Podsumowanie tygodnia 6/2011

Avatar
Piotr Barycki
06.02.2011

Przed nami ostatni tydzień dzielący nas od jednego z najważniejszych, oprócz BlackBerry World, wydarzeń w tym roku – Mobile World Congress 2011. Zanim jednak doczekamy się m.in. kolejnych prezentacji PlayBook’a, warto zobaczyć, co działo się przez ostatnie siedem dni.

Ten tydzień do udanych mogą zaliczyć z pewnością osoby zainteresowane tworzeniem aplikacji na terminale BlackBerry i mający ukazać się już niedługo tablet RIM. Pierwszego lutego odbyła się bowiem pierwsza oficjalna konferencja polskiej grupy deweloperów, na której każdy mógł się m.in. dowiedzieć dlaczego warto w ogóle takie aplikacje pisać, oraz jakie narzędzia oferuje im(i zaoferuje w najbliższej pzyszłości) Research In Motion. Z tej okazji opublikowaliśmy również listę witryn, które mogą się przydać wszystkim chętnym. Mając na uwadze dobro deweloperów, Kanadyjczycy rozpoczęli również specjalną serię webcastów, poświęconych programowaniu w najnowszym środowisku – WebWorks. Cały kurs liczy sobie cztery wykłady, po których bez większych trudności możemy przystąpić do konkursu, w którym nagrodą jest oczywiście PlayBook.

Podobnie jak w poprzednich tygodniach, również i w tym nie zabrakło nowych informacji na temat tego wyczekiwanego przez wielu urządzenia. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć (po raz pierwszy) PlayBook’a pracującego w trybie pionowym, oraz jego wirtualną klawiaturę w takiej orientacji. Biorąc pod uwagę jego stosunkowo niewielkie rozmiary i nasze dobre wspomnienia z użytkowania tabletów podobnej wielkości, taka forma wprowadzania tekstu może okazać się naprawdę niesamowicie wygodna. Mamy nadzieję, że podczas MWC uda nam się ‚pobawić się’ PlayBookiem na tyle długo, aby móc przekazać naszym czytelnikom jak najwięcej informacji na jego temat. W końcu premiera już naprawdę blisko…

Po raz kolejny nie próżnowali nasi rodzimi operatorzy – Orange wprowadził dwie nowe odmiany dotychczasowych usług – BES Premium i BIS Premium, wzbogacone o dodatkowe pakiety danych, natomiast Era umieściła już na swoich stronach i w cennikach trzy nowe modele BlackBerry – 9300, 9800 i 9780.