"Shorts" – pierwsza książka napisana w całości na BlackBerry

Avatar
Piotr Barycki
15.03.2011

Na terminalach BlackBerry powstawał już różnego rodzaju teksty, włącznie z tekstami piosenek lub krótkimi wierszami. Nikt jednak nie spodziewał się raczej, że na urządzeniu tego typu może zostać napisana… książka.

Tego zadania podjął się dwa lata temu Juan Carlos Ortiz, szef DDB Latina. Od początku 2009, aż do końca 2010, podczas swoich licznych podróży samolotem, wykorzystując jedynie swojego BlackBerry Bold, stworzył składającą się z ponad 70 kilkustronicowych rozdziałów zbiór, traktujący niemal o wszystkim – od zachowań biznesowych, przez kulturę, aż po relacje międzyludzkie.

Jego zdaniem, telefon miał w tym przypadku jedną ogromną przewagę nad laptopem czy tabletem – niezależnie od wszystkiego miał go zawsze przy sobie. Pomimo ogromu włożonej pracy, Ortiz nie ‚zatrudnił’ do pomocy skomplikowanych aplikacji – wszystko co napisał… wysyłał do siebie mailem, przechowując w ten sposób swój literacki dorobek „w chmurze” i zachowując stały dostęp do wszystkich napisanych wcześniej fragmentów. Nie korzystał nawet ze specjalnej poczty na własnym serwerze – wykorzystał do tego darmowego Gmaila.

Książka ukazała się początkowo w wersji elektronicznej, jednak znalazł się również wydawca, który zdecydował się na włączenie do oferty wersji ‚papierowej’.

A Wy jak spędzacie wolne chwile z BlackBerry w czasie lotu samolotem, albo przejazdu pociągiem? 🙂

via: forbes