Jak wygląda łączenie BlackBerry z PlayBook'iem?

Avatar
Piotr Barycki
24.02.2011

Bez wątpienia jedną z najciekawszych funkcji PlayBook’a jest BlackBerry Bridge – rozwiązanie, dzięki któremu będziemy w stanie przeglądać czy edytować dane znajdujące się na naszym terminalu, na większym ekranie tabletu. Jak prosty jest taki proces?

Podczas targów MWC nie pozwolono nam wprawdzie zarejestrować tego materiału na wideo, jednak ktoś najprawdopodobniej pomylił egzemplarze mające trafić na ‚wystawę’, z tymi mniej ‚publicznymi’ i niemal do końca udało nam się przeprowadzić synchronizację. Nie jest ona trudniejsza niż zwykłe połączenie urządzeń przez Bluetooth!

Wystarczy wejść w ustawienia urządzenia, wybrać zakładkę „Paired Devices” – na ekranie wyświetlona zostanie prośba o pobranie specjalnej aplikacji (chwilowo najprawdopodobniej nazywa się „Sapphire” i nie jest dostępna w AppWorld). Aby było nam łatwiej, link do pobrania możemy przesłać automatycznie na wskazany adres email, lub wyświetlić go w postaci kodu 2D.

Dalszy proces jest jeszcze łatwiejszy – PlayBook wyświetli nam odpowiedni kod 2D, któremu wystarczy zrobić zdjęcie. I już – urządzenia są sparowane, synchronizacja następuje natychmiastowo, podobnie jak zmiany, które wprowadzimy na jednym z połączonych urządzeń. Dla urządzeń pozbawionych aparatu fotograficznego dostępna jest opcja ręcznej konfiguracji połączenia, wyglądającej niemal identycznie jak w przypadku połączenia BT. Po rozłączeniu, PlayBook pozostaje „czysty”, nie przechowując danych z naszego smartphone’u.

Oczywiście w momencie, kiedy pobraliśmy już wcześniej odpowiednią aplikację, cała operacja zostaje ograniczona do minimum, lub w pełni zautomatyzowana.

Całość (pierwszego parowania) zajmuje nie więcej niż minutę – to naprawdę robi wrażenie.

Na chwilę obecną możliwe jest „współdzielenie” z PlayBookiem danych z kalendarza, książki adresowej, wiadomości email, komunikatorów (choć na razie pewny jest tylko BlackBerry Messenger), oraz listy zadań. W przyszłości lista zgodnych programów ma zostać poszerzona o kolejne pozycje.