NetQin – antywirus, bezprzewodowa kopia zapasowa i nie tylko

Avatar
Piotr Barycki
22.03.2011

Pomimo niedawnej premiery BlackBerry Protect, niezależni producenci w dalszym ciągu próbują swoich szans na rynku aplikacji zabezpieczających nasz terminal. W dniu dzisiejszym do dystrybucji trafił bezpłatny NetQin Mobile Anty-virus, oferując nie tylko ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, ale również m.in. możliwość wykonywania kopii zapasowej na serwerze producenta lub karcie pamięci.

Program składa się z trzech zasadniczych elementów służących do skanowania pamięci naszego terminala w poszukiwaniu wirusów, wykonywania kopii zapasowej naszych kontaktów, oraz zabezpieczania urządzenia w przypadku kradzieży.

Pierwszy z nich cechuje się (według producenta) najlepszą skutecznością z dostępnych obecnie dla BlackBerry rozwiązań, wykonując skanowanie ‚zdalnie’, minimalizując dzięki temu prawdopodobieństwo ingerencji zainstalowanych złośliwych programów lub kodów w proces i wyniki badania.

W przypadku, kiedy zechcemy wykonać kopię zapasową, stajemy przed wyborem: kontakty mogą zostać zapisane na serwerze producenta, lub na zamontowanej w urządzeniu karcie pamięci. Z zapisanych w ten sposób danych będziemy mogli w późniejszym czasie skorzystać na wszystkich urządzeniach z zainstalowanym oprogramowaniem NetQin, niezależnie od platformy. NQ staje się więc dość ciekawym sposobem na przenoszenie naszej książki adresowej w przypadku zagubienia/zmiany telefonu.

Jeśli nasz BlackBerry zostanie zgubiony lub skradziony, do dyspozycji otrzymujemy zestaw standardowych narzędzi. Telefon możemy zdalnie zablokować, wyczyścić z prywatnych danych, namierzyć, lub aktywować głośny dzwonek. NetQin wydaje się więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które z powodu braku usług BlackBerry nie mogą skorzystać z dobrodziejstw BlackBerry Protect.

Aplikacja jest dostępna bezpłatnie na stronie producenta.