BlackBerry OS w Polsce (i na świecie)

Avatar
Piotr Barycki
30.03.2011

Kilka tygodni temu postanowiliśmy (przy Waszym udziale) sprawdzić, pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego pracują terminale BlackBerry w naszym kraju. Wynik jest rewelacyjny, jednak nie do końca zaskakujący.

Z ponad 1000 osób, które brały udział w ankiecie aż 51% posiada OS w wersji 6.0, a niemal całą pozostałą część ‚tortu’ zajmują telefony z OS 5.0 (41%). Starsze wersje systemu BlackBerry nie mają praktycznie żadnego znaczenia:

  • OS 4.6 – 3%
  • OS 4.5 – 4%
  • OS 4.3 i starsze – mniej niż 1%

Kierunek dla programistów chcących tworzyć aplikacje BlackBerry, które trafią do jak największej ilości osób w naszym kraju jest więc prosty – 5.0 lub 6.0.

Ciekawie za to prezentuje się nasz rynek w porównaniu do światowego, gdzie najnowszą wersję systemu operacyjnego posiada zaledwie… 10% użytkowników.

Sytuacja ta jednak nie powinna nikogo zbytnio dziwić – Polska jest krajem dość „młodym”, jeśli chodzi o BlackBerry, tak więc terminale starsze nie miały czasu ani okazji zadomowić się u nas w większych ilościach. Dobrze jednak świadczy o nas niski wynik OS w wersji 4.6 – oznacza to, że praktycznie wszyscy, którzy mogli, dokonali aktualizacji, nawet pomimo tego, że nie udostępniał jej żaden z naszych operatorów 🙂