BlackBerry PlayBook z dwoma trybami wielozadaniowości

Avatar
Piotr Barycki
15.02.2011

Potężne możliwości tabletu Research In Motion w kwestii jednoczesnej obsługi wielu programów są nam znane juź od dłuższego czasu. Okazuje się jednak, że PlayBook potrafi nas w tej materii jeszcze dodatkowo zaskoczyć, oferując dwa (a w przyszłości trzy) tryby obsługi wielu programów.

W pierwszym z nich, najczęściej i najchętniej prezentowanym, wszystkie aplikacje działają w tle po ich zminimalizowaniu – jednocześnie odtwarzają się filmy, renderują strony internetowe, a gry ‚żyją swoim własnym źyciem’. O ile jednak wygląda to niezwykle efektownie, o tyle z pewnością stanowi nie lada wyzwanie dla baterii naszego urządzenia. Jeśli więc będziemy chcieli automatycznie zatrzymywać nasze aplikacje po minimalizacji, wystarczy wyłączyć oryginalnie nazwany tryb „Singing&Dancing” (nie wiemy, czy jest to nazwa ostateczna, ale nam się podoba). Oczywiście po kliknięciu na miniaturkę programu, będzie on uruchamiany dokładnie w miejscu, w którym został zatrzymany.

W przyszłości PlayBook otrzyma jeszcze jeden dodatkowy tryb, umoźliwiający wykluczenie aplikacji działających w tle z „kart” ekranu głównego. W momencie premiery będziemy zmuszeni do oglądania na pulpicie wszystkich aktywnych procesów, wraz z ich miniaturkami. Nowy manager zadań wyraźnie przybliży nasze doznania do tych, które znamy z naszych komputerów.