Podsumowanie tygodnia 9/2011

Avatar
Piotr Barycki
06.03.2011

W tym tygodniu niewiele zmieniło się w kwestii ‚nowości ze świata BlackBerry’ – w dalszym ciągu tematem głównym jest PlayBook, którego daty premiery niestety wciąż nie znamy.

Do zaistniałej sytuacji po części przyczyniliśmy się sami, rozpoczynając ostatnie siedem dni od publikacji prawie 10-cio minutowego nagrania wideo, na którym szczegółowo przyglądaliśmy się pierwszemu tabletowi Research In Motion. Przez chwilę pochyliliśmy się także nad zapowiadaną przez jeden z portali możliwością obsługi aplikacji z Androida na najnowszym systemie – BlackBerry Tablet OS. Wniosek był prosty: nie spodobał nam się zbytnio ten pomysł. Spodobał nam się za to niedawny wywiad z jednym z pracowników odpowiedzialnego za ten system QNX, oraz to, że od razu po wyjęciu urządzenia z pudełka będziemy mogli edytować, przeglądać i tworzyć dokumenty w niemal wszystkich najpopularniejszych formatach. Prawdopodobnie podobny przywilej czeka wszystkich posiadaczy urządzeń, które będą mogły pracować pod kontrolą OS 6.1.

Ostatnie kilka dni do szczególnie udanych mogą zaliczyć programiści, oraz osoby, które rozważają rozpoczęcie tworzenia aplikacji dla BlackBerry. Research In Motion zdecydował się bowiem na zniesienie obowiązującego do tej przymusu notarialnego potwierdzania swojej tożsamości. Od teraz, aby zarejestrować się w AppWorld potrzebny jest wyłącznie skan dowodu osobistego lub paszportu. Biorąc pod uwagę, że na czas nieokreślony zniesiono również wszelkie dodatkowe opłaty – warto usiąść na chwilę do skanera i komputera. Ci, który takie konto już posiadają, z pewnością ucieszyli się na wieść o udostępnieniu odpowiednich narzędzi analitycznych, które przy minimum naszej pracy pozwolą nam na zbieranie szczegółowych informacji, pozwalających nam na uczynienie naszych programów jeszcze lepszymi.

Pod sam koniec tygodnia udało nam się wypatrzyć na stronach RIM nowy, nigdy jeszcze nie potwierdzony model – 9900. Niestety, w chwili obecnej jest on dla nas wielką zagadką – ciężko bowiem dopasować go do jakichkolwiek zapowiadanych do tej pory modeli. Ekran o rozdzielczości 480×640 nie odpowiadają Stormowi3, żadnemu urządzeniu z klawiaturą QWERTY, ani też zapowiadanemu na koniec roku, niskobudżetowemu Curve Touch „Malibu”. Co więc może szykować dla nas RIM? Miejmy nadzieję, że przekonamy się już niedługo…

Właściciele 9700, 8520, 9300, mogli poprawić wydajność i stabilność swoich terminali, poprzez aktualizację oprogramowania systemowego.

Wczoraj wieczorem, Research In Motion udostępnił również na terenie obydwu Ameryk wersję beta programu BlackBerry Protect, umożliwiającego nam m.in. bezprzewodowe zapisywanie naszych najważniejszych danych, oraz odszukiwanie zagubionego telefonu. My będziemy musieli jednak poczekać najprawdopodobniej do zapowiadanego (nieoficjalnie) 19. marca.