BIS w Play na tle konkurencji

Avatar
Piotr Barycki
14.03.2011

Po miesiącach wyczekiwań nareszcie na naszym krajowym rynku BlackBerry pojawił się czwarty gracz – Play, oferujący wszystkim swoim obecnym i przyszłym klientom dostęp do usług i terminali BlackBerry. Z tej okazji postanowiliśmy dołączyć go do naszej tabelki porównawczej, dzięki której możemy mieć niemal pełny przegląd wszystkich ofert BIS, jakie przygotowali dla nas nasi operatorzy.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami i przeciekami, usługa BIS w Play jest całkowicie… standardowa. W ramach miesięcznej opłaty w wysokości około 25zł otrzymujemy możliwość skonfigurowania 10 kont pocztowych POP3/IMAP, dostęp do natywnych aplikacji BlackBerry bez ograniczeń (przeglądarka z wyłączeniem streamingu, komunikatory, Mapy, etc) oraz możliwość wykorzystania bezpłatnego i nielimitowanego APN: blackberry.net w aplikacjach posiadających taką funkcjonalność.

Usługa dostępna jest (podobnie jak we wszystkich pozostałych sieciach) dla klientów indywidualnych i biznesowych. Na chwilę obecną nie można jej aktywować w ramach taryf pre-paid i mix.

PS: BES jest tak standardowy, że nawet nie będziemy go włączać do porównania 🙂

*) Usługa Era Mail BlackBerry umożliwia nam odbieranie, wysyłanie i przeglądanie załączników znajdujących się w wiadomościach email bez ograniczeń (z wyjątkiem ograniczenia jednostkowego wielkości załącznika/ów, które nie mogą przekraczać 2.9MB). Nie obejmuje jednak przeglądarki, ani innych programów korzystających z połączenia APN: blackberry.net (bezpłatnego).
**) Przekroczenie limitu 100MB w ramach usługi Era Mail&Web BlackBerry może spowodować ograniczenie prędkości transferu do 16 kbit/s.
**) Usługa Era Mail BlackBerry umożliwia nam skonfigurowanie wyłącznie jednego konta <nazwa_użytkownika>@era.blackberry.com. Do poczty tej nie mamy dostępu z żadnego innego urządzenia niż terminal, na którym skonfigurowane jest to konto. Skrzynka nie posiada limitu pojemności, jednak po 30 dniach usuwane są z niej wszystkie wiadomości.
***) Oprócz standardowych kont POP3/IMAP, istnieje możliwość skonfigurowania adresu konta <nazwa_użytkownika>@<operator>.blackberry.pl. Do poczty tej nie mamy dostępu z żadnego innego urządzenia niż terminal, na którym skonfigurowane jest to konto. Skrzynka nie posiada limitu pojemności, jednak po 30 dniach usuwane są z niej wszystkie wiadomości.
****) Należy pamiętać, że mapy BlackBerry, zgodnie ze swoją nazwa, są jedynie aplikacją mapową, a nie w pełni funkcjonalną nawigacją samochodową. Możliwości, które zapewnia nam BBMaps, są w większości zbliżone do mobilnej wersji GoogleMaps.
*****) Sieć Orange, jako jedyna oferuje użytkownikom BlackBerry w pełni funkcjonalną nawigację – Orange Nawigacja, będąca specjalnie ‚brandowaną’ wersję aplikacji NaviExpert. Aplikacja nie jest dostępna w wolnej sprzedaży, ani w żadnej innej sieci – Orange posiada na nią wyłączność. Nawigacja Orange wymaga aktywnego połączenia z internetem, jednak w ramach wykupienia miesięcznego abonamentu na tą usługę, transfer danych na terenie kraju jest bezpłatny. W przypadku wykupienia abonamentu w sieci Orange, wraz z nowym terminalem BlackBerry, usługa Orange Nawigacja dodawana jest bezpłatnie na okres 2 lat.