MWC11: Jak bezprzewodowo naładować BlackBerry?

Avatar
Piotr Barycki
17.02.2011

Pod sam koniec targów udało nam się wybrać na małą wyprawę po stoiskach firm produkujących jedne z najciekawszych obecnie dodatków do terminali BlackBerry – ładowarki indykcyjne. O ile technologia nie jest jeszcze idealna i wciąż wymaga wielu usprawnień, o tyle produkty przedstawiane m.in. przez Powermat, czy Energizera robią naprawdę dobre wrażenie.

Na chwilę obecną, na wyraźne prowadzenie wysuwa się Powermat, który pomimo braku zgodności ze standardem Qi, obsługuje zdecydowanie więcej terminali z jeżynką w logo. Podczas gdy Energizer jest w stanie naładować jedynie 8900, Powermat zapewni nam współpracę z praktycznie całym portfolio RIM – od 8100 i 8300, aż po najnowsze 9780 czy 9800 (te drugie mają dopiero trafić do sprzedaży). Obydwa rozwiązania wymagają specjalnych ‚plecków’, zastępujących standardową pokrywę baterii, jednak Powermat wygrywa również w tej konkurencji – dodatkowe elementy znajdujące się na tym elemencie obudowy (charakterystyczny ‚ząbek’, widoczny na zdjęciu z Torchem) nie są aż tak widoczne jak u Energizera i można pokusić się o noszenie ich z urządzeniem na co dzień. Przewagą zestawów od Energizera może być jednak wsparcie dla wspomnianej wcześniej technologii Qi – standardu bezprzewodowego ładowania, dzięki integracji którego będziemy mogli w ogóle zapomnieć o dodatkowych ‚pleckach’ i kłaść telefon na ładowarce w obudowie, w której dostaliśmy go od producenta.

Aby skompletować w pełni funkcjonujący zestaw, oprócz ‚plecków’ musimy oczywiście dokupić specjalną matę ładującą, która w zależności od producenta i wybranego modelu, posiada zróżnicowaną ilość „pól ładujących”.

Więcej informacji na temat produktów Energizera znajdziemy tutaj, natomiast Powemat opisuje swoją technologię w tym miejscu.