[WIDEO] Porównanie: BlackBerry Torch vs. iPhone 4

Avatar
Piotr Barycki
24.08.2010

Każdy BlackBerry z dotykowym ekranem jest (z nieznanego nam powodu) nazywany jeszcze przed premierą iPhone-killer’em. Po rynkowym debiucie rzeczywistość weryfikuje (z różnym skutkiem) takie stwierdzenia. Jak jednak tym razem wypada 9800, wyposażony w nowy system operacyjny na tle iP4, możemy sprawdzić na wyczerpującym nagraniu przygotowanym przez serwis TechnoBuffalo.

Telefony zostały porównane w aż 10 następujących kategoriach, z których przedstawiamy w skrócie najważniejsze z nich:

Jakość połączeń

Pomimo ‚rozdmuchanej’ afery związanej z anteną, według recenzenta jakość połączeń na iP4 jest doskonała – głos jest czysty i wyraźny, w przeciwieństwie do 9800, w przypadku którego nie wszystkie rozmowy były całkowicie udane. Problemy nie pojawiały się wprawdzie zawsze, ale na tyle często, że mogą się stać nieco irytujące. Poza tym, jakość połączeń była na dobrym poziomie.

Wynik: iP4

Zasięg

W tym przypadku bez wątpienia wygrywa BlackBerry – nawet pomimo ciężkich warunków utrzymuje zasięg 3G, w przypadku kiedy iP4 przełącza się na EDGE. W normalnych warunkach też przeważnie wyświetla na ekranie więcej kresek zasięgu

Wynik: BlackBerry 9800

Przeglądarka

Po raz kolejny pada stwierdzenie, że Torch jest mocno ograniczony przez niezbyt wydajny (jak na rynkową konkurencję) procesor. O ile przeglądarka jest naprawdę szybka i o wiele szybsza niż jej poprzednie wydania, o tyle przewijanie stron i powiększanie ich wybranych fragmentów nadal odbywa się z pewnym opóźnieniem, którego nie da się zaobserwować na produkcie Apple. Z pewnością jednak nowa przeglądarka ma ogromny potencjał.

Wynik: iP4

Email

W tym przypadku chyba nikt z nas nie miał wątpliwości co do wyniku. Klient poczty email na iP4 oferuje jedynie podstawowe funkcje, podczas gdy aplikacja zainstalowana na BlackBerry zapewnia nam praktycznie możliwości znane z komputerowych programów do obsługi poczty.

Wynik: BlackBerry Torch

Wprowadzanie tekstu

O ile wprowadzanie tekstu za pomocą klawiatury ekranowej jest na obydwu urządzeniach niezwykle podobne, o tyle dodatkowa opcja w postaci klawiatury sprawia, że osoby wprowadzające większe ilości tekstu, bez wątpienia wybiorą produkt RIM.

Wynik: BlackBerry Torch

Prędkość

W przypadku iP4 zastosowany został procesor o taktowaniu 1Ghz, natomiast w Torch’u umieszczono jednostkę 624Mhz. Różnica daje się we znaki zwłaszcza podczas przeglądania internetu. Ponieważ bezpośrednie obiektywne porównanie było niemożliwe (dwa różne systemy, dwa różne sposoby zarządzania aplikacjami), pomimo ogólnie podobnej prędkości działania systemów, zwycięstwo zostało przyznane iP4 w związku z o wiele szybszym renderowaniem stron WWW.

Wynik: iP4

Ekran

Tutaj zwycięzca był oczywisty – iP posiada prawie 4x większą rozdzielczość ekranu, który dodatkowo zapewnia o wiele lepszą jakość wyświetlanego obrazu, sprawiając, że w porównaniu z 9800, ekran BlackBerry wydaje się mniej ostry i „wyprany” z kolorów.

Wynik: iP4

 

Życzymy miłego oglądania i podjęcia odpowiedniej decyzji przy zakupie nowego sprzętu!