Recenzja użytkownika: Nawigacja WAZE 2.0

Avatar
Piotr Barycki
22.02.2011

Problem z nawigacją samochodową z prawdziwego zdarzania na BlackBerry niestety nie jest wyłącznie legendą. Większość opcji jest wysoko płatnych, a do tego, do poprawnego funkcjonowania wymagają aktywnego połączenia z internetem. Warto więc spróbować ograniczyć nasze wydatki jedynie do transmisji danych i spróbować rozwiązań chociaż częściowo darmowych. Jednym z nich jest WAZE, przetestowany przez naszego czytelnika.

Autor: Piotr Szachna

Aplikacje zainstalowałem na BB Bold 9700 z OS6, zajmuje ok. 2,5 MB pamięci, pracuje bez zacięć i dość szybko przelicza trasę i znajduje punkty docelowe. W porównaniu do typowych nawigacji samochodowych z których korzystam (Automapa, Mio) jeśli chodzi o dokładność mapy to Waze wypada jednak dość kiepsko.

Nawet główne ulice w miastach wojewódzkich nie są dokładnie umiejscowione na mapie. Szukając  numeru posesji i tak otrzymujemy środek danej ulicy a nie dokładną lokalizację „pod drzwi”, jak ma to miejsce w płatnych nawigacjach samochodowych. W przypadku mniejszych dróg i nowych dróg nie ma ich na mapie i samochód na wyświetlaczu porusza się po pustym polu.

Dokładną lokalizację otrzymujemy podczas wyszukiwania lokalnego,  które korzysta z wyszukiwarki Google.

To co wyróżnia tę nawigację od typowych samochodowych i płatnych  jest możliwość dodawania tzw. alertów, które widzą inni użytkownicy. W trakcie jazdy mamy możliwość otrzymywania powiadomień od innych kierowców poruszających się zbliżoną trasą. Odległość od naszej lokalizacji z której będziemy otrzymywać alerty ustalamy w menu ogólnym. Powiadomienia te dotyczą: korków, kontroli policyjnej, niebezpieczeństw itp.

Kolejną innowacją w stosunku do tradycyjnych nawigacji jest chat z aktywnymi użytkownika Waze, którzy znajdują się ustalonej odległości od naszej lokalizacji. Możemy wymienić się informacjami, wrażeniami z innym szoferem. Oczywiście nie polecam tej funkcji podczas jazdy bo wypadek murowany ale pasażer może sobie „poczatować”.

Dodatkowo poruszając się po drogach mamy możliwość zdobywania punktów (cukierków), dzięki którym możemy zmieniać wygląd swojego „awatara”.

Poniżej lista pozycji menu :

 1. Ja na mapie – pokazuje aktualną pozycję ma mapie.
 2. Zgłoszenie – umożliwia dodanie informacji dla innych użytkowników: korek, wypadek, kontrola drogowa itp. Podczas jazdy wyświetla się komunikat i trzeba potwierdzić że jest się pasażerem a nie kierowcą, żeby móc poinformować innych o niebezpieczeństwie.
 3. Otrzymuj bieżące wydarzenia – uruchamia otrzymywanie zgłoszeń od innych użytkowników
 4. Alerty grupy – wyświetla informację od innych użytkowników, dostęp do tej funkcji w trakcie nawigacji otrzymujemy po naciśnięciu klawiszy: S, F.

Informacja o korku, spowolnieniu ruchu.

Niebezpieczeństwo

Informacja od innego uczestnika, zapraszającego do rozmowy.


5. Nawigacja – otwiera okno do wpisania adresu i wyznaczeniu trasy dojazdu.

Podczas jazdy widzimy „awatary” innych użytkowników.

6. Moje ulubione – lista punktów, lokalizacji użytkownika, które zostały przez niego dodane.

7. Ostatnie wyszukiwanie


8. Zapisane miejsca

9. Wyszukiwanie lokalne – wyszukiwanie Google

10. Tablica wyników – pokazuje ilość punktów jakie zgromadził użytkownik.

11. Grupy

12. Ustawienia ogólne – pozwala dostosować menu do naszych potrzeb. Wybieramy język menu, wśród kilku języków jest polski :). Niestety nie ma polskiej nawigacji głosowej 🙁

13. Ustawienia mapy


14. Ustawienia nawigacji


15. Wykorzystywanie danych


16. Wyślij logi z błędami – pozwala wysłać raport do producenta z informacja o błędach

17. Skróty – wyświetla listę skrótów klawiaturowych, temat znany i potrzebny użytkownikom BB.

(# / * zoom in / zoom out, W – align north, R – zgłoszenie, E – ulubione, S – poprzedni alert, D – nocny/dzienny tryb wyświetlania, F – następny alert, Z – zgłoś błąd mapy, X – cancel scrolling, C– Toggle navigation guidance)

18. O programie


Zalety:

 • Darmowa nawigacja
 • Możliwość wymiany informacji między aktywnymi użytkownikami (chat)
 • Informacje o zdarzeniach na drodze od innych użytkowników (korki, policja, niebezpieczeństwa)
 • Polskie menu


Wady:

 • Brak polskiego „pilota” (instrukcje głosowe nawigacji po angielsku)
 • Słaba dokładność mapy Polski
 • Nie działa po BIS


Link do WAZE na AppWorld: http://appworld.blackberry.com/webstore/content/11579?lang=en