BBM Social Platform dostępny dla programistów

Avatar
Piotr Barycki
15.03.2011

Jednym z najważniejszych dodatków dla BlackBerry Messengera jest zapowiedziany już podczas DevCon „BBM Social Platform”, rozbudowujący komunikator zainstalowany domyślnie na naszych urządzeniach o funkcje określone w skrócie jako „społecznościowe”.

W związku z tym, że szczegółowo opisywaliśmy BBMSP już podczas relacji z MWC, posłużymy się „gotowcem” 🙂

Dzięki udostępnieniu nowego API, twórcy aplikacji będą mieli możliwość pełnej integracji BlackBerry Messengera ze stworzonymi przez siebie programami, niezależnie od tego, czy będą to gry, czytniki książek, czy odtwarzacze muzyczne. Zapewnienie dostępu do naszej listy kontaktów pozwoli na błyskawiczne przesyłanie informacji na temat interesujących nas wiadomości, literatury czy gier. Programy będą mogły także (za naszą zgodą) automatycznie aktualizować nasz status, np. umieszczając w nim dane na temat naszego najnowszego osiągnięcia w ulubionej grze. Jeśli nasz znajomy zobaczy taką informację w statusie, nie będzie musiał wyszukiwać gry w internecie – wystarczy, że „kliknie go” i od razu zostanie przekierowany do odpowiedniego miejsca np. w AppWorld.

BBM 6.0 umożliwi również wykorzystanie czatu (zarówno indywidualnego, jak i grupowego) wewnątrz aplikacji… bez udziału samego ‘oryginalnego’ komunikatora. Nie musimy posiadać naszego rozmówcy na liście znajomych, ani też po przeprowadzeniu rozmowy nie zostanie on do niej samoczynnie dodany. Będziemy mogli za to kontynuować z nim rozmowę po uruchomieniu programu, w którym ją zapoczątkowaliśmy (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby daną osobę dodać do listy znajomych z BBM‘a). Umożliwi to lepsze „grupowanie” kontaktów – znajomi od wirtualnego pokera będą dostępni jedynie po uruchomieniu gry, a z miłośnikami książek porozmawiamy dopiero po uruchomieniu czytnika i rozpoczęciu czatu. Oczywiście w ramach tych rozmów, wykorzystywane jest nasze ID BBM‘a – nie musimy się ponownie logować, ani zakładać nowego konta, które mimo wszystko pozostanie niezależnego od naszego konta głównego.

Odpowiednie narzędzia i symulatory dostępne są pod adresem www.blackberry.com/developers/bbm.