Europejczycy kochają tak samo BlackBerry i Androida

Avatar
Piotr Barycki
09.02.2011

Mogłoby się wydawać, że o ile w USA BlackBerry broni się jeszcze całkiem nieźle, o tyle w Europie „Jeżyny” zostały już dawno pokonane przez niesamowicie liczną armię zielonych robotów. Nic bardziej mylnego! Według badań StatCounter, pod koniec stycznia tego roku, udział obydwu systemów operacyjnych na terenie Starego Kontynentu był niemal identyczny!

Research In Motion zakończył poprzedni miesiąc z wynikiem prawie 17%, podczas gdy Android osiągnął nieco ponad 16,3% ogólnego udziału w rynku. W pokonanym polu pozostawiony został nawet dostarczany przez Nokię Symbian, który od dłuższego czasu przejawia wyraźną tendencję spadkową. Mocną pozycję BlackBerry można zaobserwować również w poszczególnych krajach europejskich, takich jak np. Anglia (ponad 35%). Niestety, wyniki te są optymistyczne jednie w przypadku, gdy nie weźmiemy pod uwagę dość wyraźnych trendów charakteryzujących produkty RIM i Google. Pod tym względem wykres wzrostu popularności Androida jest niemal lustrzanym odbiciem wykresu spadku popularności BlackBerry. Pod koniec stycznia nastąpiło spotkanie – co będzie dalej? Miejmy nadzieję, że tegoroczna linia nowych produktów Research In Motion zdoła podbić serca kolejnych mieszkańców Europy…

Spore rozczarowanie może nas spotkać gdy jako obszar badań wybierzemy Polskę – tutaj bowiem BBOS… nie znajduje się nawet na wykresie i musimy podejrzewać, że znajduje się w kategorii „Inne”.

Jeśli chcemy sami sprawdzić, kto i gdzie był górą w ostatnim czasie, możemy to zrobić w tym miejscu.