[FAQ] Od czego zacząć tworzenie aplikacji dla BlackBerry?

Avatar
Piotr Barycki
01.02.2011

Z dnia na dzień zaczyna się dziać coraz więcej w naszym krajowym środowisku programistów dla BlackBerry. Poza polskimi aplikacjami, takimi jak Allegro, czy Onet.pl Wiadomości, pojawiają się coraz poważniejsze inicjatywy, takie jak Polish Developers Group, której pierwsze spotkanie rozpoczęło się zaledwie kilkanaście minut temu w Warszawie. W związku z tym, coraz częściej otrzymujemy zapytania ‚od czego zacząć?’ i ‚gdzie szukać odpowiednich wiadomości i poradników?’, warto wiedzieć, że Research In Motion szczególnie dba o ‚swoich’ deweloperów i przygotował dla nich kilka specjalnych serwisów.

Przede wszystkim warto zajrzeć na główną witrynę przeznaczoną dla twórców programów dla platformy BlackBerry – blackberry.com/developers. Znajdziemy tam praktycznie wszystkie niezbędne informacje, instrukcje oraz narzędzia, dzięki którym zostaniemy przeprowadzeni niemal „za rączkę” przez cały proces tworzenia aplikacji – od samych podstaw, przez przykładowe kody, aż do opisu dystrybucji za pomocą BlackBerry AppWorld.

Interesujących artykułów możemy również szukać na specjalnie przygotowanym blogu – BlackBerryDev, którego redaktorzy starają się poruszać zarówno zagadnienia najprostsze, jak i te bardziej skomplikowane. Nie unikają również odpowiedzi na pytania zadane w komentarzach. Jeśli chociaż trochę interesujemy się tym tematem, powinniśmy zasubskrybować odpowiedni kanał RSS.

Jeśli wolimy/lubimy dzielić się naszymi problemami z innymi programistami, lub po prostu ‚podglądać’ ich osiągnięcia, koniecznie odwiedźmy oficjalne forum dla programistów. Wśród setek tysięcy postów najprawdopodobniej odnajdziemy gotową odpowiedź na nurtujące nas pytania, a jeśli nawet nam się nie uda, odpowiedzą na nie uczynni użytkownicy forum.

Fani Twitter’a powinni koniecznie rozpocząć śledzenie oficjalnego kanału BlackBerryDev w tym serwisie – dzięki temu będą mieli pewność, że zawsze otrzymają najnowsze informacje jako pierwsi.

Dlaczego w ogóle warto zainteresować się tworzeniem aplikacji dla BlackBerry i PlayBook’a? Poza oczywistą chęcią rozwoju i zarobku (pamiętajmy, że na całym świecie jest kilkadziesiąt milionów aktywnych użytkowników BlackBerry!), naszą główną motywację powinien być… darmowy PlayBook, którego otrzymamy, jeśli nasza aplikacja napisana z wykorzystaniem Adobe AIR, lub WebWorks, zostanie przyjęta do AppWorld przed 15 marca. To chyba wystarczająco kusząca oferta, żeby przynajmniej spróbować?

A może już stworzyliście coś, czym chcielibyście się pochwalić? Czekamy!