[WIDEO] BlackBerry Messenger 6.0 – co nowego i kiedy?

Avatar
Piotr Barycki
14.02.2011

MWC to nie tylko PlayBook – to tak także seria niezwykle ciekawych prezentacji, w tym jednej z najbardziej wyczekiwanych aktualizacji – BlackBerry Messengera do wersji szóstej. Czym jest „szóstka” i kiedy będziemy mogli z niej korzystać?

Przede wszystkim, nie powinniśmy się spodziewać zasadniczej zmiany wyglądu w stosunku do wersji 5.0 – na przedstawionych slajdach BlackBerry Messenger wygląda tak jak wyglądał do tej pory, jednak obecność i jakość nowych funkcji w pełni tłumaczy tak wyraźną zmianę numeracji. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że przenosi on komunikator BlackBerry na zupełnie inny poziom.

Dzięki udostępnieniu nowego API (które to nastąpi w okolicach marca), twórcy aplikacji będą mieli możliwość pełnej integracji BlackBerry Messengera ze stworzonymi przez siebie programami, niezależnie od tego, czy będą to gry, czytniki książek, czy odtwarzacze muzyczne. Zapewnienie dostępu do naszej listy kontaktów pozwoli na błyskawiczne przesyłanie informacji na temat interesujących nas wiadomości, literatury czy gier. Programy będą mogły także (za naszą zgodą) automatycznie aktualizować nasz status, np. umieszczając w nim dane na temat naszego najnowszego osiągnięcia w ulubionej grze. Jeśli nasz znajomy zobaczy taką informację w statusie, nie będzie musiał wyszukiwać gry w internecie – wystarczy, że „kliknie go” i od razu zostanie przekierowany do odpowiedniego miejsca np. w AppWorld.

BBM 6.0 umożliwi również wykorzystanie czatu (zarówno indywidualnego, jak i grupowego) wewnątrz aplikacji… bez udziału samego ‚oryginalnego’ komunikatora. Nie musimy posiadać naszego rozmówcy na liście znajomych, ani też po przeprowadzeniu rozmowy nie zostanie on do niej samoczynnie dodany. Będziemy mogli za to kontynuować z nim rozmowę po uruchomieniu programu, w którym ją zapoczątkowaliśmy (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby daną osobę dodać do listy znajomych z BBM’a). Umożliwi to lepsze „grupowanie” kontaktów – znajomi od wirtualnego pokera będą dostępni jedynie po uruchomieniu gry, a z miłośnikami książek porozmawiamy dopiero po uruchomieniu czytnika i rozpoczęciu czatu. Oczywiście w ramach tych rozmów, wykorzystywane jest nasze ID BBM’a – nie musimy się ponownie logować, ani zakładać nowego konta, które mimo wszystko pozostanie niezależnego od naszego konta głównego.

Według zapowiedzi, BBM 6.0 ma również zwiększyć możliwość dotyczące współdzielenia plików – zarówno zdjęć i obrazków, jak i większych plików, takich jak np. pliki audio.

Jeśli chodzi o datę premiery, to do tej pory padły dwie niemal pewne daty – marzec, jako termin udostępnienia odpowiednich narzędzi programistom, oraz maj, jako data wprowadzenia tej aktualizacji w życie dla wszystkich posiadaczy BlackBerry. Mamy nadzieję, że do tego czasu powstanie jak najwięcej interesujących aplikacji, wykorzystujących nowe możliwości. W końcu co godzinę przybywa 2000 użytkowników BBM – z pewnością znajdziemy wśród nich kogoś, kto podziela naszą pasję (i niekoniecznie musi to być BlackBerry).