BlackBerry 9900 Bold – niech żyje… dłużej!

Avatar
Piotr Barycki
31.08.2011

Akumulator w najnowszym Boldzie nie należy do najpotężniejszych i pomimo tego, że w większości przypadków bez problemu przeprowadzi nas przez dzień, warto zadbać o to, żeby nawet w najtrudniejszych sytuacjach potrafił sobie poradzić od rana do wieczora albo i nawet dłużej. Jak to zrobić?

 • Wyłącz GPS (!) – jeśli wasz 9900 przy średnim obciążeniu nie działa więcej niż kilka godzin – sprawa jest prosta. Z niewiadomych powodów w większości przypadków od samego początku domyślnie uruchomiony jest niesamowicie bateriożerny moduł GPS.
  • Gdzie szukać rozwiązania? Opcje – Urządzenie – Ustawienia Lokalizacji – Lokalizowanie: „Wyłączone”
 • Zmniejsz podświetlenie ekranu – pomimo tego, że zauważalna różnica w podświetleniu, nawet pomiędzy 100% a 50% nie jest ogromna, dla baterii ma to jednak spore znaczenie. Jeśli więc chcemy zyskać kilka przydanych godzin – możemy pozbawić naszego Bolda odrobiny blasku
  • Gdzie szukać rozwiązania? Opcje – Wyświetl – Ekran. W tym miejscu możemy zmienić czas podświetlenia i jego moc
 • Wyłączaj telefon na noc – kto (z wyjątkiem osób, które muszą być stale w pogotowiu) potrzebuje włączonego telefonu w trakcie snu? W BlackBerry OS wbudowano na szczęście systemowy mechanizm automatycznego wyłączania i włączania urządzenia, przy czym możemy zdefiniować zarówno własne godziny dla dni roboczych jak i weekendów
  • Gdzie szukać rozwiązania? Opcje – Urządzenie – Autom. włączanie/wyłączanie
 • Korzystaj z WiFi – porada może wydawać się dość zaskakująca, ale o dziwo jest bardzo skuteczna. Podłączanie się do sieci WiFi jest wskazane zwłaszcza, kiedy znajdujemy się w miejscach o słabym zasięgu sieci naszego operatora. Urządzenie nie musi się wtedy „męczyć” z wyłapywaniem „skrawków” GPRS/EDGE/UMTS aby przesłać dane.
 • Zamykaj nieużywane aplikacje – pomimo tego, że teoretycznie opuścimy programy, z którego już nie korzystamy, w niektórych przypadkach nie jest on zamykany i w dalszym ciągu pracuje w tle, oczywiście negatywnie wpływając na naszą baterię.
  • Gdzie szukać rozwiązania? Wystarczy przytrzymać klawisz „Menu” aby wyświetliła się kompletna lista działających aplikacji.
  • Porada 1: Niektóre aplikacje od RIM cały czas działają w tle i „tak ma być”, np. wiadomości, przeglądarka, ekran główny, telefon, etc.
  • Porada 2: Jeśli aplikacja nie zamyka się automatycznie po naciśnięciu klawisza „Powrót”, otwieramy ją, wciskamy klawisz „Menu” i z rozwijanej listy wybieramy „Zamknij”
 • Instaluj aplikacje dla swojego OS – niektóre z aplikacji nie przystosowanych do końca do BlackBerry 7 potrafią w wybranych przypadkach spowodować dość wyraźny spadek naładowania naszego akumulatora. Warto przed instalacją upewnić się czy producent oznaczył swoją aplikację jako zgodną z BlackBerry 7. Należy również uważać przy kompletnym przywracaniu kopii zapasowej jakie programy są przywracane.
 • Sprawdź częstotliwość odświeżania danych aplikacji – programy pobierające swoją zawartość z internetu (np. czytniki RSS, mobilne wersje Twittera czy Facebooka) mają możliwość konfiguracji częstotliwości pobierania tych danych. O ile w przypadku kiedy korzystają z technologii Push nie ma z tym większego problemu, o tyle regularne odświeżanie np. co 20 minut może negatywnie wpłynąć na nasz akumulator. Warto więc poświęcić kilka minut i przyjrzeć się dokładnie tym opcjom, aby dostosować je jak najlepiej do swoich potrzeb.
 • Ładuj baterię tak często jak to możliwe – na szczęście dla tego typu akumulatorów jest praktycznie obojętne jak często i do jakiego „poziomu” będziemy go ładować. Powinniśmy unikać tylko jednej sytuacji – całkowitego rozładowania, które może uszkodzić nasza baterię.

A Wy jak dbacie o swoje akumulatory w BlackBerry?