Podsumowanie tygodnia 10/2011

Avatar
Piotr Barycki
13.03.2011

Wysyp dodatkowych informacji o nowych modelach, nieoficjalne daty ich rynkowego debiutu, nadchodząca wielkimi krokami premiera BlackBerry w Play oraz kolejne informacje o PlayBook’u – tak można w skrócie opisać ostatnie siedem dni. Zobaczmy więc, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Najistotniejsze w najbliższym czasie będzie bez wątpienia nasze krajowe podwórko, na które wkracza czwarty gracz – Play. Wiele wskazuje na to, że już w ciągu najbliższych dni (kto wie, czy nawet nie w przyszłym tygodniu) do oferty tego operatora trafią usługi BIS i BES, oraz dwa najnowsze terminale – 9780, dla bardziej wymagających i 9300, dla szukających nieco tańszego rozwiązania. Pomimo, że cena usługi i jej zasady pozostaną niemal identyczne jak w przypadków Orange, Ery i Plusa, przed Play’em stoi naprawdę ogromna szansa popularyzacji BlackBerry w naszym kraju. Trzymamy kciuki, aby z niej skorzystali.

Równie (albo i nawet bardziej) wyczekiwany PlayBook nadal nie doczekał się oficjalnej daty premiery, jednak najnowsze doniesienia zdają się wskazywać na okres pomiędzy 10 a 17 dniem przyszłego miesiąca. Niestety w dalszym ciągu nie znamy nawet przybliżonych cen i możemy mieć jedynie nadzieję, że PB zostanie wyceniony naprawdę „konkurencyjnie” w stosunku do podobnych urządzeń innych producentów. Miłą (i zupełnie niespodziewaną) informację dostarczyły nam złożone do FCC dokumenty – tablet produkcji Research In Motion będzie posiadał baterię nieznacznie większą niż pierwotnie zapowiadano.

O ile o PlayBook’u wiemy już praktycznie wszystko, o tyle nadal niewiele zostało powiedziane na temat terminali, które w tym roku trafią na sklepowe półki. Po modelu oznaczonym jako 9900, z oficjalnej strony RIM wyciekły ogólne opisy telefonów takich jak 9850 czy 9860, będące najprawdopodobniej nowymi wersjami BlackBerry Storm. Szczególnie cieszy obecność chipów Qualcomm’a, które zapewnią nam obiecywane od dawna wsparcie dla OpenGL. Być może wejście do serii 98xx oznacza również ostateczne uśmiercenie rodziny Storm, na rzecz „Torch’y bez klawiatury”. Zainteresowani nowym Boldem lub Curve, powinni przynajmniej zerknąć na prawdopodobny plan jednego z europejskich operatorów – do premiery tych urządzeń pozostało już zaledwie kilka miesięcy.

Szczególne powody do zadowolenia mogą mieć miłośnicy aktualizacji oprogramowania systemowego BlackBerry – jeśli posiadają modele 9780 (1,2), 9800 lub 9520, mogą (o ile jeszcze tego nie zrobili) wymienić swój OS na nowszą wersję.