RIM wciąż na szczycie, ale jak długo?

Piotr Barycki
02.07.2010

Na chwilę obecną wydaje się, że sytuacja jest jasna – RIM posiada ponad 35% udziałów w amerykańskim rynku smartphone’ów, dystansując Apple (28%) i Google (9%). Niestety, wiele wskazuje na to, że pozycja kanadyjskiej korporacji jest dość mocno zagrożona – wyniki sprzedaży najnowszej wersji iPhone‚a dosłownie powalają na kolna – 1,7 miliona sztuk sprzedanych przez pierwsze trzy dni to prawie 20% ze wszystkich dostarczonych przez RIM terminali w ciągu całego kwartału. Należy przy tym pamiętać, że Apple oferuje od samego początku praktycznie jeden model, nieznacznie ulepszany wraz z kolejnymi edycjami. Google obrało również dobry kierunek udostępniając swój system wielu producentom telefonów, dzięki czemu według prognoz Gartnera, już w 2012 będzie drugim najpopularniejszym na świecie systemem.

Przewidywania te są zdecydowanie niekorzystne dla Research In Motion, które do tego czasu ma spaść z drugiego na czwarte miejsce, oglądając plecy Nokii, Google i Apple, systematycznie tracąc swoją pozycję w świecie mobilnych systemów operacyjnych.

Wygląda na to, że ten rok będzie dla producenta z Kanady decydujący. W przypadku, kiedy BlackBerry6 nie spełniłby ogromnych oczekiwań pokładanych w nim przez wszystkich, od szefów RIM, aż po zwykłych użytkowników (przede wszystkim!), szansa na zachowanie pierwszej pozycji może zmaleć praktycznie do zera, a jednym z potencjalnych efektów takiej wpadki może być odpływ użytkowników do innych systemów.

Niezwykle ciekawy (choć równie abstrakcyjny) pomysł na wyjście z tej trudnej sytuacji przedstawił WJS. Według Sameer’a Bhatia, jednym z lepszych rozwiązań jest… połączenie RIM z rozczarowującą ostatnimi czasami Nokią. Argumenty wydają się naprawdę przekonujące i świadczą o tym, jak połączenie tych firm mogłoby zdominować rynek: dominacja Nokii w segmencie niższym i RIM w klasie wyższej, rozpoczęty na dużą skalę proces pozbywania się Symbiana i chęć zastąpienia go czymś nowym, a także podział geograficzny – dominacja Nokii w Europie i RIM w USA.

Miejmy nadzieję, że mimo wszystko RIM poradzi sobie sam i ostatnie niskie notowania są jedynie przejściowe. W końcu już niedługo premiera BlackBerry 6 i przynajmniej dwóch high-endowych terminali prosto z Kanady…

 • Kor

  "które do tego czasu ma spać z drugiego na czwarte miejsce" : D
  Poza tym, to połączenie RIM z Nokią byłoby więcej niż interesujące ::)

  • Poprawione, dzieki :)Wyslano z BlackBerry® w Orange

 • Alexander

  Takie fuzje zawsze kończą się równaniem jakości do produktów reprezentujących niższą jakość.

 • wiciu

  a RIM ma takie możliwości niech BIS-em puści muze filmy niech odpali porządną poczte a nie ograniczenia w załącznikach to zachowa pierwsze miejsc

  • Sethai

   Problem w tym, że to co idzie po apn blackberry wypuszczane jest od operatora do RIM dzierżawionym łączem, które trochę kosztuje (bo i trochę długie jest 😉 ) a im większa przepustowość tym większe koszta – a chyba nie chcecie by nagle BIS podrożał.

 • Filmar

  Jak ma się coś sprzedać jak nie wszyscy wiedzą że istnieje coś takiego. W dziśiejszych czasach ważna jest komunikacja i do tego jest steorzone BB ale właśnie nie wszyscy wiedzą, myślę że BBM to byłaby super zabawa dla małolatów!

 • Filmar

  . z drugiej strony mnie fascynowało zawsze to co jest rzadko spotykane, BB mam niestety do pracy. Ostatnio mojej żonie dałem BB i dziewczyna chodzi i bawi się. Zobaczyli u niej w pracy i już prezes będzie sobie kupował (myślę że narazie sobie, jak zczai jakie przydatne to będą łazić przedstawiciele) .Ludzie nie wiedzą na czym polega BB. Wiciu ma rację ludzie chcą mieć dostęp do wszystkiego. Trzeba zacząć od tego: ilu jest praktycznych użytkownkiów smartphonów a ilu gażeciarzy (chyba ich jest więcej) przy takim podziale będą wygrywać zabawki.

 • Filmar

  Myślę że przy Os 6 liczba powinna się poprawić ale ludzie szukają nadal małych urządzeń. nie wszyscy wiedzą że BB zastępuje laptopa i porównując BB z laptopem co lepiej mieć w kieszeni, chociaż Nokia e 72 jest sporo większa. Kiedyś polegałem na noki (comunicator) ale te nokie już chyba nie wrócą i dla tego wybrałem BB jest super praktyczne. Ale się rozpędziłem że aż się nie zmieściłem.

  • wlochaty

   NIe pogrzeebie. Po prostu ktoś ich kupi. Pytanie tylko kiedy :).

  • sethai

   Mik, problem polega na tym (co zresztą pisałem) BIS/BES idzie po dzierżawionych łączach by zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo komunikacji, szyfrowanie itd. Albo teraz rezygnują z bezpieczeństwa i rezygnują z łączy albo "każą" zwiększyć przepustowość łączy opkom (co źle się skończy bo opkom się całkowicie nie będzie opłacać) albo będą korzystać z dwóch APN (jeden dla poczty i komunikacji, drugi dla multimediów) – ale to nie jest dobre rozwiązanie, bo niestety żadna sieć telco nie wspiera takiego rozwiązania (przez co oglądając www czy oglądając film z netu odcinamy się od poczty i komunikacji).

   • wiciu

    Moim zdaniem powinni dogadać się z opkami bo sama poczta to troszkę już za mało a już info przy mailach z załącznikiem 10mb (wiadomość została skrócona ) to porażka w zastosowaniach biznesowych i nie tylko

 • RIM z Nokią?! Nieeee…. To będzie dla mnie cios prosto w serce -.-'

 • martikco

  Bedzie tak jak z firma Palm. Pamietacie jakie kiedys robili fajne telefony? Nie ma szans na zmiany technologii BB. Oni zbyt mocno wierza , ze ich produkt jest rewelacyjny i rewolucyjny. Gdyby tak nie bylo juz dawno by wprowadzili zmiany. A tak , mysla ze ludzie wciaz nie zmiania swoich preferencji i bede sie dawac nabijac w butelke kupujac coraz to nowe terminale. Ponad 2 tys. za to , ze telefon ma super klawiature? Dziekuje bardzo.

  • Troche przesada (a moze zdecydowanie…). Klawiatura QWERTY to zdecydowanie nie jedyna rzecz, ktora oferuje BB, co latwo stwierdzic porownujac wyniki sprzedazowe podobnych modeli innych producentow. Poza tym ktory producent oferuje takie rozwiazania biznesowe jakie daje BES?No i 'zasieg' swiatowy BB jest wielokrotnie wiekszy niz Palma, wiec ruszyc go bedzie trudniej.Wyslano z BlackBerry® w Orange

  • Bat

   BB to jest rewelacja i rewolucja, dla normalnych userów, a nie lanserów 😉 Pzdr.