Powrót do przeszłości: BlackBerry Connect

Avatar
Piotr Barycki
13.06.2011

Od czasu do czasu na forum pojawiają się pytania dotyczące możliwości wykorzystania usług BlackBerry na telefonach innych niż RIM producentów. Pytanie z pozoru bezsensowne wydaje się mieć jednak dość silną „podstawę” w historii BlackBerry, która kryje się w dwóch słowach – BlackBerry Connect.Rozwiązanie, z którego zrezygnowano już jakiś czas temu, umożliwiało nam faktyczne wykorzystanie przynajmniej części potencjału drzemiącego zarówno w usłudze BIS jak i BES. Wystarczyło posiadać odpowiedni telefon/palmtop (palmfon), pracujący pod kontrolą Windows Mobile (na zdjęciu powyżej), Symbian (w tym UIQ), aktywny BIS/BES na karcie SIM oraz… zainstalowaną odpowiednią aplikację, zwaną właśnie BlackBerry Connect. Warto odnotować, że oprogramowanie to było fabrycznie zainstalowane np. na Nokiach, takich jak E61 czy E51 (w późniejszym czasie zastąpione przez Nokia Mail) czy Siemensach (SK-65).

W związku z tym, że (jak doskonale wiadomo), urządzenia inne niż BlackBerry nie posiadają swojego numeru PIN, na potrzeby BlackBerry Connect był on generowany programowo, umożliwiając korzystanie z wybranych usług (np. PIN-PIN, ale nie BBM). Jeśli więc ktokolwiek zastanawiał się czy coś takiego jest w ogóle możliwe – wszystko wskazuje na to, że tak i stworzenie np. wieloplatformowej odmiany BBM’a nie było by aż tak trudne do zrealizowania.

Poniżej znajduje się krótka prezentacja instalacji i obsługi BlackBerry Connect na Windows Mobile:

Niestety pomimo wielu zalet, takich jak np. możliwość zarządzania wszystkimi urządzeniami (niezależnie od producenta) z poziomu BES, rozwiązanie to posiadało także cały szereg ograniczeń. Wśród nich znajdował się m.in. ograniczenie ilości kont email możliwych do skonfigurowania (10 dla BlackBerry vs 3 dla innych urządzeń), ograniczona ilość i funkcjonalność ITPolicy, brak wsparcia dla MDS czy nawet zwykłej przeglądarki internetowej (nie mogliśmy korzystać z niej „bezpłatnie” w ramach BIS), bardzo wyraźne ograniczenie wielości i typów obsługiwanych załączników czy też problemy z obsługą dwóch APN jednocześnie (osobny blackberry.net dla poczty i przypisany do operatora). Na tamte czasy była to jednak niezwykle ciekawa opcja, zwłaszcza dla osób chcących odbierać pocztę email w trybie push i/lub korzystających z BlackBerry Enterprise Solution, oferując m.in. dodatkowe zabezpieczenia – potrójny DES czy AES. Dodatkowo, z wersji na wersje ograniczeń było coraz mniej (dodano m.in. możliwość bezprzewodowej aktywacji czy zdalnego przeszukiwania książki adresowej).

W pewnym momencie projekt ten przestał być jednak rozwijany i pojawiło się pytanie: co dalej? Przez pewien czas wydawało się, że Research In Motion wybrał niezwykle ciekawą drogę, zakładającą stworzenie odpowiednich „nakładek” umożliwiających praktycznie emulację pełnego systemu BlackBerry na dowolnym urządzeniu. Na „pierwszy ogień” poszedł Windows Mobile, czego rezultaty można zobaczyć na poniższym (autentycznym!) zdjęciu:

BlackBerry Application Suite, bo tak nazwane zostało roboczo to oprogramowanie, nie opuściło jednak fazy zamkniętych testów beta i do internetu dostało się jak zwykle – przez przypadek. Co ciekawe, BBAS oferowała nam praktycznie pełną funkcjonalność BBOS, włącznie z aplikacjami takimi jak:

 • Wiadomości
 • BlackBerry Messenger
 • Książa adresowa
 • Przeglądarka
 • Notatnik
 • Password Keeper
 • Zadania
 • Profile
 • Zegar
 • BlackBerry Maps
 • Media
 • Zarządzanie połaczeniami
 • Kalkulator
 • Wyszukiwanie
 • Opcje

Niestety, tym razem przeznaczone było ono (przynajmniej w nieoficjalnie udostępnionej wersji) wyłącznie dla użytkowników BES. Jeśli więc szykowaliście się właśnie do odkurzenia swoich telefonów z Windows Mobile na pokładzie – możecie je schować z powrotem do szuflady.

Czy Research In Motion ostatecznie zrezygnował z obsługi wielu urządzeń w ramach przygotowywanych przez lata rozwiązań? Zgodnie z pojawiającymi się co jakiś czas plotkami, które ostatecznie potwierdziły się podczas majowej konferencji BlackBerry World – nie. Kanadyjska korporacja zapowiedziała bowiem oficjalnie wprowadzenie wsparcia dla urządzeń pracujących pod kontrolą iOS oraz Android w środowisku BES. Szczegóły tego rozwiązania nie zostały jeszcze ujawnione, jednak bardzo prawdopodobne, że będzie ono o wiele bardziej zaawansowane niż omawiany BlackBerry Connect:


Poniżej można odnaleźć kilka ciekawych informacji na temat BlackBerry Connect:

Więcej informacji o BlackBerry Connect