BlackBerry 7 "Highlander" – najlepsze połączenie OS 6.1 i QNX OS

Avatar
Piotr Barycki
30.03.2011

Przejęcie QNX przez Research In Motion było z pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń świata technologii mobilnych w ciągu kilku ostatnich lat i ogromną szansą kanadyjskiej korporacji na powrót na pierwsze miejsca wszelkich rankingów. Jak do tej pory, najwyraźniejszym efektem tej współpracy jest BlackBerry Tablet OS – system, który zarządzać będzie wyłącznie „dużym BlackBerry” – PlayBook’iem. Co jednak z klasycznymi terminalami?

Według najnowszych informacji, system operacyjny BlackBerry 7 nosi nazwę roboczą „Highlander” i skupiać w sobie będzie największe zalety ‚telefonicznego’ OS 6.1 (który będzie czymś zdecydowanie więcej niż niewielką aktualizacją), oraz doszlifowywanego właśnie BlackBerry Tablet OS. Kanadyjczycy wreszcie uznali, że 10-cio letni już BB OS dotarł do granic możliwości swojego rozwoju i aby nie zostawać coraz bardziej w tyle w stosunku do konkurencji, należy ostatecznie zerwać z przeszłością.

Teoretycznie droga obrana przez RIM może więc w pewnym stopniu pokryć się z przewidywaniami analityków, którzy nie tak dawno temu wieścili nam nadejście ‚hybrydowego systemu BB’, opartego częściowo na QNX i częściowo na funkcjonalności znanej nam z BlackBerry. Przełomowa wersja systemu miałaby się jednak ukazać nie w tym, ale dopiero w przyszłym roku. Według źródeł, przed RIM wciąż daleka droga do ostatecznego ukończenia swojego najnowszego produktu.

Cały projekt rozwijany jest w myśl zasady „może być tylko jeden” – w efekcie czego, BlackBerry OS 7, z niewielkimi zmianami najprawdopodobniej zastąpi również w pewnym momencie system dostępny na PlayBook’u.

via: berryreview