bardziej skomplikowane, mające aktywować się w określonych godzinach, w wybranych przez nas dniach tygodnia.


Oficjalna strona ZenMinder

Przetestuj za darmo

Pobierz demo z AppWorld


UWAGA! DLA 5 LOSOWO WYBRANYCH OSÓB, KTÓRE DO GODZINY 24 DNIA 6.04.2010 ZOSTAWIĄ KOMENTARZ POD TYM WPISEM, MAMY 5 DARMOWYCH KOPII OPISYWANEJ APLIKACJI