Test użytkownika: Zestaw Bluetooth Stereo Sony Ericsson MW600 i przenośna ładowarka Pulsar Devices

Avatar
serwis
22.11.2010

Autor: włochaty

Czy nie myślicie zawsze jak można udoskonalić swoje BlackBerry? Co można kupić, aby umilić sobie jeszcze bardziej korzystanie z terminala? Są dwie rzeczy które mogą irytować niektórych użytkowników (również i mnie): brak radia i czasem szybko wyczerpująca się bateria (znacie to? Bateria się wyczerpuje, a tu nie ma jej gdzie naładować :().

Z pomocą mogą przyjść nam 2 gadżety, które wyeleminują choć trochę brak powyższych rzeczy. Pierwsza z nich to zestaw Bluetooth Stereo Sony Ericssona MW600 z wbudowanym tunerem FM, a druga to przenośna ładowarka Pulsar Devices (PSD-5400 MC). Pokrótce postaram się opisać urządzenia i przeprowadzone krótkie testy.

1. Zestaw Bluetooth Stereo Sony Ericsson MW600.

Jeśli doskwiera Wam brak radia w BlackBerry powinniście przemyśleć kupno tego zestawu. Dziwię się troszkę, że RIM nie wpadł na takie rozwiązanie, bo przecież BlackBerry to nie tylko urządzenie biznesowe (jednak to dywagacje na inny artykuł :)). Przejdźmy do samego urządzenia od Sony Ericssona.

Zestaw jest maly i zgrabny. Posiada słuchawki douszne z wymiennymi nakładkami na słuchawki. Producent „pomyślał” i zastosował w zestawie BT wejście mini-jack 3,5mm przez co można do niego podłączyć własne słuchawki, jeśli nie odpowiadają nam dołączone do zestawu. Do zestawi jest również dołączona ładowarka micro-usb. Nie przetestowałem jej z ładowarką BlackBerry, ale myślę, że nie powinno być z najmniejszego problemu z ładowaniem. Do dyspozycji mamy: klawisz odtwarzania (play)/przerwy (Pause) – pozwalają one również wybrać zródło muzyki (poprzez dłuższe przytrzymanie klawisza), klawisze służące do przeskakiwania na następne/poprzednie utwory (jednocześnie pozwalają na szukanie stacji radiowych), klawisz odbierania/zakończenia połączenia (jego dłuższe przytrzymanie pokazuje nam menu, gdzie możemy wybrać atywne urządzenie) oraz dotykowy „panel” służący do podgłaśniania lub wyciszania dźwięku.

Test przebiegał przez ok 7 dni. W tym czasie bateria trzymała ok.7-8 godzin słuchania muzyki (co moim zdaniem jest dość dobrym wynikiem). Jakość dźwięku jest satysfakcjonująca, przynajmniej jeśli chodzi o zwykłych użytkowników, którzy chcą po prostu posłuchać muzyki i radia. Dołączone słuchawki dobrze „tłumią” otoczenie, przez co nie musimy słuchać muzyki/radia zbyt głośno. Podczas rozmów telefonicznych nie odnotowałem żadnych problemów, jak również mój rozmówca nie odnotował żadnych problemów w porozumieniu się ze mną. Kabel słuchawek jest trochę krótki, ale zupełnie wystarczy. Urządzenie jest przemyślane tak, aby zaczepić je na wysokości kołnierzyka koszuli, bądź przyczepić je w okolicach klatki piersiowej. Ogólnie wszystko działa sprawnie, ale…

No właśnie… Producent przewidział możliwość podłączenia dwóch urządzeń do zestawu Bluetooth Stereo. Parowanie zestawu słuchawkowego z BlackBerry jest łatwe i nie wymaga jakiś specjalnych zabiegów. Kiedy połączymy urządzenia mamy kilka opcji wyboru Niestety albo producent zestawu (Spony Ericsson), albo producent urządzenia BlackBerry coś schrzanili i te dwa magiczne „cacka” nie koniecznie działają idealnie. Podczas testów połączyłem 2 terminale do SE MW600: BlackBerry 9700 i BlackBerry 9000. Kiedy korzystamy z jednego urządzenia i postanowimy przełączyć się na urządzenie drugie to wówczas BlackBerry połączy nas tylko i wyłącznie jako zestaw stereo i słuchawka bezprzewodowa. Szczerze mówiąc, nie wiem czemu tak się dzieje. Sposób na takie zachowanie: wyłączenie zestawu Bluetooth i włączenie go na nowo lub wyłączenie i włączenie BT w BlackBerry (niestety). Niestety problem występuje również w przypadku kiedy słuchamy radia. Przy próbie zmiany źródła muzyki (z radia na muzykę z telefonu) występuje opisany problem wyżej, jednak w tym przypadku zdarza się, że raz na jakiś czas zestaw połączy się dobrze z BlackBerry (nie pytajcie dlaczego, bo nie wiem). Inną wadą (a przy najmniej dla mnie jest to wada) jest „panel” dotykowy służący do sterowania głośnością. Wygląda to tak, że czasami jak go naciśniemy, zadziała od razu, a czasami możemy do „muskać”, dotykać i ani drgnie, dopiero zareaguje po kilkunastu sekundach. Zestaw posiada mikrofon do rozmów telefonicznych w urządzeniu, przez to, że słuchawki mają możliwość wymiany na inne, dlatego jeżeli zastąpimy słuchawki standardowe swoimi, nie zapomnijcie przypiąć urządzenia we wspomnianych wyżej miejscach, abyście mogli swobodnie rozmawiać. To tylę, jeżeli chodzi o wady.

Podsumowanie

Urządzenie produkcji Sony Ericssona jest dość dobre, łatwo można sterować muzyką, dźwięk jest zadowalającej jakości, bateria trzyma długo i przede wszystkim mamy możliwość słuchania radia na falach FM. powyższe wady sprawiają, że nie wszystko działa idealnie, ale można z tym żyć. Może gdyby RIM zdecydowałby wypuścić takie urządzenie działałoby ono lepiej niż zestaw SE. Ale można pomarzyć i podsumować to następującym stwierdzeniem: jeśli nie ma się tego co się lubi, to lubi się to co się ma :).


2. Przenośna ładowarka Pulsar Devices (PSD-5400 MC).

Drugie ciekawym urządzeniem, jakie dziś przedstawię to przenośna ładowarka Pulsar. Jedna osoba z BlackBerry Forum namówiła mnie kiedyś do kupna tego dość fajnego i strasznie przydatnego urządzenia (nie będę mówił kto, ale wtajemniczone osoby będą wiedzieć).

Pulsar to ładowarka przenośna. Posiada dość duży akumulator (5400 mAh) przy dość małych wymiarach. Wraz z zestawem otrzymujemy komplet końcówek do ładowania. Tutaj można poczytać więcej o wymiarach i urządzeniu.

Powiem szczerze, że na temat ładowarki nie mam za bardzo co napisać. Urządzenie bardzo przydaję się kiedy wiemy, że np. wybieramy się na dłuższa podróż pociągiem a nie mamy gdzie doładować urządzenia, kiedy wybieramy się na wyprawę po górach, gdzie też nie mamy możliwości doładowania BlackBerry (i nie tylko) – nie raz uratowało “życie” mojego terminala oraz innych urządzeń przyjaciół. Akumulator zastosowany w Pulsarze pozwala na co najmniej dwa ładowania terminala (do pełna!). Na koniec mogę powiedzieć tylko, że ładowarka przenośna firmy Pulsar jest znakomitym dopełnieniem do BlackBerry, które pozwala utrzymać baterię terminala “przy życiu”.