[FAQ] Dlaczego nie mogę otwierać plików PDF na moim BlackBerry?

Avatar
Piotr Barycki
29.05.2010

W związku z tym, że na naszym serwisie zaczynają coraz częściej pojawiać się pytania „dlaczego nie mogę otworzyć dokumentów PDF ze strony/karty pamięci, pomimo że jest to możliwe w przypadku załączników?” postanowiliśmy, że udzielimy jednej zwięzłej odpowiedzi, która (mamy nadzieję) pozwoli wszystkim zrozumieć istotę tego problemu.Odpowiedź może być prostsza niż się spodziewacie: terminale BlackBerry nie posiadają natywnego oprogramowania umożliwiającego obsługę/otwieranie plików w formacie .pdf. Dlaczego więc możemy otwierać załączniki w tym samym formacie, które otrzymujemy wraz z wiadomościami email? Funkcjonalność taką zapewnia nam nic innego jak usługa BlackBerry Internet Service, dzięki której obraz wyświetlanych przez nas plików jest do nas wysyłany prosto z serwerów RIM. Pliki te nie znajdują się więc w takim przypadku bezpośrednio na naszym urządzeniu, które, jak już wiemy, nie potrafiłoby go odczytać. Stąd wynika właśnie niewielka niedogodność, związana z tym, że przy próbie powiększenia obrazku, dodatkowe informacje są pobierane z serwera, co powoduje jednak zmniejszenie ilości pobieranych danych, przydatne zwłaszcza w przypadku gdy przebywamy za granicą, lub chcemy tylko podglądnąć zawartość załącznika.

Jak więc można przeglądać pliki PDF, które nie znajdują się w załącznikach? Niestety, rozwiązania bezpłatne są nieco „kulawe”, a te, które umożliwią nam sprawną pracę są dość kosztowne. Przykładem darmowego rozwiązania może być aplikacja BlackBerry Presenter, która jednak w ogóle nie umożliwia nam przybliżania (co powoduje, że jest nieprzydatna w przypadku np. szerokich plików). Z płatnych najpopularniejszy jest zdecydowanie pakiet DocumentsToGo Premium z dodatkiem PDF (który kosztuje jednak spore pieniądze) i RepliGo Reader (tańszy, bo pozbawiony całej „reszty” zawartej w pakiecie DTG).

Należy jednak pamiętać o tym, że istnieje ograniczenie dotyczące wielkości plików, które odbieramy zarówno w mailach jak i przez wbudowaną przeglądarkę (co jednak da się w pewien sposób obejść, jednak nie będziemy mogli już wtedy korzystać z darowanego nam „nielimitowanego pobierania plików przez natywną przeglądarkę z wykorzystaniem APN: blackberry.net).