LittleBrother – śledzenie urządzenia bez szkody dla baterii

Avatar
Piotr Barycki
05.07.2010

Programów do namierzania naszego terminala powstało już wiele, a niedługo do stawki dołączy również najnowszy produkt RIM – BlackBerry Shield dla BIS, dlatego pojawienie się nowej aplikacji spełniającej podobną rolę zazwyczaj nie jest wielkim wydarzeniem. Tym razem jednak firmie emacberry udało się podejść do tego zagadnienia w interesujący sposób – telefon rejestruje jedynie lokalizację stacji bazowych sieci komórkowej (nie ma możliwości obsługi GPS), do których loguje się podczas zmiany położenia, a następnie wysyła odpowiednią wiadomość do zdefiniowanych wcześniej odbiorców email/SMS. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wiedzieć, że np. ktoś niedługo wróci do domu lub właśnie z niego wyszedł.

Charakterystyczny dla programu jest niski pobór energii, wynikającym z tego, że telefon i tak pobiera dane o stacjach bazowych, a LBjedynie zapisuje je w pliku, który możemy w późniejszym czasie odczytać. Niestety w związku z takim rozwiązaniem musimy pogodzić się z niewielką dokładnością pomiarów, zwłaszcza na obszarach z niewielką ilością BTS’ów.

Możliwości:

  • Automatyczne wysyłanie emaila/SMS w momencie opuszczenia wybranego obszaru
  • Automatyczne wysyłanie emaila/SMS w momencie powrotu do danego obszaru
  • Podgląd 25 ostatnich wież nadawczych (BTS), do których logował się telefon
  • Eksport powyższych danych (lokalizacji) do pliku KLM i wysyłanie emailem. Plik ten możemy następnie wykorzystać np. w Google Earth to wygenerowania przebytej trasy

Pobierz