QNX rządzi… światem (i będzie rządzić PlayBook'iem)

Avatar
Piotr Barycki
01.02.2011

O tym, czym zajmuje się QNX, do niedawna wiedziała zapewne jedynie grupka specjalistów, jednak od momentu ostatnich zakupów Research In Motion, ten trzyliterowy skrót praktycznie nie schodzi z ust wszystkich fanów BlackBerry. Wiemy już o tym, że przygotowany przez nich wraz z RIM system będzie zarządzał pierwszym tabletem BlackBerry, warto jednak wiedzieć, gdzie wykorzystywany był do tej pory. Lista jest naprawdę imponująca!

Przede wszystkim, dzięki oprogramowaniu QNX funkcjonują największe światowe serwisy, które każdy z nas odwiedza dziesiątki razy dziennie. Zajmuje się ono obsługą i przetwarzaniem danych, dźwięku i wideo na portalach takich jak Twitter, Facebook, czy YouTube. Systemy QNX wykorzystujemy także podczas dokonywania zakupów przez internet – stosuje je m.in. jeden z największych sklepów internetowych – Amazon.

Wyłączając komputer i siadając do telewizora, również nie możemy ‚uwolnić się’ od wszechobecnego QNX, odpowiedzialnego częściowo m.in. za efekty specjalne, samo funkcjonowanie stacji telewizyjnych czy też nawet… obsługę pilotów do TV !

Nawet jeśli zdecydujemy się uciec jak najdalej od komputera czy telewizora – nic z tego. Zarówno meldując się na pokładzie samolotu, jak i statku, za jego poprawne działanie i szkolenie załogi odpowiadają oczywiście… systemy wykorzystuję QNX!

Skoro już poddaliśmy się, szukając gdzie możemy znaleźć obszar „wolny od QNX”, spokojnie możemy sprawdzić, gdzie jeszcze najprawdopodobniej będziemy mieli z nim styczność. Lista wydaje się jednak ciągnąć bez końca – QNX odpowiada za kontrolę jakości wybranych produktów medycznych, obsługuje pralki (?!), amerykańskie księgarnie, zaawansowane systemy samochodowe (m.in. Toyota Entune), wideo-pokera, reaktory atomowe, czy nawet lata w kosmos z promami kosmicznymi.

Imponujące, prawda? A to na pewno nawet nie połowa listy! I jak tu nie wierzyć w wyjątkowość PlayBook’a?

Więcej przykładów można znaleźć w tym miejscu.