[FAQ] Jak sprawdzić wersję oprogramowania systemowego BlackBerry?

Avatar
Piotr Barycki
09.11.2010

Szukając pomocy na forum, w punktach obsługi klienta, podczas rozmowy z BOK, czy wymianie emaili z pomocą techniczną, niezwykle istotną kwestią jest podanie dokładnej wersji oprogramowania systemowego, pod którego kontrolą pracuje nasz terminal BlackBerry. Proste „5.0” lub „4.5” przeważnie nie dostarcza naszemu ‚pomocnikowi’ wystarczających informacji, głównie ze względy na charakterystyczne zachowania lub wady konkretnych wersji OS. Najlepszym przykładem może być zmiana sposobu blokowania klawiszy w wyższych odsłonach OS5.0, lub też słynny już problem powiadomień dźwiękowych w OS 5.0.0.822.

Jak więc sprawdzić naszą wersję oprogramowania?

Sposobów na określenie dokładnej wersji OS jest co najmniej kilka i jesteśmy przekonani, że nie wyczerpujemy tutaj wszystkich możliwości, jednak spróbujemy podać te najważniejsze (w nawiasie wyszczególniliśmy, dla jakich OS działają podane metody):

  1. BlackBerry Desktop Softwarepo pobraniu i instalacji tego oprogramowania na naszym komputerze wystarczy je uruchomić, a następnie podłączyć nasz terminal za pomocą kabla USB. Na ekranie głównym BBDS zostanie wyświetlona precyzyjna wersja OS, opisana jako Wersja Oprogramowania Urządzenia..
  2. Opcje urządzenia (OS poniżej 6) – z menu głównego wybieramy ikonę Opcje Informacje. Wersja oprogramowania znajduje się po małej literze „v” (np. „v5.0.0.822 oznacza OS 5.0.0.822). Wersja pakietu, ani platforma nie są dla nas zbyt przydatne.
  3. Opcje urządzenia (BlackBerry 6) – z menu głównego wybieramy ikonę Opcje – Urządzenie – Informacje o wersjach urządzenia. Wersja oprogramowania znajduje się w nawiasie, po napisie „wer. v” (np. „wer. v6.0.0.344” oznacza OS 6.0.0.344). Podwersja i platforma nie są dla nas zbyt przydatne.
  4. Uniwersalne Wyszukiwanie (BlackBerry 6) – z poziomu ekranu głównego wpisujemy po prostu wersja, wybieramy ikonę Opcje, a następnie „Informacje o wersjach urządzenia„. Wersja oprogramowania znajduje się w nawiasie, po napisie „wer. v” (np. „wer. v6.0.0.344” oznacza OS 6.0.0.344). Podwersja i platforma nie są dla nas zbyt przydatne.
  5. myver (wszystkie wersje OS) – jeden z najbardziej przydatnych skrótów, który możemy wykorzystać w praktycznie dowolnym polu tekstowym. Wystarczy np. w oknie rozmowy, notatniku, albo emailu wpisać myver i nacisnąć spację, w rezultacie czego otrzymamy od razu numer modelu i wersję oprogramowania, np. 9800/6.0.0.246

Miłego sprawdzania wersji (i uzupełniania profili na forum). Mamy nadzieję, że BlackBerry nigdy nie sprawi Wam poważniejszych problemów, a jeśli już – będziecie wiedzieli jak sprawdzić, która wersja OS jest temu winna 🙂