RIM: Nie planowaliśmy i nie planujemy BBM dla innych platform

Piotr Barycki
07.05.2011

Przedstawiciele Research In Motion, w trakcie jednego z wykładów dla programistów podczas BlackBerry World, wyraźnie zaznaczyli, że nie mają w najbliższych (ani późniejszych) planach udostępnienia komunikatora BBM innym platformom.

Według plotek, które pojawiły się na początku tego roku, RIM miałby udostępnić okrojoną i płatną wersję BlackBerry Messengera w sklepach Androida (Android Market) oraz iOS (Apple AppStore). Posunięcie to miałoby zachęcić użytkowników innych systemów operacyjnych do przejścia na „pełną wersję” (dostępną wyłącznie dla terminali BlackBerry) , a także umożliwić im utrzymanie kontaktu ze znajomymi, który zostali przy telefonach z jeżynką w logo.

Według Mike’a Kirkup’a z RIM, plotki ten nie mają jednak pokrycia w rzeczywistości i nawet jeśli taki krok był rozważany, nie jest obecnie brany pod uwagę. Po pierwsze, BBM jest obecnie jednym z głównych czynników, który przyciąga do BlackBerry nowych klientów, a po drugie otwarcie zamkniętej infrastruktury RIM „na świat” byłoby co najmniej nierozsądne.

Jeśli więc ktoś planował przesiadkę na iP lub Androida, z nadzieją zachowania BBM’a – niech lepiej porzuci wszelką nadzieję.

via: berryreview

 • Bartosz

  w sumie to i dobrze 🙂

 • wlochaty

  Oni niech lepiej zminią BISa na coś szybszego

  • sethai

   A nie uważasz, że to po części może być "wina" opków? czyli mają za "cienką" rurę do NOCa RIMu i się zapycha?
   Rozwiązania widzę cztery:
   1. Działanie na dwóch APNach (do apek i maila blackberry.net, do netu standardowy apn opka do netu). Problem: Operator będzie miał możliwość (i skorzysta z tego) naliczania dodatkowej opłaty za ruch do netu – podwójna opłata. Plus w Polsce i wielu krajach nie wypali. Sieć 3G sporej ilości krajów nie jest dostosowana do obsługi więcej niż jednego APN jednocześnie – czyli: sufrujemy po necie, apki w tle nie mają dostępu do danych z netu, maile nie dochodzą. Wysyłamy dużego maila, nie działa nam net, chyba, że przerwanie wysyłki maila.
   2. Filtrowanie komunikacji już w paletce i dodanie nieszyfrowanych znaczników (innych do maili, aplikacji, internetu), puszczanie tego po jednym APN, ale operator po znacznikach część wypuszcza do NOC RIMa tak jak teraz, a inne bezpośrednio do netu. Problem: Dodatkowe koszta po stronie operatora=podniesienie ceny usługi, jeśli Opek może analizować ruch wychodzący z terminala to oznacza obniżenie bezpieczeństwa rozwiązania, a dodatkowo daje możliwość opkowi naliczania dodatkowych opłat (tak jak w punkcie 1)
   3. Rezygnacja z APN blackberry.net i puszczenie ruchu po standardowym APN opka. Problem: komunikacja w BBM+wiadomośći pin, przestają być szyfrowane oraz ruch idzie przez net więc łatwiej go przechwycić i analizować niż jak w przypadku gdy idzie łączem dedykowanym (pomijam oczywiście wywiady państw bo one i z łączy dedykowanych sobie odczytują ruch 😀 ).
   4. Stworzenie przynajmniej 3 rozwiązań: 1 BES, 2 BIS dla firm (z szyfrowaniem) 3 BIS dla normalnego szarego człowieka (gdzie nie ma potrzeby szyfrowania). BES zostawić jak jest, BIS dla firm – troche ruchu po dedykowanej rurze dla bezpieczeństwa trzeba puścić, reszta ruchu dobrze by było gdyby była szyfrowana. BIS dla szarego człowieka – olać bezpieczną rurę i szyfrowanie. Problem: choćby podstawowy – trzy różne rozwiązania powodują spowolnienie rozwijania usługi. A do tego większość problemów z punktów 1-3.

   • Sethai – już parę razy gadalismy na ten temat. I to temat jak morze. Ale coś z tym muszą zrobić bo to kuleje strasznie.

    • sethai

     wiem wiem, ale ciągle poruszasz ten temat to i ciągle piszę (ale zauważ nie używam ctrl+c, ctrl+v) 🙂
     Obawiam się tylko, że tylko punkt 3 jest możliwy do realizacji by nikt nie narzekał.

 • Robinho

  BlackBerry jest superpopularny wsrod mlodziezy w Brazylii, UK, NA i to glownie z powodu BBM, wiec to chyba oczywiste ze nie oddadza swojego jokera

 • Moim zdaniem w naszym kraju to akurat BBM nie jest aż tak popularny. Nawet wewnątrz korporacji częściej używa się mail niż BBM. Zamkniętość BBM też nie wpływa na popularność. Mogliby zrobić podobnie jak kiedyś było na symbianach. Otworzenie się na Androida i na iPhone mogło by wzmóc popularność. Najlepeij aplikacja za jakiś 1$ 🙂

  • sethai

   Nie jest popularny bo i BB nie jest popularne. Wewnątrz korpo BBM raczej nie przebije siły maila (pochodna "jak nie mam tego na mailu, znaczy że nigdy tego nie mowiles" 🙂 ).
   Dodatkowo polska młodzież (a ta grupa raczej decyduje o popularności BBMa) raczej korzysta z prepaidów – a tutaj w Polsce jest zonk z BB i BBMem.
   Co do aplikacji BBM na innych platformach – jeszcze zobaczymy sporo recenzji nowych terminali i itp. na BBNews zanim taka aplikacja się pojawi.
   Przeniesienie BBMa na inne platformy ma sens gdy te przeniesione aplikacje przyciągną użytkowników innych platform na system BB (no chyba, że RIM by wdrożył aplikację z abonamentem miesięcznym). Aby aplikacja BBM na andka czy iOS przyciągneła ludzi do BB, to BB musi mieć coś więcej niż andek i iOS – a tych rzeczy jest coraz mniej.
   Ostatnia duża zmiana w BBM to grupy – może RIM myślał, że to będzie taki feature odróżniający BBMa na innych systemach niż BB i on przyciągnie do BB ludzi, ale może się okazało, że "grupy" to nie to.
   Dlatego musimy poczekać aż BBM będzie miał tak ciekaw i popularne dodatkowe funkcjonalności, dzięki którym będzie sens wypuszczać BBMa (np obciętego tylko do prostego komunikatora) na inne platformy (może nawet za 0$ a nie 1$ 😀 )

   • Jeśli mam być szczery, to mnie do BB przyciągnął przyzwoity klient email a nie BBM. Dla mnie właśnie to zamknięcie się BBM tylko na platormę BB powoduje, że nie jest to jakiś argument za przejściem do RIM. Gdyby jeszcze była obsługa video czatu itp, to być może byłby to jakiś argument. Ja i tak najczęściej używam AIM, który oferuje mi w zasadzie tą samą funkcjonalność.

    • sethai

     "problem" z AIM czy innym komunikatorem, że a) trzeba mieć paczkę danych b) komunikator zjada tą paczkę danych (a można by było wykorzystać ją na coś innego).
     Klientów (przynajmniej na andka) mailowych jest multum, ktoś znajdzie sobie taki jaki mu pasuje.
     Prawda jest taka, różne rzeczy różnych ludzi przyciągają do BB (i do innych platform) ale na pewno BBM miał i ma wpływ na to (kupując "paczkę danych" zwaną BISem dostawał "za darmo" cos ala sms'y i mms'y – a te od zawsze były płatne, a i nieliczni mają tak dobrze jak w Play'u, że za jedno doładowanie czy w abo mają za darmo sms'y do innych 😉 )

 • Piotr

  Witam Experta, niedawno nabyłem BB Bold9780 z wersją v6.0.0.600 mam problem z BlackBerry App World nie moge sie zalogowac na tej stronie w telefonie na komputerze nie mam problemu, zainstalowałem sobie kilka aplikacji i nie moge z nich zkorzystac bo wyswietla następujący komunikat:
  telefon będzie łączyć się z internetem w celu sprawdzenia licencji. Wybierz Tak, poprosił o zgodę na połączenie —— potwierdzam OK i nastepny komunikat:
  nie można połączyć. proszę sprawdzić ustawienia i zasięg i spróbuj ponownie.
  Prosze mi pomóc z góry bardzo dziekuje

  • A jaka wersja AppWorld? Czy telefon poprawnie łączy się z internetem? Czy łączy się przez WiFi czy sieć operatora?

   Czasem pomaga coś takiego:

   1. Uruchomić AppWorld w przeglądarce na komputerze
   2. Zalogować się do AppWorld
   3. Wybrać zakładkę „My World”
   4. Po prawej stronie wybrać link:
   Click here to download the BlackBerry App World Web plug-in.”
   5. Zainstalować pobrany plik
   6. Podłączyć telefon przez USB
   7. Poczekać aż zakończy się wykrywanie I skanowanie
   8. Wybrać przy losowej aplikacji opcję „Install” (jeśli jest na naszej liście) lub „Download” (jeśli nie pobieraliśmy/kupowaliśmy wcześniej)
   9. Wybrać opcję „Sync now”
   10. Zaakceptować informacje na telefonie