Co warto wiedzieć o BlackBerry Protect?

Avatar
Piotr Barycki
21.03.2011

Najnowsza usługa oferowana przez Research In Motion dostępna jest w Polsce dopiero od soboty, a już zyskała ogromną popularność. Warto więc przyglądnąć się bliżej możliwościom, ograniczeniom i ogólnej funkcjonalności BlackBerry Protect.

FAQ:

 1. Dla kogo przeznaczony jest BlackBerry Protect?
  1. Z BBP korzystać mogą wszyscy posiadacze terminali BlackBerry pracujących pod kontrolą OS 4.6+ oraz posiadający wykupioną usługę BIS u swojego operatora.
 2. Czy z BBP korzystać mogą użytkownicy BES?
  1. Nie.
 3. Z czego ‚składa się’ BlackBerry Protect?
  1. Z aplikacji instalowanej na terminalu (backup, ustawienia backupu) i panelu WWW (pozostałe funkcje).
 4. Ile terminali może być jednocześnie podpięte pod BBP?
  1. Jednocześnie możemy podpiąć 5 urządzeń
 5. Co trzeba zrobić, aby podłączyć kilka urządzeń do jednego BBP?
  1. Urządzenia muszą posiadać ten sam BlackBerryID.
 6. Czy można przywracać dowolną kopię zapasową, na dowolny terminal połączony z BBP?
  1. Tak, niezależnie od urządzenia, z którego wykonaliśmy kopię zapasową, możemy przywrócić ją na dowolne inne urządzenie podłączone do danego BBP/BlackBerryID
 7. Jakie dane mogę przechowywać w ramach BBP?
  1. Kontakty, dane kalendarza, zadania, notatki, zakładki przeglądarki, wiadomości tekstowe
 8. Jak długo przetrzymywane są zapisane dane?
  1. Nie zostało to dokładnie sprecyzowane, możemy więc zakładać, że na zawsze 🙂
 9. Dlaczego nie mogę dołączyć do kopii zapasowej niektórych danych?
  1. BBP nie jest w stanie skopiować zaszyfrowanych danych z naszego terminala. Jeśli chcemy, aby trafiły one wraz z kopią zapasową na serwer, musimy w opcjach urządzenia wyłączyć ich szyfrowanie.
 10. Skąd można pobrać BBP?
  1. Z AppWorld
 11. Gdzie można zalogować się do BBP?
  1. Pod adresem www.blackberry.com/protect
 12. Czy korzystanie z BBP związane jest z dodatkowymi opłatami?
  1. Nie.
 13. Czy BBP działa poza granicami kraju?
  1. Tak, ale tylko w przypadku, kiedy aktywna będzie transmisja danych.
 14. Czy korzystanie z BBP za granicą związane jest z dodatkowymi opłatami?
  1. Tak.
 15. Czy BBP będzie działał w ramach usługi Era Mail BlackBerry?
  1. Nie
 16. Czy BBP działa bez karty SIM?
  1. Nie.
 17. Co zrobić w przypadku, kiedy nie korzystamy z BES, a mimo wszystko otrzymujemy komunikat „You cannot install BlackBerry Protect on your Blackberry device. BlackBerry Protect is not compatible with devices that use a BlackBerry Enterprise Server”
  1. W tym przypadku należy usunąć obecne na urządzeniu ITPolicy.
 18. Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat BlackBerry Protect?
  1. Tutaj


Możliwości BlackBerry Protect

Aplikacja BlackBerry

Po pierwszym uruchomieniu musimy oczywiście zalogować się za pomocą istniejącego już BlackBerryID (używanego np. podczas logowania do BlackBerry AppWorld), lub stworzyć nowe (zajmie to nam dosłownie minutę). Po krótkiej i intuicyjnej konfiguracji, możemy rozpocząć korzystanie zarówno z aplikacji dla terminala, jak i panelu WWW. Powinniśmy również uzyskać informację o zakończonym sukcesem tworzeniem naszej pierwszej kopii zapasowej.

Ekran główny pozwoli nam szybko przejrzeć podstawowe informacje o naszym koncie: login, datę wykonania ostatniej kopii zapasowej, jej status, datę wykonania kolejnej kopii zapasowej. Poza tym ‚na szybko’ dostępne są dwie opcje – ograniczenia wykonywania kopii zapasowej wyłącznie do momentów, kiedy znajdziemy się w zasięgu sieci WiFi, oraz dopuszczenie wykonywania kopii zapasowej w roamingu. Trzy ikony na dole ekranu są skrótami do szybkiego wykonania i przywrócenia kopii, oraz skrzynki wiadomości serwisu BlackBerry Protect, w której znajdują się wiadomości powitalne, oraz informujące o wszystkich istotnych wydarzeniach na naszym koncie (np. zmiana karty SIM w podłączonym telefonie).

Ustawienia kopii zapasowej:


W przypadku kopii zapasowej ustawić możemy zarówno elementy, które mają być zapisywane na serwerze, jak i częstotliwość wykonywania backupu. Na serwerze bezpieczeństwa możemy umieścić następujące dane:

 • Kontakty
 • Wpisy kalendarza
 • Zadania
 • Notatki
 • Zakładki przeglądarki
 • Wiadomości tekstowe

Wszystkie powyższe informacje mogą trafiać na serwer codziennie, co tydzień, lub co miesiąc, zależnie od naszych ustawień.

Istotna opcja znajduje się na samym końcu ustawień BBP – jeśli zostanie ona przez nas zaznaczona, z poziomu panelu WWW będziemy mogli zlokalizować nasze urządzenie.

Panel WWW

Po poprawnym zalogowaniu się do panelu WWW (korzystając z tego samego BlackBerry ID co na urządzeniu), do dyspozycji otrzymujemy o wiele bogatszą listę możliwości:

Z poziomu tego panelu możemy:

 • Wykonać kopię zapasową danych z naszego urządzenia
 • Usunąć wszystkie dane znajdujące się na naszym urządzeniu (ważne: kasowane są nie tylko nasze dane takie jak poczta, czy kontakty – urządzenie jest czyszczone ‚do cna’, włącznie z aplikacjami producentów trzecich – możemy potwierdzić :-))
 • Wyświetlić dowolny komunikat na ekranie terminala
 • Zablokować terminala hasłem
 • ‚Namierzyć’ urządzenie – teoretycznie BBP skorzysta z nadajnika GPS (który może sam aktywować) w celu odnalezienia urządzenia. W naszym przypadku udało mu się namierzyć je jedynie z dokładnością do 4500m, więc wolimy podejrzewać, że potrafi w tym celu również korzystać ze stacji GSM 🙂
 • Aktywować głośny dzwonek (niezależnie od ustawień głośności naszego urządzenia)

Wszystkie akcje podejmowane są niemal natychmiastowo. Wyczyszczenie całego urządzenia zajmuje około 5 minut przy dość sporym ‚bagażu’ danych.

Poniżej znajdują się nagrania wideo, prezentujące wybrane funkcje BlackBerry Protect:

Zdalna blokada urządzenia:

Zdalna aktywacja głośnego dzwonka:

Wiadomość zdalna (ekran „Lost&Found”):

 

Nasze wrażenia z użytkowania BlackBerry Protect:

Przede wszystkim trzeba powiedzieć jedno: BBP nie zastąpi Desktop Software w kwestii wykonywania kopii zapasowych. Na serwer nie trafiają bowiem ani nasze zdjęcia, nagrania wideo, wiadomości email, ustawienia czy nawet kontakty z BlackBerry Messengera. W sytuacjach krytycznych BBP sprawdzi się jednak doskonale – wykonywanie kopii zapasowej najpotrzebniejszych danych, blokowanie urządzenia, a następnie namierzanie go za pomocą wbudowanych narzędzi spisuje się niemal bez zastrzeżeń (chociaż namierzanie na podstawie danych z GPS działa dobrze wyłącznie w sytuacji, kiedy urządzenie znajduje się na otwartej przestrzeni). Ostateczne czyszczenie urządzenia sprawia, że nie musimy martwić się o to, że nasze dane trafią do niepowołanych rąk – po aktywacji ten opcji, po naszych informacjach na terminalu nie pozostaje nawet najmniejszy ślad (niestety tym samym blokujemy sobie również możliwości dostępu do BBP).

BlackBerry Protect może przydać się nie tylko w sytuacji całkowitego zagubienia telefonu – jeśli jesteśmy przekonani, że „gdzieś tu go położyliśmy”, wystarczy aktywować z poziomu przeglądarki na komputerze głośny dzwonek, który z pewnością doprowadzi nas do naszej zguby. Również Ci, którzy chcą uniknąć plątaniny kabli podczas zmiany urządzenia na nowe, mogą za pomocą tego rozwiązania przenieść najistotniejsze dane na swój nowy terminal i za pomocą kilku kliknięć usunąć je ze starego.

Research In Motion, znany od lat z wysokiego poziomu zabezpieczeń stosowanych przede wszystkim w przypadku BlackBerry Enterprise Solution, tym razem dał posmakować tej „kontroli” również klientom indywidualnym, którzy na pewno z przyjemnością skorzystają z niego, nawet gdyby nie planowali nigdy zgubienia swojego BlackBerry 🙂