Twitter dla BlackBerry – krótki przewodnik po aplikacji (część 1)

Avatar
Piotr Barycki
09.04.2010

O tym, czym jest i do czego przydaje się serwis Twitter wspominaliśmy już dość dawno temu. Przy okazji premiery najnowszego, oficjalnego klienta firmowanego przez RIM warto jednak przyjrzeć się bliżej tej aplikacji i każdemu, kto nigdy nie miał styczności z tego typu programami przybliżyć jego fenomen.


Spis treści:

 • Minimalne wymagania
 • Od czego zacząć
 • Co po instalacji
 • Dodajemy pierwszych znajomych
 • Przeglądamy wpisy znajomych
 • Tworzymy pierwszy wspi
 • Przekaż wiadomości dalej, czyli ReTweet (RT)


Minimalne wymagania

Twitter dla BlackBerry wymaga:

 • Urządzenia BlackBerry z pamięcią większą lub równą 64MB
 • 750KB dostępnej pamięci aplikacji
 • Oprogramowania systemowego BlackBerry® w wersji 4.5 lub wyższej
 • Usługi BlackBerry umożliwiająca korzystanie z punktu dostępowego (APN) blackberry.net (usługi oferowane przez Plus i Orange)


Od czego zacząć?

Oczywiście od założenia swojego konta na Twitterze (co zajmie nam dosłownie kilkanaście sekund – możemy to również zrobić z poziomu aplikacji!) i pobrania na nasz telefon wymienionej wcześniej aplikacji. Operacji tej możemy dokonać na dwa sposoby:

 1. Pobrać aplikację ze strony BlackBerry – wystarczy za pomocą przeglądarki BlackBerry wejść pod adres www.blackberry.com/twitterdowload lub wejść na ten adres i z poziomu przeglądarki komputerowej wysłać na nasze urządzenie link do pobierania.
 2. Pobrać aplikację z poziomu BlackBerry AppWorld – po uruchomieniu AW kierujemy się do kategorii Test Center i wybieramy interesującą nas aplikację. Możemy również otworzyć od razu AW na stronie żądanego programu poprzez kliknięcie na ten link.

Dalsza instalacja przebiega tak samo jak w przypadku innych instalacji OTA.


Co po instalacji?

Po pomyślnie zakończonej instalacji możemy odnaleźć ikonę naszego nowego programu w standardowym folderze „Pobrane Pliki”. Nie zastanawiając się długo, otwieramy aplikację, która prosi nas o zalogowanie się z wykorzystaniem danych, które ustaliliśmy wcześniej, zakładając konto w serwisie Twiter:W przypadku, kiedy nie założyliśmy jeszcze naszego konta na Twitterze, klikamy na przycisk „Sign Up” i uzupełniamy niezbędne dane:

Po wykonaniu tych kroków jesteśmy już pełnoprawnymi użytkownikami serwisu Twitter, ale… no właśnie, co teraz?


Dodajemy pierwszych znajomych

Jeśli wiemy dokładnie pod jakim nickiem kryją się znajomi, lub osoby, które chcielibyśmy śledzić, wybieramy opcję „Find People” i wpisujemy osobę (możemy wpisać jej nick lub imię albo nazwisko, celność naszego trafienia będzie w tym przypadku zależała od tego, czy osoba podała swoje prawdziwe dane), której szukamy:

Po odszukaniu naszego „celu” śledzenia, zaznaczamy go kursorem i klikamy, dzięki czemu wyświetla się nam pełny profil danej osoby, pozwalający nam na zidentyfikowanie jej i zapoznania się z dodatkowymi informacjami, takimi jak liczba wpisów, śledzących, śledzonych, lokalizacja czy data rozpoczęcia swojej bytności na Twitterze:


Jeśli upewniliśmy się, że to na pewno jest osoba, której wpisy chcemy czytać, przesuwamy kursor niżej i wybieramy „Follow” – od tej pory, wszystkie wpisy danej osoby będą pojawiać się na ekranie głównym (Timeline/Home) aplikacji Twitter, a także w zależności od naszych preferencji, będziemy o nich informowani.


Oczywiście warto zacząć od dodania do śledzonych osób bbnewspl 🙂


Przeglądamy wpisy naszych znajomych

Od momentu rozpoczęcia śledzenia, każdy wpis naszych znajomych z Twittera będzie się pojawiał na naszym Timeline, czyli ekranie głównym aplikacji, w porządku chronologicznym, wraz ze względną datą dodania (np. 5 minut temu, 2 godziny temu).Tworzymy pierwszy wpis

Tak więc, dodaliśmy wszystkich znajomych, których chcieliśmy, niektórzy odwdzięczyli się nam tym samym, przeczytaliśmy ich wpisy, warto więc wykorzystać Twittera do tego, do czego naprawdę służy, czyli podzielić się z osobami śledzącymi nas, naszymi przemyśleniami lub informacjami, które (jak nam się wydaje) mogą być interesujące dla wszystkich.


Aby zrealizować ten krok, wystarczy otworzyć aplikację na ekranie głównym i w polu tekstowym wpisać tekst, który mają zobaczyć wszyscy. Jesteśmy w tym przypadku ograniczeni do 140 znaków, więc należy je szanować 🙂

Teraz wystarczy już nacisnąć przycisk „Update” i całe grono śledzących zobaczy nasz wpis:


Przekaż wiadomość dalej, czyli ReTweet (RT)

Niektóre wiadomości, które zostaną napisane przez osoby, które śledzimy, mogą wydawać się nam na tyle ważne, ze uznamy, iż powinni się z nimi zapoznać również nasi znajomi. Najprostszą drogą do tego celu jest funkcja ReTweet, która po prostu przeniesie dosłownie cały wpis na nasze „konto”, oczywiście z zaznaczeniem kto jest autorem.


W tym celu najeżdżamy kursorem na wpis, który nas interesuje, rozwijamy menu, przez naciśniecie przycisku BlackBerry i wybieramy ReTweet. ‚Nasz’ wpis będzie od teraz widoczny dla wszystkich naszych „czytelników”. Jest to najłatwiejszy sposób na popularyzowanie danych informacji, która dzięki kilku takim powtórzeniom może dotrzeć do setek, a nawet tysięcy osób.