[FAQ] Jak wykonać zrzut ekranu z telefonu BlackBerry?

Avatar
Piotr Barycki
29.03.2011

Często zdarza się, że chcemy (lub po prostu musimy) przekazać komuś to, co wyświetliło się na ekranie naszego urządzenia. Może to być ciekawy obrazek z nowo zainstalowanej przez nas aplikacji, błąd, w sprawie którego będziemy szukać pomocy, lub dziwna ikonka powiadomienia, której do tej pory nie widzieliśmy.  Niestety w oprogramowaniu BlackBerry nie uświadczymy wbudowanego narzędzia do wykonywania zrzutów ekranu, dlatego też warto posiłkować się dodatkowymi aplikacjami, które (co najważniejsze) możemy mieć całkowicie za darmo.

Tego rodzaju programy możemy podzielić na dwie główne grupy, umożliwiające nam wykonywanie zrzutów ekranu z poziomu:

Telefonu BlackBerry:

W tym momencie z pomocą przychodzą nam aplikacje z BlackBerry AppWorld:

  • vScreenshot – niewielka, bezpłatna i niezawodna aplikacja z opcjonalną synchronizacją z Vayyoo (oczywiście możemy zapisywać zdjęcia również lokalnie). Oferuje wprawdzie wyłącznie podstawowe funkcje, ale ze względu na cenę (0$) jest naszym zdecydowanym faworytem.
  • Screenshot FREE – darmowa odmiana aplikacji Screenshot od S4BB. Niestety, w bezpłatnej wersji nie możemy edytować ustawień programu.
  • ZonaSnap – bez wątpienia najbardziej rozbudowana aplikacja do wykonywania zrzutów ekranu. Ograniczona czasowo wersja próbna pozwala nam na pełne zapoznanie się ze wszystkimi jej możliwościami. Po upływie okresu testowego dodawane będą znaki wodne programu.
  • Screen Grabber Free – również rozbudowana aplikacja, ciekawa o tyle, że w wersji darmowej nie występują nieprzyjemne znaki wodne.

Porada: W przypadku, jeśli planujemy wykonywać dość często zrzuty ekranu, dobrym rozwiązaniem może być przypisanie aplikacji do ich tworzenia do jednego z bocznych klawiszy funkcyjnych.

Komputera:

Tutaj wybór jest porównywalny, jednak cała procedura (zwłaszcza jeśli planujemy wykonanie więcej niż jednego zrzutu ekranu) jest o wiele szybsza:

  • BBSAK – niezwykle użyteczne narzędzie, pozwalające m.in. na wykonywanie zrzutów ekranu. Wystarczy podłączyć nasze urządzenie przez USB i wybrać opcję „Screenshot”.
  • BlackBerry Master Control Program – podobnie jak w poprzednim przypadku, funkcja wykonywania zrzutów ekranu jest jedynie dodatkiem, ale działa bez zarzutów.
  • BBScreenShooter – niewielki program, stworzony wyłącznie z myślą o wykonywaniu zrzutów ekranu.
  • JeeoSuite – rozwiązanie o tyle wyjątkowe, że nie wymaga żadnych (!) kabli – wszystkiego dokonujemy za pomocą przeglądarki z poziomu PC.
  • Dla zaawansowanych: metodą sugerowaną przez RIM – BTSC (UWAGA: Działa najprawdopodobniej tylko dla Desktop Manager’a w wersji od 4.7 do 5.0.1)

Miłego ‚zrzutowania’! 🙂