Podsumowanie tygodnia 8/2011

Avatar
Piotr Barycki
27.02.2011

Za nami kolejny tydzień, który coraz bardziej przybliża nas do premiery pierwszego nowego urządzenia od RIM w tym roku – PlayBook’a. Nie zabrakło w nim oczywiście informacji na temat nie tylko tabletu, ale również i innych urządzeń, oraz rozwiązań, które już zaprezentował, lub dopiero zaprezentuje nam kanadyjski producent.

„Najgorętsze” bez wątpienia były pierwsze nieoficjalne zdjęcia prawdziwego następcy modelu 9000 – Bold’a Touch, który jako pierwszy połączy niesamowicie wygodną klawiaturę i ekran dotykowy w jednej, klasycznej bryle. Urządzenie od razu wzbudziło ogrom kontrowersji – kochają go osoby, które miały styczność z jego pierwowzorem, natomiast inni zarzucają mu m.in. zbyt duże rozmiary, czy ekran zbyt mały do poprawnej obsługi za pomocą palca. Tak czy inaczej, pomiędzy drugim a trzecim kwartałem tego roku, zasilany ponad 1-Ghz procesorem i wyposażony w prawie 800MB pamięci operacyjnej, nowy Bold powinien trafić na półki sklepowe całego świata, spełniając marzenia wielu z nas.

Jego mocnym konkurentem będzie zapewne Torch 2 – 9810, którego pierwowzór łączy wcześniej wymienione zalety w nieco innej formie – slidera, już od września zeszłego roku. Jego odświeżone wcielenie ma zachęcić nas do zakupu m.in. ekranem o zwiększonej rozdzielczości, obsługą NFC czy systemem operacyjnym BlackBerry w wersji 6.1. Niestety na rynku ma się ukazać nieco później – czy starczy nam cierpliwości?

Ci, którym nie jest potrzebna do szczęścia fizyczna klawiatura w żadnej formie, powinni intensywnie przyglądać się nowościom dotyczącym Storma 3, którego w tym tygodniu mieliśmy już okazję podziwiać na pierwszym nagraniu wideo. Ekran o przekątnej 3,7 cala, nowy OS, możliwość nagrywania w jakości HD, czy też bonusowy TrackPad, sprawiają, że Storm 3 może być pierwszym urządzeniem ‚dotykowym’ od RIM, które z łatwością nawiąże walkę z konkurencją.

Małe i średnie przedsiębiorstwa zapewne ucieszyła informacja o wprowadzeniu pierwszego systemu pocztowego z wbudowaną obsługą terminali BlackBerry. Dzięki MDaemon Messaging Server w wersji BlackBerry, wszystkie niezbędne dla nas aplikacje, serwisy i inne elementy rozwiązania znajdują się w jednym pliku instalacyjnym.

W naszym lokalnym świecie BlackBerry działo się tym razem nieco mniej – Orange dodał do oferty swojego sklepu internetowego model 9300, natomiast klienci Ery, po wprowadzeniu Torch’a, mogą wybierać już swój nowy terminal spośród niemal wszystkich nowych produktów RIM. Warto również wspomnieć o pierwszych krokach kanadyjskiej korporacji, mających na celu przyspieszenie rozwoju BlackBerry w Polsce – od kilku dni RIM poszukuje w naszym kraju nowych pracowników.

Pod koniec tygodnia na chwile życie utrudniła nam nieco przejściowa awaria usług BlackBerry, która jednak po zaledwie kilku godzinach została zażegnana.