Ponad 8 milionów BlackBerry z OS 5.0!

Avatar
Piotr Barycki
12.05.2010

[Fot.: cio.com]

Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek, która wersja oprogramowania systemowego dla BlackBerry cieszy się największą popularnością, to dziś możemy zaspokoić waszą ciekawość. Okazuje się, że najpopularniejszy jest system 4.5, pod którego kontrolą pracuje aż 27% aktywnych terminali BlackBerry. Fakt ten wynika z nieudostępnienia przez Research In Motion aktualizacji dla niezwykle licznych i popularnych serii 83xx, 81xx i 88xx, które nadal stanowią znakomity odsetek wszystkich działających urządzeń BlackBerry.

Na drugim miejscu uplasował się OS 4.6.1, instalowany na dwóch nowszych terminalach z serii Curve – 8900 i 8520, które z powodu cen niższych niż seria Bold, przy jednoczesnych dobrych parametrach technicznych cieszą się niesłabnącą popularnością, zarówno wśród osób prywatnych jak i firm. Co prawda, dla wymienionych wcześniej dwóch terminali został oficjalnie udostępniony OS 5.0, jednak nie jest on dystrybuowany przez wszystkich operatorów, co powoduje że niektórzy użytkownicy wolą pozostać przy oprogramowaniu wspieranym przez swojego dostawcę usług, w celu zachowania gwarancji. Firmy, które wyposażyły swoich pracowników w te telefony również nie zawsze są skore do aktualizacji, która jest korzystna właściwie tylko przy stosunkowo kosztownej zmianie oprogramowania BES na wersję 5.0.

Wspomniany już OS 5.0 dostępny zarówno na najnowsze modele, jak i wybrane, istniejące już od pewnego czasu na rynku, steruje pracą równo 20% dostępnych i aktywnych BlackBerry, co daje nam ponad 8 000 000 terminali. Ciekawostką może być fakt, że jedynie 5% terminali pracuje nadal z OS 4.6, co wskazuje na to, że większość użytkowników Bolda 9000 nie obawiało się aktualizacji swojego oprogramowania systemowego.

Zaskakującym wynikiem jest procentowy udział BlackBerry, które posiadają soft starszy niż 4.5 – jest to aż 17% , co daje ilość niezwykle zbliżoną do terminali z OS 5.0. Czyżby więc BlackBerry były rzeczywiście nieśmiertelne?

Niezwykle ciekawi jesteśmy również jak zmieni się ta statystyka po premierze BlackBerry 6 – miejmy nadzieję, że odsetek urządzeń z orpgoramowaniem w wersji 5.0 zmniejszy się wyraźnie.